צילום: יוגב עמרני בשבוע שעבר הוסר צו איסור פרסום על תביעת ענק שהגיש ב-12.08 איש העסקים היהודי תיאודור (טדי) הרצל רייטמן מהרצליה פיתוח, נגד בני ברמה, מי שהיה מנהל העסקים שלו ושל חברות שבשליטתו בישראל במשך למעלה מעשור, ואשר כיהן בשנת 2013 כמנכ"ל עיריית רעננה.

עוד ב-mynet:
ההלכה הפסידה לפוליטיקה: העסקים בחדרה יפעלו בשבת
אליעזר צ'יטה: "ביבי הוא עסקן, לא ראש ממשלה"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

התביעה, על סך של למעלה מ-30 מיליון שקל הוגשה בשם רייטמן וחברות שבשליטתו לבית המשפט המחוזי מרכז, נגד ברמה, אשתו ובתו, ונגד חברה בבעלותו של ברמה. בתביעה, שהוגשה על ידי עו"ד יוסי אשכנזי ממשרד "הרצוג, פוקס, נאמן", נטען כי במשך שנים ארוכות ברמה, שכיהן כדירקטור בחברות שבבעלותו של רייטמן וכאמור, גם כמנהל העסקים שלהן ושל רייטמן עצמו, בגד באמון שניתן בו וניצל במשך שנים ארוכות את תפקידו ואת סמכויותיו כדי לבצע, על פי הנטען, מעילת ענק בכספיהם של התובעים.

במסגרת מעילה זו, כך נטען בתביעה, נגנבו לכאורה מהתובעים כספים, נכסים וזכויות, בהיקף עצום העולה כדי עשרות מיליוני שקלים, אשר שולשלו, כך נטען בתביעה, לכיסו של ברמה ולגורמים שונים המקורבים לו.

אחת הטענות המרכזיות בכתב התביעה היא שברמה משך כספים בסך כולל של כשבעה מיליון שקל כדי לבנות את ביתו הפרטי ברעננה, ולא רק. עוד נטען בתביעה כי ברמה העביר כספים, מחשבונו של רייטמן ומחשבונות החברות שבבעלותו, למספר עובדי עירייה, ללא ידיעתו של רייטמן. כן נטען כי נתן הלוואה בסך 130 אלף שקל לראש העירייה לשעבר, נחום חופרי, שמונה ימים לפני קיום הבחירות המוניציפליות בשנת 2013.

גם זאת, לפי כתב התביעה, ללא ידיעתו או אישורו של רייטמן. עוד נטען בתביעה, כי בתקופת כהונתו של ברמה כמנכ"ל עירייה, הוא קיבל לידיו סכום של כ-670 אלף שקל עבור תפקידו כדירקטור באחת החברות של רייטמן, זאת למרות שעל פי הנטען לעובד עירייה אסור לקבל שכר וכספים ממקורות אחרים.

בהחלטה מה-13 בחודש השנה, נעתר בית המשפט לבקשה לסעדים זמניים והטיל עיקולים על נכסיהם של ברמה ושל יתר הנתבעים בתביעה, בקובעו כי התובעים הציגו ראיות מהימנות לכאורה להוכחת תביעתם.

יש לציין כי התביעה נגד ברמה הוגשה עשרה ימים אחרי שברמה הגיש תביעה נגד רייטמן, בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בה טען כי פוטר שלא כדין מתפקידו כמנכ"ל באחת החברות בבעלות רייטמן ודרש לקבל פיצויי פיטורין.התובעים: "מעל באמון שניתן בו"
על פי כתב התביעה, רייטמן (93) מנהל עסקים במדינות שונות ברחבי העולם ובישראל, בין היתר בתחום הנדל"ן. שתי חברות שבבעלותו בישראל, שותפות לתביעה: "ג'רוזלם ג'רסי", שהוקמה בשנת 1961 ונרכשה על ידי חברה פרטית שבבעלותו של רייטמן, וחברה בשם "הרב קוק", שהוקמה בשנת 1950 במטרה לרכוש קרקע ברחוב הרב קוק 23 בתל אביב ולהקים עליה בניין מגורים. תובעת נוספת היא חברת "הרבור היל", חברה אמריקאית שהזכויות בה שייכות בעקיפין לרייטמן ועוסקת בהשקעות נדל"ן, ובה ברמה כיהן כדירקטור.

"בתחילת שנות האלפיים", נכתב בכתב התביעה, "ביקש רייטמן למנות מנהל לעסקיו בישראל וגם לחלק מעסקיו בארה"ב. לצורך כך, בשנת 2002 מונה ברמה לדירקטור ולמנהל העסקים בחברות. ברמה קיבל לידיו סמכויות ניהול משמעותיות וניהל את החברות ועסקיהן באופן שוטף, ורייטמן עצמו היה זה שהתווה את המדיניות ואת ההחלטות האסטרטגיות. בשנים האחרונות החזיק ברמה, במסגרת תפקידו כדירקטור, בזכויות החתימה בחברות ובחשבונות שלהן. המשמעות לכן, שלברמה היה כוח כמעט בלתי מוגבל לבצע העברות בלתי לגיטימיות של כספי החברות ולפעול בנכסיהן".

עוד נכתב בתביעה, כי במהלך השנים היחסים בין רייטמן לברמה הלכו והתהדקו. "מיחסים מקצועיים בלבד הפכו היחסים לאישיים וקרובים", נטען בכתב התביעה. "ברמה התלווה אל רייטמן לפעילויות חברתיות, ליווה אותו לחופשות ולקבלת טיפולים רפואיים, הזמין אותו להתארח בביתו ועוד. בעקבות יחסי הקירבה, רייטמן נתן בברמה אמון מלא, והוא הפך לאחד האנשים הקרובים אליו ביותר. מערכת היחסים הייתה כה קרובה והדוקה עד שברמה קיבל את זכויות החתימה בחשבון הבנק האישי של רייטמן והיה אחראי על ניהול החשבון, בעוד שרייטמן עצמו כלל לא פעל בו".

בעת האחרונה, נטען בתביעה, "הלכה ונחשפה תמונת מציאות עגומה ועצובה במיוחד, ממנה עולה שבמשך שנים ארוכות מעל ברמה באמון המוחלט שניתן בו, עשה בחברות כבתוך שלו, פעל ללא סמכות ובחריגה מהרשאה, תוך ניצול של יחסי האמון והקירבה שנרקמו בינו לבין רייטמן ושל מעמדו בחברות והסמכויות שניתנו לו, והכל מתוך מטרה אחת: גזילת כספיהם של התובעים והתעשרות על חשבונם".

הפרשה התפוצצה, על פי מקורביו של רייטמן ועל פי התביעה, בחודש פברוא