צילום: יוגב עמרני בגיל 84, עם לקות ראייה קשה בעקבות אירוע מוחי, יונה יוסף מרעננה, משכימה כל בוקר לעבודה במשרד עורכי דין בעיר. היא מבצעת עבודות משרדיות, מכינה קפה לעובדים ויש אומרים, מנהלת אותם. היא נוזפת במי שחוזר באיחור מהפסקת הצהריים, מעירה למי שלא עונה לטלפון ומאיצה בנשות המשרד ללדת ילדים.

עובדי המשרד רואים בה אחת מהצוות לכל דבר. מערכת היחסים ביניהם משעשעת ויוצאת דופן. היא יוצאת איתם להפסקות קפה וסיגריה, לוקחת חלק בימי גיבוש, צועקת על מי שמאחר, ולדבריהם, הרוח החיה במשרד. "אני תימנייה שחורה ולוהטת", היא אומרת על עצמה בחיוך.

עוד ב-mynet:
כך הפך הענק מתנובות למנטור של הסלבז
נתניה: תבע גט, סורב והואשם בהרס משפחתו

נוכחות בולטת
יונה יוסף היא אם לתשעה ילדים, סבתא ל-23 נכדים ולארבעה נינים. למשרד עורכי הדין "אברהם יוסף", הגיעה בעקבות בנה השותף במקום. עד מהרה הפכה בו לדמות מרכזית ואישיות נערצת. על אף העובדה כי היא בקושי יודעת קרוא וכתוב וכי היא לאחר אירוע מוחי קשה שהותיר אותה עם פגיעה קשה בראייה, היא ממשיכה להגיע מדי בוקר למשרד.

לפני תשע שנים כאשר בעלה, עובדיה יוסף, נפטר, יונה עברה לגור לצד בנה, עו"ד אבי יוסף המתגורר ברעננה. לפני ארבע שנים החליטה שהיא חייבת לצאת לעבודה, ולאחר לבטים וחששות הציע לה בנה לעבוד במשרד והחל להעסיקה בעבודות תיוק, מיון מכתבים וכדומה.

"אני בעלת המשרד", אומרת יונה בגאווה, "אני משגיחה על העובדים, עובדת במשרד, מתייקת, פותחת מכתבים וממיינת לפי הצורך". יונה מתלוצצת ואומרת, כי היא בעיקר אוהבת לפתוח מכתבים ולמצוא בהם צ'קים. "הנה, זה החלק האהוב עליי", היא אומרת תוך כדי שהיא מוציאה צ'ק ממכתב שפתחה בזה הרגע. בימים שאין הרבה עבודה במשרד היא יושבת ורוקמת להנאתה, ולדבריה, עורכי הדין נהנים לתלות את יצירותיה על קירות משרדיהם.

"אין ספק, הנוכחות שלה כאן היא הבולטת ביותר מבין כל העובדים", משתף אחד מעורכי הדין.

בכל בוקר כשהיא נכנסת למשרד, יונה עוברת בין החדרים ומקבלת את כולם בברכת שלום ובוקר טוב, בחיוך רחב. יונה הפכה לאישיות במשרד שכולם מכירים ואוהבים, כך למשל היא יוצאת להפסקות עישון עם עובדות המשרד ועובדים אחרים שמצטרפים אליה, מנהלת איתם שיחות ארוכות ואישיות ומייעצת להם מניסיון חייה. "אני מוצאת את עצמי בהפסקת הסיגריה שלי מקשיבה ליונה ולעצות החכמות שלה. אני מקשיבה לה כמו חברה לכל דבר", אומרת לירז פנחס, אחת מעובדות המשרד.

על מנת שיונה תרגיש חלק בלתי נפרד מהמקום, העובדים כתבו שלט "החדר של יונה", והקצו עבורה את חדר הישיבות.

"יונה היא הבוסית של המשרד", אומרת עובדת נוספת, "אם מישהו לא עונה לטלפון, היא צועקת עלינו 'למה אתן לא עונות? תענו? זה זלזול'.

"יונה אישה מיוחדת, היא מלאת שמחה וכל היום מזמזמת דיבורים בתימנית. היא בעיקר תמיד דואגת שכולם במשרד יתחתנו ויולידו הרבה ילדים", אומר דידי רנד, מתמחה במשרד.מתימן לרעננה
יונה, אישה חרוצה ועצמאית, אומרת כי כל חייה הייתה מבצעת עבודות של גברים. "בצעירותי בתימן, הייתי רוכבת על חמור ואבא שלי היה שולח אותי לקחת חובות מערבים שהיו חייבים לו כסף. הייתי עושה הכל כמו בן".

אולם, בזמנה החופשי הייתה מתפנה לעשות את מה שאהבה באמת, לרקום ולצייר. היא הייתה רוקמת עבודות יצירה אתניות שונות יום ולילה ולדבריה, "התימניות בתימן היו קופצות עליי ומבקשות לקנות את היצירות שלי מרוב שהן היו יפות".

היא הייתה בת יחידה להוריה, לאחר שאחיה נפטרו. אביה התעקש לדבריה שיהיה לו בן ונשא אישה אחרת, ממנה נולדו לו שמונה ילדים. כשהייתה בת 12 אביה חיתן אותה עם בן דודה. "אני זוכרת שפחדתי מאוד. יום אחד השארתי שם הכול וברחתי. לא רציתי להתחתן עם מישהו שלא באמת אהבתי. הוא לא בא לי טוב בעין", היא מספרת.

כשהייתה בת 17 יונה ובני משפחתה עלו לארץ לבית ליד, שם היא עבדה בעבודות חקלאות בשדות תותים. לאחר מכן, אביה חיתן אותה בפעם השנייה עם בחור ישראלי לו נישאה וילדה את בנם הבכור. כעבור כמה שנים התגרשו השניים.

את בעלה השלישי היא פגשה בחנות רהיטים כשהלכה עם בנה לקנות מיטה. "התעניינתי במיטה מסוימת ופתאום בחור התיישב עליה ואמר לי: 'אני עוד אישן על המיטה הזאת'. חשבתי שהוא משוגע, אבל בסוף הוא צדק".

השניים נישאו והתגוררו בנווה ישראל בהרצליה, ונולדו להם שמונה ילדים. כעת היא מתגוררת עם בן הזקונים שלה, אבי, ברעננה.

טוב לך במשרד?
"זה טוב לי כל קודם להעביר את הזמן. דבר שני, אני אוהבת לעזור לעורכי הדין ודבר שלישי, אם אני מוצאת כסף, אני לוקחת", היא מתבדחת. "אבל ברצינות מאוד טוב לי, אני מודה לבן שלי שהביא אותי למקום הזה ונתן לי להרגיש חשובה והכרחית. אני מרגישה שאני תורמת פה במשרד ועושה עבודה טוב