מבוכה במהלך תפילה המונית שהתקיימה ברעננה לרגל סיומן של חגיגות יום העצמאות. במהלך התפילה, בהשתתפות כאלף תושבים ורבנים מהעיר, נכנסו סגנית ראש העיר, רונית וינטראוב וחברת מועצת העיר דבי סלוצקי, במופגן למתחם הגברים, במחאה על "הדרת נשים", לטענתן. בציבור הדתי בעיר זעמו על המעשה וכינו אותו פרובוקציה. אולם וינטראוב טוענת נחרצות: "הצבת מחיצות במרחב ציבורי היא הדרת נשים חמורה".

עוד ב-mynet:
חדרה: אין מקום בגן רגיל, תירשמו לגן דתי
רעננה: "אירוע הטבלה לנצרות המוני בבית הספר"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

וינטראוב, יו"ר מרצ בעיר, הגיעה ביום שישי שעבר בערב לתפילה החגיגית שהתקיימה ביד לבנים, אירוע שהחל לפני שש שנים ביוזמת חבר המועצה אריה פרידמן. היא נעמדה בתוך מתחם הגברים מעבר למחיצה. תוך זמן קצר העלתה פוסט בפייסבוק עם תמונה. "לפני שעה קלה, חברת מועצת העיר דבי סלוצקי ואני הגענו לסכל ברחבת יד לבנים הפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי. כרגע אנחנו דואגות לפירוק המחיצה. לפני כן הצטרפנו לתפילה והפכנו את האזור שהוגדר לגברים לאזור מעורב".אחת המתפללות תושבת העיר, הזדעזעה לדבריה מהמעשה ההפגנתי כלשונה של וינטראוב וחשה פגיעה ברגשות הציבור המאמין. "כולם יודעים שביהדות האורתודוקסית קיימת הפרדה בין גברים לנשים במהלך התפילה", אמרה, "אנשים שחושבים שהם צועקים בשמן של נשים שהמחיצה מדירה אותן ופוגעת בזכויותיהן ובכבודן, לא מבינים את משמעות המחיצה".

אסתר, תושבת העיר, חשה לדבריה זלזול ובזיון רב עקב מעשיהן של וינטראוב וסלוצקי, וטענה כי מדובר בפרובוקציה. "יש כללים של כבוד הדדי, אנחנו כציבור רוצים שתהיה הפרדה בין גברים לנשים בזמן התפילה ואני הרגשתי שבזו לי. כללי התפילה האורתודוקסיים מקובלים בכל מקום בעולם, אין פה עניין של הדרת נשים. עשרות תושבים חילונים נכחו באירוע והתפללו יחד איתנו".

אחד המתפללים סיפר כי הנשים שנכנסו לעזרת הגברים חיללו שבת כשצילמו את האירוע. "להגיע לאירוע דתי ולחלל שבת בפומבי, זה לא מכובד ואף מבזה", אמר.

חיים גולדמן, יוזם האירוע השנה וסגן ראש העירייה מטעם הבית היהודי, מסר כי המתפללים הגיבו באיפוק למעשה. "הייתה התרוממות נפש גדולה והציבור פתח בריקודים עם שירי שבת ומזמורי תפילה", סיפר גולדמן. "הרב צבי קורן הנעים בתפילת קבלת שבת, ואחריו הנעים בתפילת ערבית חבר מועצת העיר אלי כהן. וינטראוב וסלוצקי הגיעו במטרה לעורר פרובוקציות והתיישבו בעזרת הגברים. קיבלנו אותן במאור פנים ואף הגשנו להן סידורים לתפילה. לאחר שהות קצרה במקום ומשלא הצליחו בפרובוקציה, הן עזבו. בזאת התגלה פרצופן האמיתי של 'אבירות הדמוקרטיה' שהצהרות בנוסח קבלת האחר בלשונן, הן בבחינת 'נאה דורש אך לא נאה מקיים'".

וינטראוב מסרה בתגובה: "מרצ רעננה והעומדת בראשה, מקפידה על כבוד האדם ובחירתו החופשית באשר לאורחות חייו. אני אף נוהגת בעיתות חג ומועד לפקוד מאז ומתמיד בתי כנסת ומקפידה לנהוג בהתאם לכללים הנהוגים במקום, דהיינו ישיבה מעורבת בתוך בית כנסת רפורמי או קונסרבטיבי וישיבה נפרדת בבית כנסת אורתודוקסי. יחד עם זאת, ידועה עמדתנו הנתמכת על ידי החוק ופסיקות בית המשפט, לפיה הצבת מחיצות ברחוב ובמרחב הציבורי הפתוח בין נשים לגברים, היא הדרת נשים חמורה".לדברי וינטראוב, נשים רבות התקשרו אליה לאחר מכן והביעו תמיכה במעשה שעשתה. "הם אמרו לי שהן לא היו מעיזות לעשות את זה אבל הן מסכימות איתי
ומודות לי".

יו"ר המועצה הדתית, אריה פרידמן, מסר בתגובה: "למחיצות בתפילה אין שום קשר ל'הדרת נשים', שהרי אם לא הייתה מחיצה - הנשים שהשתתפו לא היו באות. חשוב להדגיש כי אם יש נשים שמעוניינות להשתתף בקבלת שבת ללא מחיצות, הרי שהעירייה מארגנת אירוע כזה מדי מספר שבועות בשיתוף קהילת בית שמואלי. האם אי פעם מישהו מהציבור הדתי ברעננה או נציגיו בעירייה טען נגד אירוע תפילה מעורב של נשים וגברים שממומן על ידי העירייה ושמתקיים במרחב הציבורי? מדוע מי שטוען שדרכו היא 'נגד כפייה, בעד חופש', כופה עלינו את סולם הערכים שלו?

"מדוע יש מי שחושב שצריך לחנך מחדש את עשרות אלפי הנשים תושבות רעננה - מסורתיות, דתיות וחרדיות שדורשות להתפלל אך ורק עם מחיצה? אני מציע שנציגי הציבור שדורשים את הסרת המחיצות יפנימו את העובדה שגם נשים דתיות יודעות לחשוב לבד ולהחליט לבד".