ביום שישי שעבר נערכה תפילת ערבית גדולה בבית הכנסת הרפורמי של קהילת רענן ברעננה. כמעט כל אנשי הקהילה הגיעו לבית הכנסת ויחד עימם, נכחו בהיכל נציגים של זרמים דתיים אחרים בעיר, נציגים של קהילות רפורמיות מערים שכנות וכן ראש העירייה, זאב בילסקי, סגנו וממלא מקומו איתן גינזבורג וסגניתו הנוספת, רונית וינרטאוב. ביחד קראו כולם לאיפוק, סובלנות וקבלת האחר, בעקבות מקרה הוונדליזם שהתרחש בבית הכנסת פחות מ-48 שעות קודם לכן.

עוד ב-mynet:
רעננה: נערים השחיתו אנדרטה במהלך מסיבת יום הולדת
העלה את יצירות הגרפיטי שלו לפייסבוק - ונעצר
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בלילה שבין יום רביעי לחמישי לפני כשבוע וחצי ריססו אלמונים כתובות גרפיטי על קירות בית הכנסת. שתי הכתובות היו מסרים מפסוקים בתהילים ובמשנה, אשר טוענים כי דרך הרפורמים אינה נכונה. בכתובות נכתב: "רמב"ם הלכות תשובה - פרק ג' - הלכה י"ד" וכמו כן: "'תהילים, פסוק כ"א-כ"ב פרק קל"ט".

זוהי אינה הפעם הראשונה שבה סובל בית הכנסת הקיים כבר 11 שנה מוונדליזם. בעבר הרחוק נופצו שמשותיו וכן נכתבו על קירותיו כתובות גרפיטי שונות. רווית ענבר, מזכירת בית הכנסת, הייתה הראשונה שראתה את הכתובות ביום חמישי בבוקר. היא התקשרה מיד לרב הקהילה ולמנכ"ל הקהילה הרפורמית, יוסי כהן. "נדהמתי לראות את הכתובות הללו", סיפרה ענבר. "הופתעתי, כי אני כילידת רעננה רגילה שאנחנו חיים כאן כל הזרמים של הדת בשלום. מצמרר שיש אנשים שבכוח רוצים להפוך אותך למי שאתה לא רוצה להיות".המנכ"ל כהן, שנכנס לתפקידו רק לפני כחודש, טען כי מי שרשם את הגרפיטי ניסה לאתגר את באי בית הכנסת. "הם הפנו אותנו ללימוד בוקר, פנינו למקורות ובשני המקורות מדובר בדינם של כופרים, ואין להם מקום בעולם הבא. לנו אין מושג מי עשה את זה, אבל זה בעיקר מראה על חוסר סובלנות".

רבה של הקהילה, תמר קולברג, טענה כי היא מזועזעת מהמקרה. "מאז שהמקרה קרה, הטלפונים אינם מפסיקים להגיע ואנו מקבלים חיזוקים מהארץ ומהעולם. בתפילה שערכנו ביום שישי הדגשנו עד כמה חשובות דרכי הנועם, הרגשנו טוב ומחוזקים וזו בעצם הייתה התשובה שלנו למקרה. הבטחנו באותה תפילה שנמשיך לפעול ואף לעשות יותר למען הפלורליזם".

לדבריה, כבר באותו יום הוסרו הכתובות על ידי העירייה, וכעת נשקלות האפשרויות להתקין במקום עוד מצלמות אבטחה. "הופתעתי שזה קרה שוב פה ברעננה. זו הפעם השלישית שזה קורה לנו כאן והגרפיטי הזה עובר כל גבול. מישהו כאן תכנן את זה מראש והיה ברור להם מה הם עושים. הם יהיו כאן תמיד והחברה צריכה להוקיע אותם מתוכה".

גורמים במערכת הפוליטית והדתית בעיר סיפרו בשבוע שעבר כי לא הייתה שום פרובוקציה מצד אף אחד מהצדדים טרם המקרה וסירבו לקשור אותו לאירועים כגון בחירתה של יהודית קצין, נציגת הקהילה הרפורמית בעיר למועצה הדתית בחודש שעבר.

שניים מתוך שלושת סגני ראש העיר של רעננה, רונית וינטראוב יו"ר סיעת מר"צ בעיר, וחיים גולדמן מהרשימה הדתית המאוחדת, הגיעו ביום חמישי בבוקר לבית
הכנסת והביעו זעזוע מהמקרה. "אין לזה מקום ברעננה ולא באף מקום אחר", קבע גולדמן שמשמש גם כראש מינהל קהילה בעיר. "אנחנו לא שורפי ספרים ולא כותבי קללות, מותר שיהיו חילוקי דעות, אבל מכאן ועד למעשים כאלו המרחק רב. אני מגנה בתוקף את מה שנעשה כאן הלילה".

וינטראוב הוסיפה: "המתקפה החוזרת על בית הכנסת הרפורמי ברעננה, מקפלת בתוכה אלימות מדאיגה על רקע אידיאולוגי. סיעת מר"צ תמשיך לחתור בנחישות לחיזוק מעמדה של היהדות המתקדמת ברעננה כמו גם חיזוק הפלורליזם וקבלת הגוונים השונים של היהדות".

מראש העירייה, זאב בילסקי, נמסר: "זה מעשה בזוי ושפל שיש לראותו בחומרה רבה. כל פעולה להשחתת מבנה ציבור ובמיוחד מקום המשמש לתפילה, מחזירה אותנו לתקופות חשוכות. אני תקווה שאותם פורעי חוק ייתפסו בהקדם ושימוצה עימם הדין".

מהמשטרה נמסר: "בעקבות האירוע נפתחה חקירה בתחנת המשטרה בכפר סבא. אנו רואים את המקרה בחומרה, ומשקיעים מאמצים לאתר את המעורבים במעשה".