עיריית רעננה החליטה כי החל מהאחד בספטמבר תבוטל השמירה בגני הילדים בעיר ותותקן מערכת אלקטרונית ממוחשבת. רק בגנים שנמצאים באשכול גנים לא תוסר האבטחה ויוצב בהם מאבטח, בנוסף למערכת החדשה, זאת בנוסף לתגבור סיורי הביטחון שאף יוכשרו לתת מענה רפואי ראשוני.

עוד ב-mynet:
השייח' שעוזר ליהודיות להתאסלם ולהינשא
הקרב הוכרע: המתחם המסחרי נפתח בשבת
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בעירייה מעריכים כי הקיצוץ בכוח האדם יביא לחיסכון של כ-6 מיליון שקל בתקציב העירוני השנתי, ובמקום השומרים שהוצבו בכניסות לגן, תותקן מערכת ביטחון ממוחשבת בעלת אזעקה ומסך בגודל 24 אינץ', באמצעותו ניתן יהיה לצפות ולראות את באי הגן. כמו כן יוחלפו השערים בשערים מאסיביים יותר.

במסגרת המערכת החדשה, אם יישאר שער הגן פתוח תתחיל האזעקה לצפצף אחרי 25 שניות, כאשר בתוך מבנה הגן מדובר יהיה בצפצוף עדין ומחוצה לו באופן חזק וברור, כדי להתריע ולמנוע מצב בו שער הגן יישכח פתוח.

"לאחר שהתקבלה ההחלטה על ידי הגורמים המקצועיים בעירייה, בשיתוף עם המשטרה, עדכנו אותנו ובחנו את הנושא", אומר יו"ר הורי הגנים בעיר, אייל פור. "שמענו את חוות הדעת של אנשי המקצוע הרלוונטיים. בנוסף, הלכנו לראות מה יש בערים אחרות וראינו שיש מערכת ביטחון דומה גם בכפר סבא ובהרצליה."קיבלנו את ההחלטה על התקנת המערכת והחלטנו אף לשדרג אותה, כך שתכלול את כל היתרונות שראינו במערכות האחרות. במערכת הממוחשבת קיים כפתור מאובטח, שלחיצה עליו משמיעה גם צפצוף בגן וגם מדליקה את המסך בתוך הגן, באמצעותו יכולה הגננת לראות מי עומד בכניסה לגן. בנוסף, ישנו גם אינטרקום רגיל עם מסך קטן בכניסה לגן, ולגננת יש גם כפתור בצד השני של השער, שהינו כפתור מאובטח וילדים לא יכולים ללחוץ עליו.

"יש למערכת מספר מנגנוני בקרה, כדי שילד לא יוכל לטפס או לפתוח את השער. מעבר לכך, יש לגננת שלט שפותח את השער. וידאנו שאם כבר מתקינים מערכת ביטחון, אז שתותקן המערכת המתקדמת ביותר. לדברי גורמי הביטחון בעיר והמשטרה, המערכת בטוחה יותר משומרים חמושים המסתובבים ליד גני הילדים ואחד היתרונות הם שהשער תמיד סגור".

למרות זאת, פור אומר כי היה מעדיף אם היו משאירים את המאבטחים, מאחר ולדבריו, אין תחליף לעיני אדם.

הורים נוספים הביעו חשש, אך לאחר שבדקו את הנושא, הם אומרים, גילו כי מדובר במערכה בטוחה. "למערכת ממוחשבת קשה להחליף את התפקיד של שומר, שמכיר את הילדים וההורים", אומרת מיכל שוורצמן, אם לילדה בגן בעיר, "אך גם במחלקת הביטחון וגם במשטרה המליצו לעבור למערכת הממוחשבת. אנשי מקצוע נתנו חוות דעת חיובית ותומכת להתקנת המערכת ואני סומכת עליהם".