צילום: עילאי אטיאס למרות התנגדות עיריית רעננה ומחאתו של הציבור בעיר, התקיים בשבת שעברה אירוע הסמינר של עמותת "מצפה לישראל", המוכרת ככת "עדי יהוה". העירייה ניסתה למנוע זאת, אולם ערעור שהגישה לבג"ץ, נדחה. בתשובה לכך ארגן הציבור הדתי בשיתוף אגודת "יד אחים" עצרת תפילה המונית סמוך למקום האירוע, בהשתתפות כ-3,000 איש, חילונים ודתיים שמחו על אירוע "מיסיון", כהגדרתם. אבל היו גם תושבים שחשבו אחרת, "תנו לאנשים חופש לבחור להאמין במי ובמה שהם רוצים", טענו.

עוד ב-mynet:
זעם ברעננה: סגנית ראש העירייה עמדה לצד גברים בתפילה
הפסיכולוג הורשע בבעילת מטופלת
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

בשבוע שעבר הופצו פרסומים בקרב הציבור ברעננה בדבר עצרת התפילה. בין היתר נכתב: "אנו מתנגדים לכל ביטוי של אלימות פיזית או מילולית, התלהמות או הסתה. אירוע המחאה יהיה כאמור אירוע חיובי של הוספת אור כנגד החושך".

אל העצרת שאורגנה במשותף על ידי המועצה הדתית רעננה, חברי הסיעה הדתית, הלימוד והרבנות וארגון "יד לאחים", הגיעו תושבים מכל קצות הקשת. על המדשאה אורגנו קבוצות קבוצות של מניינים-עדות מזרח, ירושלמי, נוסח ספרד ונוסח אשכנז, מניין תימני ועוד. לכל המתפללים חולקו סידורים שהודפסו מראש לקראת האירוע, ועשרת ספרי התורה שהובאו למקום עברו ממניין למניין. בקהל העצום נצפו גם מאות חילוניים שבאו להביע הזדהות עם המאבק.

בסיום התפילה, אמר הרב הראשי של רעננה, הרב יצחק פרץ: "הכינוס הענק מהווה אמירה נחרצת ובכוחה להשבית אויב ומתנקם. כוחנו באחדותנו". פרק מיוחד בדבריו, הוקדש למתקפה על בג"ץ שהתיר את קיומו של הכנס: "לאן נעלם הרגש היהודי?", זעק הרב.בעד ונגד
במקביל לעצרת המחאה, הגיעו כ-400 אנשים באוטובוסים לכנס של עמותת "מצפה לישראל". כנגד כל אדם שנכנס, השמיע הציבור קולות זעקה.

בשיחה של mynet ו"ידיעות השרון" השבוע עם הרב פרץ, הוא נשמע מזועזע מאוד מהאירוע. "בבניין ציבורי שנבנה מכספנו, עודדו יהודים להתנצר. יצאנו להפגנה נגד השערורייה הזאת. זה מזעזע. לכן קראתי לציבור לעצרת תפילה ומחאה. כי הציבור היהודי סוער ברעננה ועובדה שבהפגנה היו הרבה חילונים, ולא רק מרעננה".

אבל זה היה כנס, לא הטבלה
"לא משנה אם זה כינוס, מדברים איתם על התנצרות, לא על חלוקת גלידות. היו שם כמרים שבאו כדי להטיף להם להתנצר. זה מזעזע, מי שרוצה להתנצר, שיילך לכנסייה. הציבור מזועזע. אני פונה לגורמי ציבור לעשות ככל שביכולתם לבטל את התופעה הנוראה הזאת, לנצר אנשים ברעננה".

אריה פרידמן, יו"ר המועצה הדתית: "קיום כנס מיסיונרי ברעננה הוא פרובוקציה כנגד כל תושבי רעננה ומתן היתר של בית המשפט לקיום אירועים אלה הוא פשיטת רגל ערכית ומוסרית".

אלי כהן, חברה מועצת העיר, ציין כי בימים הקרובים הם יקיימו ישיבה ובה ינתחו את האירוע ויסיקו מסקנות ותובנות. "אני מקווה שנצליח לשמר את האחדות שנראתה בשבת לאורך שנים", אמר.

בקרב התושבים היו תומכים רבים, אך גם כמה מתנגדים למחאה. "היה מדהים לראות אנשים נוהרים לרחבת המטרו ווסט. הגברים היו עטופים בטליתות והאוכלוסייה הייתה מגוונת - גברים, נשים, ילדים, קשישים שלכולם הפריע וצרם האירוע של העמותה", אמרה יעל, תושבת העיר.

תושב אחר הוסיף: "בתפילת ערב שבת בבית הכנסת, הרב הודיע על עצרת התפילה שתתקיים ולמחרת כמעט ולא הגיעו מתפללים לבית הכנסת. כולם היו במחאה. זה היה מאוד מרגש".

אבל יש כאמור גם דעות אחרות: "כל מי שחופש הדת חשוב לו ובמיוחד מי שהשוויוניות חשובה לו, צריך להתחלחל מההתנהגות הזו של עצרת המחאה. זו מדינה חופשית. תניחו לאנשים לנפשם".

בתוך כך, למרות התנגדותו של ראש העירייה, זאב בילסקי, לקיום האירוע, החליטו השבוע שתי חברות מועצה לפרוש מהקואליציה. יו"ר סיעת הליכוד, רחל בן ארי סקעת וחברת המועצה דרורה כהן מהרשימה הדתית, שטענה שלא תוכל לשבת בקואליציה נוכח "אירוע תועבה שכזה שהתקיים בעיר". כהן: "יש להם חוזה ללא הגבלת זמן. אינני משפטנית אך יהודייה בלב ונשמה. לא יתכן שכל חיינו בגולה שמרנו באדיקות על המורשת, הגענו לארץ ואנו מאפשרים לרמוס את הזהות היהודית בשבת וברעננה".

עימות עם המשטרה
בשלב מסוים בעצרת הרוחות החלו להתלהט והרב פרץ קרא לציבור להתנהג באיפוק. תושב העיר, ממארגני האירוע, כועס לדבריו על התנהלות המשטרה. "השוטרים השתמשו באלימות. היכו אב ובנו והשתמשו בביטויים קשים. אם צריך, בפעם הבאה יהיו בהפגנה ברעננה עשרת אלפים איש. הציבור לא יישאר אדיש והדבר הזה לא יהיה יותר ברעננה. המטרה לא הייתה לעשות מהומות, השוטרים חיפשו פרובוקציות כדי להפחיד אותנו. ההפגנה התנהלה בשקט מופתי. אנשים הגיעו והתפללו והציבור ברעננה הפגין אחדות".

בני וולקן, אחראי פעילות בארגון "יד אח