צילום: קרן גוטליב למעלה מ-150 איש השתתפו ביום ראשון השבוע בכנס ארגון רבני "בית הלל" שהתקיים בבית מת"ן השרון ברעננה. הכנס עסק בנושא הקהילה הגאה במגזר הדתי ובשאלה האם ניתן לקבלם ככל אחד אחר במגזר, למרות האיסור בהלכה על קיום יחסים בין בני זוג מאותו מין.

הומו מקיבוץ דתי: "הפסקתי מזמן לפחד מאלוהים"
דתיים ודתיות מקהילת הלהט"ב יוצאים מהארוןבמהלך הערב חשף הארגון מסמך הלכתי ראשון מסוגו "להכלת חד-מיניים בקהילות הדתיות", כפי שהוא נקרא, אשר מגדיר קווים מנחים ליחס הראוי לחברים הדתיים בקהילה הגאה. מצד אחד קראו בכנס לקבל את חברי הקהילה הגאה, ומצד שני הם עדיין הוגדרו כחוטאים, המבצעים דבר עבירה.

"לא הכל מותר"
ארגון "בית הלל" הוא חוג רבנים ורבניות, המציגים קול תורני ישראלי וקשוב, שיזם לראשונה כנס רבנים בנושא. בין המשתתפים בכנס היו גם הוריה של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים, הפסיכולוג הקליני פרופ' טוביה פרי, מומחה בסוגיה של להט"בים במגזר הדתי, סגן יו"ר ארגון "חברותא" נדב שוורץ, הרב חיים נבון ורבנים בכירים מהארגון.

"הכנס הזה מהווה סיום של עבודה קשה ופתיחה של שיח ודיון בקהילה הדתית", פתח את הכנס הרב מאיר נהוראי, יו"ר הארגון. "זה לא סוד שהומואים ולסביות מרגישים מנותקים מהקהילה הדתית. הערב אנחנו כאן כדי לדון באומץ וביושר כיצד ניתן לשלב אותם בתוך הקהילה. מדובר בתהליך ולא בפתרונות קסם. באנו לכאן לפתוח את השיח".

למרות זאת, מודים בארגון, שהמסמך ההלכתי שהוציאו, להכלת ולשיתוף הומואים ולסביות, אינו יכול להביא להתרת קשר בין בני זוג מאותו המין, מאחר שזה אסור על פי ההלכה.

"ההכרה במציאות שיש דבר כזה 'הומו דתי' זה חידוש גדול", נאמר בכנס. במסמך ההלכתי שנוסח, הודגש כי היחס לחוטאים בתחום המיני צריך להיות זהה ליחס בעלי עבירות אחרים, ועל כן אין להתנכל אליהם או להדירם מהקהילה. "הקהילה לא צריכה להזדהות עם ההתנהגות, אבל בטח לא להדירה, כמו שלא מדירים אדם שאינו שומר שבת", נכתב, אך באותה נשימה אמרו הרבנים, כי האיסור על קיום יחסים בין בני זוג מאותו מין הוא מהתורה, ואין כל דרך להתיר אותו.

הגדילו לעשות חלק מהרבנים, שציינו לשבח בעלי נטייה חד-מינית שמצליחים לכבוש את יצרם ולא מממשים אותה. "אני מעריץ את האנשים שעומדים בפני ההכרעה הקשה הזאת", אומר אחד הרבנים בארגון.

לפי רבני "בית הלל", הנטייה החד-מינית עצמה איננה אסורה, אלא המעשה עצמו, כך ש"אין כל פסול הלכתי או מוסרי" בלסביות ובהומואים, ובמיוחד כאשר לא ידוע בוודאות שהם מקיימים יחסים. לפיכך, הם יכולים לשמש כשליחי ציבור בבתי הכנסת ולשאת בכל תפקיד אחר בקהילה.

מנגד, ביחס למשפחות חד-מיניות, מבהירים רבני "בית הלל", כי "לא ניתן להכיר במשמעות הפורמלית של קשר זוגי בין בני אותו מין", ולכן "הקהילה הדתית לא תכיר בזוגיותם". המסמך מפגין "סלחנות" כלפיהם ורואה בבני זוג מאותו המין כמי שרוקמים "יחסי רעות ושותפות" עם בני מינם, מתוך מטרה להפיג את בדידותם.

"על אף החששות והחשדות שעלולים להתעורר סביב קשר כזה, על הקהילה לבחון את אפשרות השתלבותם בה... ולמצוא את הדרך לאפשר לאנשים אלה, החפצים להיות חלק מהקהילה הדתית, לעשות זאת מבלי להטיל עליהם מגבלות נוספות על אלה המקובלות בקהילה ביחס לעוברי עבירה", נכתב במסמך. כמו כן, הרבנים מניחים, כי "אדם המבקש להשתייך לקהילה הדתית, לא יבחר בזהות חד-מינית, אלא אם כן הדבר כפוי עליו במידה רבה בשל תחושותיו הפנימיות". על כן, אומרים הרבנים, הציבור נקרא להבחין בין עבירה דתית מתוך רצון חופשי לבין זו הנעשית בנסיבות כאלו.

"אנחנו לא חוטאים"
טוביה פרי, פרופ' לפסיכולוגיה באוניברסיטת "בר אילן", שדיבר על דילמות מדעיות וקליניות בקרב הקהילה הלהט"בית הדתית, סיפר על שנות סבל ארוכות שעוברות על בני הקהילה הגאה הדתיים. "אין דרך או טיפול שאנו יודעים עליו שמצליח לשנות את ההעדפה המינית", הוא אמר.

מי שלא קיבל את נוסח המסמך הוא נדב שוורץ (33), סגן יו"ר "חברותא" (ארגון של הומואים דתיים) ורכז קהילת "בית פתוח" בירושלים, שסיפר כי שיעור ההתאבדות של בני הקהילה הגאה הדתיים גבוה."מה שהכי הייתי רוצה מהמסמך, הוא שלא יהיה מסמך כלל, שלא נגיע למצב שנצטרך להגיד לאנשים 'תהיו נחמדים אחד לשני'", הוא אומר. "תם עידן הארון. יש הומואים, לסביות בי-סקסואלים וטרנסג'נדרים במגזר הדתי. אנחנו לא מסכנים ולא חוטאים. אנחנו כאן, ולא סתם תופעה שאפשר להתעלם ממנה".

אחת הלסביות בכנס טענה, כי הכנס מבורך, אולם התקיים באיחור של עשר שנים ושאלה את הרבנים אם בקביעתם, הם בעצם דנים אותה לחיי בדידות. "התורה לא דנה אף אחד לחיי בדידות. זאת הקללה הגדולה ביותר", השיבו לה רבני הארגון, "אך יחד עם זאת, יש איסור מפורש מהתורה ופה הקונפל