פיצוץ גז נמנע ביום שישי שעבר בשכונת לב הפארק ברעננה, כאשר נגרמה פגיעה לצובר הגז כתוצאה מעבודות לתיקון צינור מים. במזל זיהו התושבים את דליפת הגז והזעיקו את כוחות הכיבוי והעירייה, שהחלו לטפל מיד בתקלה ופינו את הדיירים מהבתים.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

סמוך לשעה תשע בבוקר התקבלה הודעה במוקד שירותי כבאות והצלה בכפר סבא, על דליפת גז חריפה ברחוב התבור בשכונת לב הפארק. למקום הוקפצו ארבעה צוותי כיבוי, ובהם קצין המבצעים של תחנת כפר סבא, רשף מאיר בוסקילה. קודם לכן התרחש בבניין פיצוץ של צינור מים, והתושבים הזמינו אינסטלטור על מנת לתקן את הנזק. האינסטלטור החל בחפירות כדי להגיע למקור הצינור שקבור מתחת לאדמה וגרם להצפת מים בעומק של שלושה מטרים. תוך כדי חיפוש צינור המים שהתפוצץ, פגע הדחפור בצובר של צינור הגז וכתוצאה מכך החלה דליפת גז חריפה מאוד.

"פתחתי את החלון בחדר השינה והרחתי ריחות עזים של גז. הגפתי מיד את התריסים בכל הבית משום שריחות הגז החלו להתפשט במהרה", מספר אייל דותן, אחד מדיירי הבניין. "ירדתי מיד במדרגות לכיוון היציאה של הבניין ושם ראיתי ענני גז, שלוו בריח חריף ביותר. התקשרתי מיד למוקד העירוני של עיריית רעננה ולמוקד כיבוי האש ובמקביל התחלתי לחוש ברע ולנשום בכבדות. החלטתי שאני מתפנה מהמקום משום שלא יכולתי לסבול את כאבי הראש ובינתיים עוד שכנים יצאו החוצה לבדוק את פשר הריח העז".תחילה הגיעה למקום סיירת עירונית שבהתייעצות עם המשטרה ומפקד תחנת הכיבוי החליטה על פינוי 150 הדיירים. כשצוותי הכיבוי הגיעו למקום, הפעולה הראשונה שנקטו, הייתה איתור מקור הדליפה. כוחות הכיבוי זיהו את הצינור הקרוע שהיה בעומק של שני מטרים. צינור זה מוזן מצובר גז מרכזי, מדובר בצינור גז ראשי והדליפה הייתה בכמות גדולה והיוותה סיכון לסביבה מאחר שמדובר בכמויות גז עצומות שנפלטו.

"שוטרים דפקו לי על הדלת והורו לי לצאת החוצה עם כל הנוכחים בבית", סיפרה אחת הדיירות. "כששאלתי אם יש לי כמה דקות להתארגן נעניתי בשלילה. הורו לנו להישאר בחוץ ואסרו עלינו להתניע רכבים. המתנו מחוץ לבניין כמה שעות עד שקיבלנו הודעה שאנו רשאים לחזור".

שלושה בניינים פונו מיושביהם ורק בצהריים חדל ריח הגז להתפשט. לאחר מכן החלו מכבי האש לחפש את הצובר הנמצא מתחת לאדמה ומוסתר מהעין, זאת על
מנת שיוכלו לנתק את ספק הגז לצינור הקרוע ובכך להפסיק את הדליפה. הסכנה הייתה שמנת הגז שהשתחררה תפגוש בניצוץ חשמלי ותגרום לפיצוץ. חלק מהתושבים שהבינו את גודל הסכנה, התפלאו ששירותי כיבוי וההצלה שנכחו במקום לא ניתקו את החשמל.

לדברי מאיר בוסקילה קצין מבצעים כיבוי האש של אזור השרון, הצובר שבו התקיימה דליפת הגז, מעביר גז לשבעה בניינים ומיקומו אינו גלוי לעין. הכבאים הצליחו לאתר במהירות את מיקום הצובר בעזרת חברת הגז שסגרה את הצובר ואטמה את הצינור שדלף.

"בזכות העובדה שהוזעקנו בזמן והצלחנו לאתר את הצובר במהירות, נמנע אסון", אמר בוסקילה. "במידה ולא היינו מגיעים למקום בזמן, זה היה נגמר בפיצוץ של אחד הבניינים. חשוב מאוד לציין כי ביקשנו מחברת הגז שתעביר אלינו את כל הכתובות של הצוברים על מנת שיתאפשר לנו למנוע מקרים דומים בעתיד".

דובר שירותי הכבאות בשרון, יוני בליץ, הוסיף: "חשוב להדגיש בפני הציבור כי ברגע שמריחים גז יש להזמין את חברת הגז או את שירותי הכבאות וההצלה".