צילום: יוגב עמרני מאז עלתה לארץ לפני 19 שנה מדרום אפריקה, משקיעה איילת בנק מרעננה זמן לא מבוטל בסיוע לנזקקים. אלא שמה שהתחיל כרצון כן להגיש עזרה, הפך עם השנים למפעל ממש שפועל בהתנדבות מלאה מתוך ביתה. היא אוספת תרומות ומפיצה חבילות מזון ומתנות לשבת, לחגים ולאירועים מיוחדים עבור מי שידם אינה משגת.

עוד ב-mynet:
בית המשפט יקבע: האם ההורים השכולים יביאו ילד מזרע בנם?
אביה של בת ה-13 שהתאבדה: "היא נשברה"

בשבוע שעבר, לכבוד חג החנוכה, היא החליטה להרחיב את פועלה - לקשט קופסאות נעליים ריקות, למלא אותן במתנות ולחלק לילדים ממשפחות מעוטות יכולת בכל הארץ. את החלוקה אגב היא עושה ברכבה הפרטי. "אני רק רוצה לתת לילדים האלה תקווה למחר", היא אומרת.

לאחרונה הקימה אילנה בנק (58) עמותה בשם "כף של תקווה" מתוך רצון לדבריה להפוך את חלוקת סלי המזון לאישית וממוקדת יותר. העמותה מוקדשת לסיוע למשפחות שנקלעו לקשיים, באמצעות חלוקת מזון ומצרכים בסיסיים, כמו גם תמיכה מבחינה רגשית וליווי. "שמתי לב שלקראת החגים, בזמן שרוב הילדים מתרגשים ורצים לקנות בחנויות בעיר, ילדים אחרים, ממשפחות מעוטות יכולת, לא יכולים להתרגש כי אין להם. עבורם החגים זה כמו יום רגיל ואני רוצה לשנות את זה".

על כן, בנק יצאה בימים האחרונים בפרויקט מיוחד עבור ילדים אלה - אריזת מזון ומתנות בקופסאות נעליים, שאותן מקשטים ילדים מהעיר. "אנחנו מנסים להגיע לכמה שיותר ילדים בבתי ספר, גנים, מתנ"סים ומרכזים קהילתיים למיניהם ובעזרתם מקשטים את קופסאות הנעליים ואורזים בהן את המזון והמתנות לילדים. אנחנו גם שמים דגש על כתיבת מכתב שיהיה מצורף לחבילות. כך אנחנו מלמדים את הילדים הנותנים על נתינה לאחר ועזרה לזולת, שוברים לילדים הנזקקים את השיגרה ונותנים להם את האפשרות לחייך ולשמוח בחג ולדעת שמישהו חשב עליהם".את החבילות מחלקים בנק ומתנדבי העמותה בכל רחבי רעננה ובערים נוספות כמו: חדרה, כפר סבא, אשקלון, פרדס חנה, הרצליה ועוד. "אנחנו זוכים לתת לאחרים שלא זכו בהרבה בחייהם. לחלק מההורים אין משהו מיוחד לתת לילדים שלהם בחג וזה מאוד עצוב. אנחנו מנסים לשבור את השיגרה ולהפוך את החגים שלהם ליותר שמחים".

כמו כן, לקראת החג העמותה מתכננת לאסוף תלושים מבתי עסק שונים בעיר מביניהם, חנויות פיצה, המבורגר ובתי קפה על מנת לחלק לילדים כדי שיוכלו לבלות ולהתפנק במהלך חופשת החג, עם חברים ועם המשפחה.

בנוסף, בנק הקימה תוכנית בר/בת מצווה במסגרתה ילדי השמחה לוקחים קצת מהכסף שקיבלו ממסיבת בר/בת המצווה שלהם ואיתו הם קונים אוכל מהסופר ואורזים קופסאות עם משפחתם ונותנים לעמותה להעביר לנזקקים.

את התרומות בנק מקבלת מהקהילה, בעיקר בזכות דף הפייסבוק שהקימה בשם "כף של תקווה". "פעם אחת פרסמתי סיפור בקבוצה ומיד קיבלתי חמישה טלפונים ממשפחות שביקשו לתרום או להיות חלק מההתנדבות. הקהילה מאוד מעורבת. אנחנו מרצים בכל מיני מוסדות, הילדים מספרים להורים שלהם וההורים יוצרים איתנו קשר. רעננה באמת מיוחדת, אנשים כאן תורמים ועושים המון וזה מסב לי המון אושר".

כעת העמותה ממוקמת ברעננה בביתה של בנק, אולם לטענתה, ככל שהיא מתרחבת קשה לה יותר לאחסן את הכל בביתה. "אני לא יכולה להכיל כל כך הרבה אנשים ומוצרים בבית ולכן אני מחפשת מקום קטן בו אפשר לאחסן את כל הקופסאות והאוכל ונמצאת במגעים עם העירייה בנושא".