במשך 18 שעות, ישבה אמו של א' בן ה-16, שהשתכר עד איבוד הכרה ברעננה ביום שישי בערב, לצד מיטתו במחלקה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא כשהוא מונשם ומורדם, והתפללה לנס. התפללה שבנה הצעיר שבא לסוף שבוע אצל סבתו מקריית עקרון הרחוקה, בה הוא גר יחד עם אמו, ייצא מזה.

עוד ב-mynet:
בלדרי סמים גויסו במודעת דרושים
הנערה ניסתה להתאחד עם אמה והועמדה בסכנת גירוש מהארץ
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"היו לו שם עשרות צינורות שונים שנכנסו ויצאו מגופו", היא מספרת תוך כדי שידיה מושטות אליו ונוגעות באצבעותיו. "שום דבר בעולם לא יכול להכין אותך לתמונה הזו של הבן שלך מחובר לכל מכשיר אפשרי, לעשרות צינורות, לעיניים האדומות שהיו לו ולהלם של לראות אותו מונשם ולא מגיב לדבר".

א' הגיע לחדר המיון בסביבות השעה שתיים לפנות בוקר בין שישי לשבת, כשהוא מחוסר הכרה ומונשם. לאחר שייצבו אותו והחלו להנשים אותו העביר אותו צוות הרופאים לבדיקת סי.טי. כדי לוודא שמעבר לנזקי האלכוהול לא נגרמה לו שום פגיעה מוחית. "הייתה כאן סכנה ברורה ומוחשית לחייו", מבהיר מנהל יחידת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים, פרופ' בן ארי.

"א' סבל מרגישות יתר לאלכוהול והגיע אלינו עם מדדים של למעלה ממאתיים אחוז אלכוהול בדם, שזה מדד שהוא הרבה מעבר למה שמותר ומומלץ ושם אותו מיד במצב מסכן חיים. הוא שתה כמות מאוד מכובדת של אלכוהול עד שאיבד את ההכרה. להקיא זה שלב אחד, אבל לאבד את ההכרה, זה שלב אחר. זה לא צחוק. ילד יכול להגיע לסיכון חיים בגלל דבר כזה. לצערי, הרעלת אלכוהול בכלל זה לא דבר נדיר אצלנו בנערים ונערות והגיל נעשה צעיר יותר. זה רק ייקח זמן עד שיקרה פה אסון".ל-א,' כך נדמה, קשה מאוד עם הסיטואציה אליה נקלע. בזהירות הוא שוקל את מילותיו ומביט באמו בכל פעם כשהוא מתחיל לדבר על אירועי סוף השבוע האחרון. את הרגע שבו התעורר ביום שבת לפנות ערב, הוא לא ישכח לעולם. "יש לי מספר שעות די גדול שנעלמו לי, אני מודה. כל מה שאני למעשה זוכר זה את הרגעים לפני ההתמוטטות ואת ההתעוררות בבית החולים", הוא מספר. "פקחתי פה את עיניי ולא הבנתי איפה אני, למה יש לי דברים בתוך הפה ומדוע אני לא יכול לדבר. האחות נתנה לי נייר כדי שאוכל לספר לה מה אני רוצה. כתבתי שם שתי שורות: 'אני צמא' ו'איפה אימא שלי'? בדיוק עשר שניות לאחר מכן אמא נכנסה לחדר, ואז נרגעתי".

אובדן חושים ביום ההולדת
לא כך ציפה א' לחגוג את יום הולדתו ה-16 שחל בתחילת החודש. הנער הצנום סיפר השבוע כי התרגש מאוד מכך שהוא מגיע לרעננה כדי לחגוג עם חבריו מהעיר, בה התגורר בעבר ואליה הוא מגיע לעתים תכופות לבקר את סבתו. זיכרונו מאותו ערב, מעורפל ובוגד בו. כל שהוא זוכר הוא את ההתכנסות של הנערים בספורטק רעננה בשעה תשע לערך, כדי לחגוג לו את יום הולדתו. לדבריו, למרות שהיה זה האירוע שלו, הוא לא הביא עימו שתייה, אלא היו אלה חבריו שדאגו לאלכוהול.

"כל אחד הביא משהו מאיפשהו", הוא מספר, "זה לא משהו לא שגרתי אצל רוב החברים שלי, לא דבר קבוע, אבל כשיש סיבה אנחנו שותים והרוב שם שותה. במשך כל הערב החבר'ה שלי רצו לשכר אותי טיפה, ככה לעשות לי ראש טוב בגלל יום ההולדת. גם אני רציתי לשתות מעט, בשביל לחגוג. היו שם כל מיני סוגי משקאות, אבל בעיקר וודקה, וודקה ישראלית, לא משהו מוכר, סתם משהו שמישהו הביא איתו, הרי זה לא שיש לנו יכולת לקנות אלכוהול טוב, אז כל אחד הביא את מה שהוא יכול להרשות לעצמו".

לדבריו כבר לאחר מספר דקות הוא החל להרגיש את האלכוהול בדם. "איבדתי את תחושת הזמן", הוא מנסה לשחזר את האירועים, "הייתי מעורפל הרבה לפני שהתמוטטתי כמו שכולם אומרים לי, ואני רק יכול להגיד היום תודה שהיינו בספורטק ולא על גג בניין, כי בטוח הייתי חושב לקפוץ מרוב שיכרות". על פי עדויות שאמו והוא קיבלו מהנערים שהיו עימו במהלך ערב ההשתכרות, בשלב מסוים הם קיבלו טלפונים כי ישנה מסיבה גדולה בגינה סמוכה ברחוב המעפילים ובשל העובדה ש-א' לא יכול היה ממש ללכת, הם לקחו למקום מונית.

על פי גורם בכיר בסיירת העירונית, זמן מה לאחר שהגיעו לגינה הציבורית הלינו השכנים על רעש שמגיע מהגינה ולמקום הוקפצה ניידת של שיטור משולב. "כשהשוטרים הגיעו למקום הם גילו בו חבורה רעשנית שמאוד מוכרת לנו ומטופלת כמעט בדרך קבע על ידינו. ביניהם היה גם אותו נער שהיה שיכור ולא ממש תקשר עם הסביבה", מספר אותו גורם.

"החברים שלו ניסו להרים אותו והבטיחו שהם יטפלו בו וייקחו אותו והביתה, אך השוטרת שהייתה במקום כבר קראה לאמבולנס שיגיע לזירה. מאותו הרגע הייתה שם התנגדות אקטיבית של הילדים להעלותו לאמבולנס ולאחר שהוא הועלה עליו הם אף נעמדו מול האמבולנס ולא איפשרו לו לנסוע. רק בתוך האמבולנס עצמו הרדימו ו