צילום: יוגב עמרני זה כבר מספר חודשים שמשהו מסריח בקצביות ברעננה ולא מדובר בבשר שבעלי האיטליז מוכרים בחנויותיהם, אלא בתעודות ההכשר שהם מקבלים ממשגיחי הכשרות של הרבנות בעיר, כך לפחות טוענים בעלי הקצביות ומעדניות הבשר ברחבי העיר.

עוד ב-mynet:
השכנים הופתעו: בית כנסת בדירה הסמוכה
בן 5 מת מוות אכזרי לעיני אימו
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לטענתם, בשנה האחרונה העלתה הרבנות בעיר לבעלי הקצביות את התשלום עבור תעודת הכשרות השנתית והם נדרשו לשלם סכום של 2,400 שקל, במקום 1,060 שקל, כפי ששילמו בשנים הקודמות.

עוד הם טוענים, כי הרבנות לא הסתפקה רק בהעלאה של תעריף תעודת הכשרות ואף דרשה מהם תשלום נוסף, שלא היה קיים בעבר, עבור תעודות ההכשר של פסח, אותו דרשה באופן רטרואקטיבי.

סרט תעודה
בעוד חלק מבעלי הקצביות שילמו את הסכום החדש אותו נדרשו לשלם לרבנות המקומית, ישנם מספר קצבים שלא הסכימו לשתף פעולה עם העלייה המוגזמת, לטענתם, במחיר, שהופיעה "כרעם ביום בהיר ובלי שום הסבר מוצדק". אלו אף פנו למשרד הדתות כדי לברר את פשר עליית המחירים המוגזמת לטענתם, ואז התברר להם כי אמנם אכן הייתה עלייה בתשלום תעודת הכשרות, אך בסך של 300 שקל בלבד.

על פי תשובת משרד הדתות, בעלי הקצביות ברעננה נדרשים לשלם סכום של 1,369 נכון לשנת 2014 עבור תעודת כשרות, בעוד שהם נדרשו לשלם, כאמור, 2,400 שקל. עבור תעודת כשרות לתקופת הפסח, מספרים בעלי הקצביות, הם נדרשו לשלם סכום נוסף בסך 230 שקל ואלו שסירבו לשלם את הסכום, לא קיבלו את תעודת הכשרות המיוחלת, על אף ששילמו את הסכום המלא עבור תעודת הכשרות השנתית.

מרבית בעלי חנויות האיטליז ברעננה הפנו אצבע מאשימה לכיוון אחד - המועצה הדתית המקומית, האחראית על הרבנות, ובעיקר התנהלותה החדשה בכל הקשור למתן תעודות ההכשר לקצביות בעיר.

"בחמש שנים האחרונות שילמתי עבור תעודת הכשרות השנתית סכום של 1,060 שקל, כך היה עד שנת 2013", מספר בעל קצבייה בעיר. "השנה התחלף יו"ר המועצה הדתית והודיעו לנו שאנחנו צריכים לשלם 2,400 שקל. ניסינו להתווכח, אך אמרו לנו שזאת הוראה של משרד הדתות ואכן שילמנו את הסכום. בנוסף, בחודש מרס השנה הוציאה לי הרבנות תעודות כשרות לפסח. לא ביקשו שום תשלום על כך, אך בספטמבר היה מועד לחידוש תעודות הכשרות ואז ביקשו תשלום רטרואקטיבי עבור תעודת הכשרות של פסח, דבר שמעולם לא גבו מאיתנו. כשאמרתי שאני לא מוכן לשלם עבור התעודה של פסח, נעניתי שלא יחדשו לי את תעודת הכשרות השנתית.

"זה לא שייך אחד לשני. מעולם לא שילמתי תשלום נפרד עבור תעודת הכשרות של פסח, שכן קיבלתי, אבל זה חלק מההכשר של כל השנה. עכשיו הם עשו סנקציה - מי שלא משלם עבור התעודה של פסח, לא יקבל תעודת כשרות שנתית. שילמתי מראש עבור כל השנה ולמרות זאת התעודה שיש עכשיו ברשותי, לא בתוקף, כי לא מנפיקים לי תעודת כשרות חדשה. אם זה לא מספיק, בשיחת טלפון עם נציג הרבנות ברעננה הודיעו לי שזאת לא המילה האחרונה, שהם צריכים לשבת ולעשות חישובים, כי לטענתו הסכום שגבו מאיתנו השנה לא מספיק וידם עוד נטויה"."זה גוף שחי על חשבון אנשים אחרים", מוסיף ציון צפר, בעלי הקצבייה "בשר 2000" ברחוב מוצקין בעיר. "אין שום הצדקה לכסף שהם גובים. יש פה משגיח שמגיע בדיוק לדקה או שתיים בשבוע, מסתכל על התעודות והולך. הוא לא בודק את הבשר או את החנות. לדוגמה, יום אחד הגיעה בטעות לחנות שלי משאית שהובילה בשר מסריח. מבחינת המשגיח לא הייתה שום בעיה עם זה, כל עוד יש על זה כשרות. כמובן שאני זרקתי את הבשר, אך למשגיח זה לא היה אכפת.

"מבחינה בריאותית אין להם שום עניין בכלום. כל מה שמעניין אותם זה לראות תעודות חתומות, אם היה מוצר על המדף שהיה עליו לפני כן תו כשרות ועכשיו אין עליו כשרות, זה רק אומר שלא שילמו כסף, אך בעצם לא השתנה דבר במוצר. בנוסף לכך, הם כמובן דרשו את התשלום עבור תעודת הכשרות של פסח והתנו את מתן תעודת הכשרות השנתית בתשלום זה. מאחר שלא רציתי שהעסק שלי ייפגע, כי יש לי לקוחות שחשוב להם לראות תעודת כשרות, שילמתי סכום נוסף של 230 שקל".

"השנה שילמתי 2,400 שקל", אומר עזריה שלחון, בעל האטליז "מקום עם בשר" ברחוב מוצקין בעיר. "בנוסף לעלייה בסכום, הודיעו לי שאני צריך לשלם עוד 230 שקל עבור תעודת ההכשר של פסח. בשנים הקודמות הסכום עבור תעודת הכשרות היה נמוך בהרבה ותעודת ההכשר של פסח נכללה בסכום השנתי. משהו פה תמוה".

תאוות בשרים
במשרד הדתות נדהמו השבוע, בעקבות פנייה של mynet ו"ידיעות השרון" לשמוע על תעריפי תעודות הכשרות הנגבות מבעלי האיטליזים בעיר. "נראה שנפלה טעות בסכום", אומרים במשרד הדתות. "סכום האגרה הוא 1,369 שקל, הסכום הזה בניכוי 30 אחוזים של עדכון האגרות מגיע ל- 1