ענני עשן סמיך כיסו ביום ראשון שעבר את שמי אזור התעשייה ברעננה, כששריפה גדולה פרצה בסביבות השעה 18:30 בערב במחסני הארגון ההתנדבותי "לקט ישראל". איש אמנם לא היה במחסנים באותה השעה ולא נגרמה פגיעה בנפש, אך כל הציוד והמזון, אותו אוספים מתנדבי הארגון ומעבירים לנזקקים, לניצולי שואה ולאלפי משפחות קשות יום, עלו באש. זאת בנוסף לנזק כספי הנאמד במיליוני שקלים.

עוד ב-mynet:
נעצרו שלושה צעירים ששדדו באיומים זוג ניצולי שואה
אחרי 7 שנים: המטפלת הוותיקה התעללה בקשיש
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

במכבי האש מעריכים כי השריפה פרצה כתוצאה מקצר חשמלי, למרות העובדה שרק לפני מספר שבועות נערכה ביקורת של חברת החשמל במחסנים וניתנו לארגון כל האישורים הנדרשים להמשך הפעילות המבורכת.לא יקבלו תרומות
ארגון "לקט ישראל" הינו ארגון שעוסק בהצלת עודפי מזון והעברתו לנזקקים. הארגון עובד עם 180 עמותות ברחבי הארץ. מדי יום מגיעות סחורות מחקלאים ומתעשיות מכל הארץ, למרכז הלוגיסטי ברעננה ולמרכז לוגיסטי יותר קטן שנמצא ביישוב נשר. הסחורות ממוינות ונארזות על פי משטחים, וביום שלמחרת הן יוצאות מהמחסנים, לפי קווי חלוקה קבועים, לעמותות בכל הארץ.

"אנחנו עדיין לא יודעים אם המבנה ניזוק ויש להרוס אותו ולבנות אותו מחדש", אומרת ענת פרידמן-קולס, מנהלת השיווק של הארגון. "הנזק כרגע נאמד בכשישה מיליון שקל, שזה כולל את הנזק של המבנה וגם את הנזק של הסחורה שהייתה בפנים. כל הסחורה נשרפה. מדובר גם בסחורה מיידית שכוללת פירות וירקות והייתה אמורה לצאת יום אחרי השריפה לעמותות, וגם סחורה שאנחנו מחלקים פעם בחודש לניצולי שואה, שכוללת יותר אריזות יבשות.

"אנחנו נערכים לכך שביום ראשון הקרוב נחזור לפעילות מלאה בכל מיני מקומות חלופיים, אך בימים הקרובים, העמותות שאנו עובדים איתן יקבלו מעט מאוד תרומות מאיתנו או שלא יקבלו כלל. כרגע אנחנו נאלצים לא לחלק להם, אך החל מתחילת שבוע הבא נחזור לפעילות מלאה. בימים אלו אנחנו מחפשים מחסן חלופי באזור הקרוב, ומשרדים חלופיים לאנשי הלוגיסטיקה וגם למרכז ההזמנות, שפועל מדי יום ונמצא בקשר עם העמותות ומעדכן אותן מה יש במחסן ומה העמותות אמורות לקבל".

"קשה מאוד לראות את הסחורה שנתרמה ונאספה בעמל רב, עולה באש", מוסיף גידי כרוך, מנכ"ל הארגון. "אנחנו מתמודדים עם המצב באופן המקצועי והמהיר ביותר שניתן, ונערכים באופן מיידי להמשיך ולעשות את מלאכתנו ולספק את התרומות לעמותות, החל מיום ראשון הקרוב"."אין לנו פתרון"
השריפה במחסני הארגון לא רק חסמה את הכבישים ברעננה בשעות הערב של יום ראשון ומילאה את השמיים בעשן כבד ובריחות כבדים, אלא השפיעה באופן ישיר על עמותות רבות, הנעזרות בארגון ומקבלות ממנו תרומות עבור הנזקקים.

אחת מהן היא עמותת "מלוא הטנא" בכפר סבא. "אני מצטער מאוד על הפגיעה במחסנים, מכיוון שזה פוגע בהרבה עמותות", אומר יו"ר "מלוא הטנא", אלי שרון. "ארגון 'לקט ישראל' מספק לנו מזון כל שבוע, בדרך כלל פירות וירקות. אנחנו מחלקים כ-280 סלי מזון בשבוע וחלק מהתרומה הנכבדה היא בסלי ירקות ופירות מארגון זה, כשאת השאר אנחנו משלימים בעצמנו.

"התרומה של הארגון מתקבלת על בסיס שבועי במשך כל השנה. במידה ויש להם פריטי מזון נוספים, כמו מוצרי חלב או דברים אחרים שהם מקבלים בתרומה, אנחנו מקבלים אותם מהם. אנו עובדים עם הארגון כבר הרבה זמן ובשיתוף פעולה מלא. אני מניח שבשבועות הקרובים יהיה קשה מבחינת אספקת המזון מהארגון. המחסן שנשרף היה מקום מאוד נוח, שאפשר היה להגיע אליו עם משאיות ואני מקווה שימצאו מקום חלופי שייתן מענה, ולו זמני, עד שהם ישפצו את המתקן שנשרף".

גו'ן קליגר (73), המתנדב בארגון כשבע שנים, שלוש פעמים בשבוע הופתע לגלות על דבר השריפה ביום המחרת, ועוד יותר נדהם כשראה את הנזק שנגרם.
"מכיוון שלא שמעתי חדשות ביום ראשון, רק ביום שני, כשהתקשרתי בשעות הבוקר למנהל הלוגיסטי של המחסן, נודע לי שיום לפני כן הייתה שריפה במחסנים ולא נשאר זכר לכלום", הוא מספר. "הוא הודיע לי שאין טעם שאגיע למחסנים מכיוון שהכל שרוף. למרות זאת הגעתי למקום בסביבות השעה 12:00 בצהריים ועיניי חשכו, פשוטו כמשמעו. לא היה זכר לכלום".

לטענת שאול וויס, מנהל עמותת "קופת צדקה" בנתניה, השריפה לא יכולה הייתה להתרחש בזמן קריטי יותר מימים אלו, כשבועיים לפני החזרה ללימודים וכחודש לפני החגים.

"העמותה שלנו מחלקת בשמונה מוקדים בעיר, מדי שבוע, פירות וירקות שנתרמים על ידי ארגון 'לקט ישראל'", הוא מסביר. "משפחות רבות מגיעות מדי
שבוע לקבל את הפירות והירקות האלו. המידע על השריפה הגיעו אלינו מספר שעות לאחר שהאירוע המצער התרחש, וקיבלנו את זה בצורה מאוד קשה