צילום: יוגב עמרני ביום שלישי שעבר הייתה מיכל חייא, אוטיסטית בת 22 מרעננה, אמורה להתחיל שלב חדש בחייה, ולהיקלט במרכז יום תעסוקתי לאוטיסטים בוגרים. במקום זה היא נשארה בבית, למרות מאבק ממושך שמנהלים הוריה כבר תקופה למצוא לה מסגרת תעסוקה מתאימה בשרון. "מיכל לא ישנה, לא אוכלת, שורטת את עצמה. למה זה מגיע לה?", אומרים הוריה בכאב.

עוד ב-mynet:
הילד שלכם אלרגי? שייצא מהגן
הכל נשאר במשפחה: אם ובתה מנהלות את התיכון
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

הבטחת שווא
רק לפני חודשים ספורים סיימה מיכל את לימודיה בבית הספר "יהודה הלוי" בנתניה, בית ספר שלומדים בו תלמידים הלוקים בפיגור קל-בינוני לצד תלמידים הלוקים באוטיזם בתפקוד בינוני וגבוה. מאז, מנהלים הוריה, חנה וד"ר חזי חייא, מאבק נואש כדי שבתם תועסק במרכז המתאים לצרכיה כאוטיסטית בתפקוד קוגניטיבי גבוה אך בתפקוד מוטורי ירוד. "מיכל מיטיבה לקרוא, להקריא, להפעיל מחשב, לגלוש באינטרנט, ויש לה יכולת למידה גבוהה וזיכרון מעולה", מסביר אביה, רופא בבית החולים מאיר, "מצד שני, המוטוריקה העדינה שלה לקויה, והיא אינה מסוגלת לעסוק בעבודות כמו הברגה או השחלת חוטים".

בשנה שעברה איתרו הוריה של מיכל מסגרת מתאימה לבתם - מרכז תעסוקה בעל צביון מיוחד, שכולל למידה למטרת הרחבת אופקים וכישורי חיים, וגם עבודה יצירתית מגוונת, ולא "חרושתית", כדבריהם. המרכז, "צבעי הקשת" שמו, פעל במתנ"ס נחלת עדה בהרצליה והעסיק ארבעה בוגרים בלבד - שלושה מרמת השרון ואחד מהרצליה.

לדבריהם, הובטח להם על ידי אסתי רגב, מייסדת ומנהלת המרכז, כי מקומה של מיכל מובטח לאחר שתסיים את לימודיה. זמן מה לאחר מכן, נאלצה רגב להפסיק את פעילות המרכז במתנ"ס. עמותת אלו"ט נכנסה לתמונה וחיפשה ברחבי השרון מקום חלופי.

עיריית רמת השרון נאותה להקצות למרכז מבנה קטן בשכונת מורשה שנועד לקלוט עשרה אוטיסטים. חנה וחזי חייא ביקרו שם, שוחחו עם אסתי רגב שהמשיכה להיות פעילה במקום, ודנו בהתאמת תוכנית לימודית ייחודית למיכל. הם היו בטוחים שמקומה של מיכל מובטח גם במרכז החדש, ואולם אכזבה רבה נכונה להם: מעיריית רמת השרון נמסר להם שלא נותר מקום לבתם, למרות שהוא אמור לאכלס השנה רק שבעה מועסקים.

במכתב לעו"ס אמירה שניצר, מרכזת הטיפול באוטיזם במחוז תל אביב והמרכז במשרד הרווחה, דיווחה ראש צוות אוכלוסיות מיוחדות בעיריית רמת השרון, עו"ס פרי פרוסט, כי לא תהיה השנה תפוסה מלאה במרכז. פרוסט אישרה שלארבעה שהגיעו מהמרכז הקודם בהרצליה הצטרפו שני אוטיסטים מרמת השרון ואחד מחוץ לרמת השרון.

לדבריה, בשנה הבאה צפויים להצטרף אוטיסטים נוספים מרמת השרון, וכבר יש שבעה מועמדים על המקומות הפנויים. בשיחה עם הזוג חייא הודתה פרוסט, לטענתם שצירופה של מיכל יהיה על חשבון אוטיסט מרמת השרון.

הורי של מיכל חייא ממורמרים: "פרי פרוסט טוענת שאין קשר בין המרכז ברמת השרון לבין המרכז הקודם בהרצליה, אבל האמת היא שהמרכז ברמת השרון הוא המשכו של המרכז בהרצליה. בהסכם עם משרד הרווחה כתוב שיש עדיפות בקבלת תושבי רמת השרון. עדיפות, אך לא בלעדיות. אחרי שכבר התקבלו שני אוטיסטים חדשים מרמת השרון, בעדיפות ראשונה, כעת הגיע תורה של בתנו. מיכל, שכל כך זקוקה למקום הזה כבר השנה, והדבר הובטח לה, יכולה להתקבל. צריך רק קצת חמלה, ורצון", אומר אביה.פנייה נרגשת לנשיא
כל מאמצי הוריה עד כה לא נשאו פרי, למרות עשרות המיילים ששלחו לראשי העיריות ברעננה וברמת השרון, לעובדות הסוציאליות שניצר ופרוסט, לעמותת אלו"ט, למנהלת המרכז, לחברי כנסת הפעילים למען בעלי מוגבלויות - אילן גילאון, אורלי לוי אבקסיס, קארין אלהרר וסתיו שפיר, ולשר הרווחה חיים כץ. גם לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, פנו בקריאה נרגשת, ולשכתו הפנתה את המכתב לגורמים המתאימים.

"אף אחד לא מוכן לעזור לנו", אומרת חנה חייא, "כל אחד מהגורמים הפעילים במקום רוחץ בניקיון כפיו, אך אף לא אחד טורח לקחת על עצמו אחריות לעזור לבתנו, שזקוקה בסך הכול למרכז תעסוקה כדוגמת המרכז הקיים בשכונת מורשה ברמת השרון. זהו מרכז התעסוקה היחיד באזור שמתאים לה ושנמצא קרוב לעירנו".

בעיריית רמת השרון טוענים בתגובה לטענות כי מרכז התעסוקה לבוגרים אוטיסטים שהוקם בשיתוף משרד הרווחה ובתפעול של אלו"ט, משרת בנאמנות את תושבי העיר רמת השרון. גם באלו"ט ציינו כי מטבע הדברים כל רשות עומדת על כך שתינתן עדיפות לתושבי העיר שלה. "המבנה ברמת השרון קטן מאוד, ולא צפוי מעבר למבנה גדול יותר בשנים הקרובות", נמסר מאלו"ט, "ברמת השרון יש תושבים שצפויים להזדקק לשירות הזה. למיטב ידיעתנו, למשפחה הוצע מרכז תעסוקה שמתאים לצרכי הילדה".

במשרד הרווחה הפנו את המשפחה למרכז תעסוקה ברעננה וכן ציינו כי הוצעו למשפחה ח