צילום: יוגב עמרני כשאירנה אוסביאצקי נכנסה לחדר בו ישנה אחותה הגדולה ויקי, כדי לבדוק את שלומה ושלום בתה בת החודשיים, ליאה, השעה הייתה שבע וחצי בבוקר. ויקי נשארה באותו הלילה ללון בבית הוריה ואירנה, שהייתה בדרך לעבודה, רק ביקשה לומר שלום. אירנה שאלה אם הכל בסדר וויקי הסתובבה במיטתה ואמרה שכן. "איך ליאה ישנה?", התעניינה, "בסדר גמור", ענתה האחות וחזרה לישון. זו הייתה שיחתן האחרונה של השתיים. השיחה הבאה תתנהל רק אחרי חודשים כשוויקי תתעורר מהתרדמת בה לקתה.

עוד ב-mynet:
ליטל, 36, אם ל-2, מפקדת משמרת בכלא
אמה של נעה גולדרינג ז"ל: "חיללו את גופת בתי"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

כשעה וחצי מאוחר יותר, באותו הבוקר, ה-17 באוקטובר 2014, נכנסה האם טטאינה אל אותו החדר בו ישנה ויקי בבית ברעננה. "אמא שלי קראה לה בשמה וויקי לא ענתה. היא התקרבה אליה והיא הבחינה שהיא לא נושמת ושהשפתיים שלה כחולות", מספרת אירנה. "רק מאוחר יותר הבנו שהיה לה אירוע לב תוך כדי שינה. אמא שלי, שבקושי מדברת עברית, התקשרה בלחץ אל אבא שלי ואליי כדי שנזמין אמבולנס. הראשונים שהגיעו היו אנשי המוקד העירוני ברעננה שהתחילו לבצע בה החייאה. אחר כך הגיע מגן דוד אדום. עוד בבית היא חזרה לנשום ואז לקחו אותה לבית החולים "מאיר" שם היא אושפזה בטיפול נמרץ לב".

האב, איגור, היה בעבודה כשקיבל את הבשורה הקשה. "כששמעתי את אשתי, לא האמנתי", הוא מספר. "חשבתי שהיא מגזימה. הייתי בהלם ואפילו לא יכולתי להזמין את האמבולנס. חברים שלי עשו זאת עבורי ולקחו אותי הביתה. האמת, אני לא יודע מה הייתי עושה במקום אשתי. הייתי בטח מתעלף במקום. היא ניהלה את הכל כמו שצריך. ויקי צריכה להגיד כל יום תודה לאמא שלה".שבעה חודשים לאחר המקרה, ויקי, שתהיה בת 26 החודש, חזרה לדבר. היא עדיין מתמודדת עם עיוורון ובעיות קשות אחרות שנגרמו לה בעקבות פרפור החדרים בו לקתה ומתמודדת בכל יום עם השיקום הארוך והקשה בבית החולים "לווינשטיין" בו היא מאושפזת.

בראיון ל-mynet ו"ידיעות השרון", מספרת ויקי במאמץ רב את שקרה לה ומדברת על העתיד. הסיבה שהסכימה להיחשף היא כדי להעלות את המודעות לבעיה ושנשים בהיריון ינסו לזהות את הסימנים המוקדמים ולהתייחס אליהם ברצינות.

אחת לאלף נשים
פרפור חדרים, או VS כמו שהוא נקרא בעגה הרפואית (Ventricular Fibrillation) הוא פעילות לא סדירה של הלב עקב הפסקת הפעילות הסדירה של קוצב הלב הראשי. האירוע של ויקי אמנם התרחש חודשיים אחר הלידה, אבל לטענת הרופאים, הגורמים שהובילו אליו התרחשו בזמן ההיריון.

"מדובר בתופעה לא מאוד נפוצה", מספיר ד"ר דוד פרג, מנהל מחלקת טיפול נמרץ לב בבית החולים "מאיר" בכפר סבא. "זה קורה לאחת מ-1,000 עד 2,000 לידות, עקב הרחבה והגדלה של הלב החל מהשליש האחרון של ההיריון ועד חצי שנה לאחר הלידה. כשהלב מתרחב, התפקוד שלו יורד ונפגע בצורה קשה. אחד הסיבוכים של התופעה הוא הפרעות קצב ומוות פתאומי".

לטענת ד"ר פרג, ישנם סימנים מוקדמים שבאמצעותם ניתן לעלות על הבעיה, אך לרוב כשהאישה בהיריון, היא, האנשים שבסביבתה ואפילו חלק מהרופאים, נוטים לייחס אותם לעלייה הטבעית במשקל ולעייפות בטווח תשעת החודשים וגם מעט אחריה. "התלונות של הנשים הן של קוצר נשימה, קושי בפעילות גופנית וזה מה שהיה לוויקי", הוא מסביר. "הבעיה היא שהרבה פעמים אומרים 'זה בגלל ההיריון' ולא הולכים להיבדק. גם כשהיא כבר ילדה, והסימנים המשיכו להופיע, ייחסו אותם להיריון".

ד"ר פרג מסביר כי הסיבות הנפוצות לפרפור חדרים הוא התקף לב או מום מולד, ובמידה ואכן מתגלה הבעיה מבעוד מעוד, מקבלת האישה טיפול תרופתי מתאים. "ויקי היא אדם צעיר שרק ילדה בת, וזה מה שמיוחד במקרה שלה. עבור המשפחה מדובר בקטסטרופה. בדרך כלל אנחנו מטפלים אצלנו במחלקה באנשים מבוגרים, לא בנשים צעירות עם תינוקת בת יומה בבית. גם אנחנו, שרגילים ואמורים להיות מחוסנים רגשית, התקשינו עם המצב. האחיות בכו כל יום. זה הכול, חוץ ממקרה סטנדרטי".

איך טיפלתם בוויקי כשהגיעה לבית החולים?
"הכנסנו אותה לטיפול בקירור של 32 מעלות, המקובל במצבים הללו. אחרי חודשיים היא התעוררה והתחילה להגיב ובשלב זה הועברה לשיקום".

זה נדיר שאדם שעובר אירוע כזה נשאר בחיים?
"אם מד"א היו מגיעים חמש דקות מאוחר יותר, היא לא הייתה איתנו עכשיו. היא בהחלט יצאה מזה בשן ועין. הסיכוי להגיע לבית החולים חי, אחרי שעברת החייאה מחוץ לבית החולים, הוא נמוך מאוד"."בכיתי המון"
זה אמנם לא פשוט לאף אחד בסיפור הקשה הזה, לא לוויקי שמתמודדת עם שיקום מורכב, לא לאירנה (24) שמשמשת כאומנת לכל דבר במקום לחיות את חייה וגם לא לסבא ולסבתא שעוזרים לה במשמרות, אבל בכל זאת ישנה נקודת אור אחת עיקרית. "הי