צילום: שחר עזרן כ-400 צעירים עלו לאחרונה לארץ כדי להתגייס לצבא, הגיעו לרעננה, ויחגגו הערב לראשונה את ראש השנה בישראל. הצעירים הגיעו במסגרת פרויקט "צופים גרעין צבר", של תנועת הצופים, ומתגוררים במרכז הקליטה בעיר, עד גיוסם לצה"ל. בגרעין "צבר" כעת ממשפחות מרעננה ומהסביבה שיארחו את העולים הבודדים, הן בתקופת מגוריהם במרכז הקליטה ובמיוחד במהלך שירותם הצבאי

עוד ב-mynet:
מחלקים ארוחות חג לניצולי השואה: "שיחגגו גם הם בכבוד"
כך שינה פייסבוק את חייו של מוכר החלות הנכה מהרצליה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

שניים מהם הם סטאס ליבמן (20) מאוקראינה ואסתר דרייגוב (18) מרוסיה, שעלו לפני שלושה שבועות לארץ. "עוד מילדותי ידעתי שארצה לחיות במדינת ישראל. אני יהודי ומרגיש תחושת שייכות חזקה לעם שלי", אומר ליבמן בהתרגשות רבה, ומספר על האווירה הקשה באוקראינה בעקבות מלחמת האזרחים שם. "מבחינתי, העיקר הוא שאת ראש השנה הקרוב אחגוג בישראל, עם העם שלי".דרייגוב מספרת כי אהבה את החיים ברוסיה, אך חשה קירבה גדולה למדינת ישראל, ולאחר שהתגוררה בארץ תקופה מסוימת גמלה בליבה ההחלטה לבנות את ביתה בישראל. "הוריי תמכו מאוד בעלייתי ארצה", היא מספרת, "אך החברים שלי הופתעו מאוד מהצעד שלי. הרי לא בכל יום אתה רואה מישהו מהחברים שלך עוזב את הכל ועובר למדינה אחרת. בסופו של דבר, אני יודעת שעשיתי את הצעד הנכון".

רוב העולים החדשים שעלו במסגרת פרויקט "צופים גרעין צבר", אמורים להתגייס לצה"ל כחיילים בודדים בחודש נובמבר הקרוב. סטאס מעוניין לשרת בחיל האוויר ואסתר מקווה להשתלב בתפקידי הדרכה בנ"מ. לאחר השירות הצבאי, שניהם מתכוונים להישאר בישראל, ללמוד באוניברסיטה, אך הם עדיין לא בטוחים מה ירצו ללמוד ובמה ירצו לעסוק בפועל.

פרויקט "צופים גרעין צבר" נערך בשיתוף הסוכנות היהודית, ארגון "נפש בנפש", משרד העלייה והקליטה והתנועה הקיבוצית. בתהליך מקדים שמתחיל בארצות מוצאם של העולים ונמשך כחצי שנה, עוברות הקבוצות הכנה חברתית ורגשית. הצעירים לומדים להכיר את מאפייניה הייחודים של מדינת ישראל ואת הצבא הישראלי וערכיו. מיד עם עלייתם ארצה מתחילים החניכים בפרק הקליטה המכשיר אותם לקראת שירותם הצבאי.

לאחר שחרורם מצה"ל נשארים כ-70 אחוזים מבוגרי הפרויקט בארץ. כ-30 אחוזים מהם משכנעים את בני משפחותיהם לעלות בעקבותיהם לישראל.

כ-1,000 חניכי הפרויקט נמצאים כיום בתהליכי הכנה לקראת גיוסם הצבאי או שכבר משרתים בצה"ל כחיילים בודדים. מיום הקמתו בשנת 1991 ועד היום, השתתפו בפרויקט מעל ל-3,000 צעירים, שעלו באמצעותו לארץ והתגייסו לשירות משמעותי בצה"ל, כחיילים בודדים.