ימים לא קלים עוברים על התיכון ע"ש רועי קליין ברעננה. בית הספר שהוקם רק לפני שש שנים, כמענה ממלכתי דתי עירוני ראשון בעיר ונבחר להנציח את בן העיר, סרן רועי קליין ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, עמד השבוע בפני החלטה גורלית. מיעוט הנרשמים, הבעיות הכלכליות וחילופי המנהלים היו חלק מהסיבות שהובילו לסגירה הדרגתית של בית הספר, שתחל כבר משנת הלימודים הבאה. כלומר, בשנת תשע"ה ימשיך בית הספר לפעול, אך ללא כיתות ז' ו-י'.

עוד ב-mynet:
מועדון הנוער יהפוך לגן דתי: "לאן יילכו הילדים?"
תביעה: 2.5 מיליון שקלים לנער שנאנס בפנימיה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הרבה לפני שתיכון 'רועי קליין' הוקם ברעננה, הלינו שוב ושוב תושבים דתיים בעיר על כך שאין לילדיהם מסגרת עירונית ללמוד בה. ברעננה האפשרויות לציבור הדתי הן פרטיות, ישיבת בני עקיבא ובית הספר הפרטי "חברה ומשפט" בכפר בתיה. מסגרת ממלכתית דתית לא הייתה. לפני מספר שנים החליט ראש העירייה לשעבר נחום חופרי להיענות לבקשת הציבור הדתי, ליצור את השוויון המתבקש בין דתיים לחילוניים בעיר ולהקים עבורם בית ספר תיכון.

הנימוק היה ביקוש רב ויצירת שוויוניות ובית הספר נחנך לפני שש שנים במבנה של מרכז המדעים, תחת השם תיכון רועי קליין. השמחה הייתה גדולה. המחזור הראשון התחיל עם 40 תלמידים בכיתה ז' והציפיות היו גבוהות. אף אחד לא האמין שתוך מספר שנים ייקלע בית הספר לקשיים רבים ויעמוד בפני סגירה.
למעשה הגורמים שהובילו את בית הספר למצב של סגירה הם בעיקר מיעוט נרשמים, בעיות כלכליות והישגים לימודיים לא גבוהים במיוחד.

בקרב ההורים שררה בימים האחרונים אי ודאות גדולה. ההרשמה לכיתות ז' לא נפתחה ולהורים נודע לטענתם כי בית הספר יועבר באופן הדרגתי החל משנת הלימודים הבאה לכפר בתיה, ורבים מהם כלל לא מרוצים מהמהלך, בין היתר משום שהלימודים בכפר בתיה יהיו כרוכים בעלויות גבוהות יותר. כך או כך, אי הוודאות יצרה כאוס. חלק מהתלמידים החליטו על אף אמונתם הדתית להירשם לתיכון עירוני חילוני, בהיעדר אלטרנטיבה והשאר עדיין חסרי אונים.

בוועד ההורים של בית הספר אמרו השבוע כי הגיעו להסכמה עם עיריית רעננה ורשת אמי"ת על האיחוד, אולם מעולם לא קיבלו מסמך חתום על כך. ההורים חוששים שיצטרכו לשלם את העלויות הגבוהות שמשלמים בכפר בתיה, אולם בעירייה הבטיחו השבוע לסבסד את הלימודים. "לא ברור מדוע אגף החינוך מיהר כאחוז אמוק לסגור תיכון עירוני דתי יחיד בעיר, מבלי שטיפל בכל הפרטים לאיחוד", אמרו בוועד ההורים.

לטענת ההורים, הם ביקשו להיפגש עם נציג מאגף החינוך, אולם "עד היום אף נציג מהאגף לא הסכים להיפגש איתנו, למרות דרישות חוזרות ונשנות למפגש כזה".

ההורים מפנים אצבע מאשימה כלפי הנהלת העיר הקודמת שכשלה לטענתם בניהול התיכון. "לאורך שש השנים שהתיכון קיים, לא הייתה עבודת שיווק נכונה, הם לא התנהלו כמו שצריך. לנו נאמר שצריך לסגור את בית הספר, כי הוא לא כלכלי. פה נשאלת השאלה, האם חינוך הוא כלכלי? חינוך אף פעם לא היה כלכלי, חינוך הוא ערכי. רעננה מוכרחה שיהיה בה תיכון בחסות עירונית בתוך שטח עירוני".במשפחת קליין, שעל שם בנם רועי כאמור נקרא שם בית הספר, הופתעו לשמוע על כך שנשקלת האפשרות לסגור את בית הספר והביעו על כך צער. אהרון קליין, אביו של רועי ז"ל, הביע תקווה כי העירייה תשמר בכל דרך את שם בנו, כפי שהובטח לו לדבריו.

יצוין כי זו לא הייתה היוזמה של משפחת קליין להנציח את בית הספר החדש על שם בנם. הדבר נודע להם לפני שנים והם נתנו את הסכמתם לכך ומאז הם אורחים בבית הספר. הם מוזמנים למסיבות וטקסים בבית הספר והאב אף מדי פעם מגיע להרצות לתלמידים. "בשבוע שעבר הגעתי למסיבת הסיום בבי ת הספר", מספר אהרון, "ושם שמעתי לראשונה מסגן ראש העיר חיים גולדמן על הבעיה שיש עם בית הספר לקראת השנה הבאה. לא שמעתי על סגירה כלשהי, אבל קיבלתי הבטחה שהשם של רועי בני יישאר במסגרת כלשהי".אין לאן ללכת
בקריית החינוך אמי"ת כפר בתיה, עומדות בפני תלמידי רועי קליין שתי אופציות: הראשונה בית הספר הטכנולוגי מדעי, שנחשב לבית ספר ברמה גבוהה מאוד, והשנייה, בית הספר לחברה ומשפט.

המצב כרגע הוא שרבים מתלמידי כיתות ז' ו-י' לא נרשמו עדיין לבתי הספר בכפר בתיה משום שרובם מסרבים. "הבן שלי לומד ב'רועי קליין' כבר שלוש שנים, והיו בשכבה רק שתי כיתות, כשכל כיתה מונה 19תלמידים בלבד", אומרת עינת לביא, אם לבן בבית הספר. "זה היה גן עדן, הוא בא לבית הספר כל יום בשמחה. כיום כשבית הספר עומד להיסגר, הבן שלי ממש בדיכאון. הוא לא יודע לאן פניו מועדות, וכך גם חבריו. לאחר שאמרו לנו שבתי הספר מתאחדים, כל אחד מהתלמידים פנה לדרכו, ונרשם לבית ספר אחר, הכיתה