למעלה מ-2.5 מיליון שקלים שהיו לחברה קדישא ברעננה ירדו לטמיון לאחר שהושקעו בעסקת נדל"ן בלטביה, והעסקה כשלה בעקבות המשבר הכלכלי באירופה. כך עולה מהדו"חות הכספיים של החברה לשנת 2011, שהגיעו לידי mynet ו"ידיעות השרון".

עוד ב-mynet:
"אבותינו נספו בשואה, אדמותיהם נגזלו"
סיוט במסדרונות בית החולים: "הרגשתי כמו אסיר"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

על פי הדו"חות שנערכו על ידי משרד רואי החשבון דויטש את קרמר, השקיעה העמותה שבראשה עומד סגן ראש העיר יואל עזרזר, 16.9 מיליון שקל. כ-1.8 מיליון שקלים הושקעו בפקדונות במוסדות כספיים, 11.6 מיליון שקלים בניירות ערך ו-2.6 מיליון שקלים בהלוואה שניתנה לחברת לידר נדל"ן בינלאומי בע"מ לצורך פרויקט בנייה בלטביה.

מסעיף 6 של הדו"ח, תחת הכותרת "הלוואה שניתנה לחברת "Leader real estates international" עולה כי במהלך ניסיון של חברי העמותה להגדיל את נכסיה, הם השקיעו בפרויקט דירות בבירת לטביה, ריגה, סכום של כחצי מיליון אירו שירד לטמיון תוך זמן קצר עם כישלון הפרויקט.

על פי הדו"ח, בשנת2008 התקשרה חברה קדישא רעננה בהסכם שותפות עם חברת הנדל"ן "ד.ר. נדל"ן טובאגו". מטרתה הבלעדית של השותפות הייתה אחת - השקעה בצורת הלוואה לחברת "לידר" שעמדה באותם ימים להקים בית הדירות בריגה, לטביה.על פי מכתב ששלח יו"ר העמותה, יואל עזרזר, לרשם העמותות והתקבל במשרד המשפטים ב-25 באוגוסט 2010, ההחלטה להשקיע בנדל"ן הלטבי נולדה בשנת 2008 ולאחר שחברה קדישא נועצה עם יועצים כלכליים בכירים.

באותו מכתב פורט עזרזר גם את פרטי ההלוואה של ד.ר. נדל"ן טובאגו (עימה הייתה שותפה חברה קדישא רעננה). הכסף שנלווה על ידי חברת "לידר" היה אמור להיות מוחזר לחברה בתוך 26 חודשים עם ריבית שנתית של כ-12 אחוזים בצמוד לאירו. לפי אותו הסכם, אם הכסף לא יוחזר מכל סיבה שהיא, הזכאות של המלווים תהיה שווה לכ-15 אחוז מרווחי הפרויקט.

אלא שבעקבות המשבר הכלכלי הגדול שפרץ במזרח אירופה, איבדו הדירות בבית המגורים בריגה את ערכן. תחילה על פי הכתוב ביקשה חברת "לידר" לחכות עם מכירתן עד שהשוק ישתפר, אך על פי סעיף 6-ה של הדוח הכספי, הכסף הלך כולו לאבדון.

"אין ביכולת השותפות להחזיר את ההלוואה", נכתב בסעיף "מאחר שכן, העמותה ויועציה המשפטיים לערבה מנהלים משא ומתן בדבר הפיצוי הראוי... העמותה הודיעה לרשם העמותות שלא תבצע בעתיד השקעות דומות".

"ההר הוליד עכבר"
גורם בכיר בחברה קדישא אישר השבוע את הפרטים וטען: "אני זוכר את המקרה. כן צריך להבין שיש לנו ועדת השקעות והיא מאוד מקפידה בדרך כלל על אפיקי ההשקעה של הכסף.

"במקרה הזה, אני זוכר שדנו בהשקעה המון זמן ובאו אנשים רציניים שהביאו בפנינו המון רעיונות וראיות לכך שזו השקעה מצוינת ופנטסטית בזמנה. אבל כמו שקורה בכל מיני מקומות, גם פה התפתו ובסופו של דבר ההר שהובטח הוליד עכבר, שלא נאמר הרבה יותר גרוע מעכבר".

"הפסדנו כמעט את כל הכסף", מודה אותו גורם, זה קרה למרות שבאו אלינו אנשים מאוד מכובדים שהביאו תרשימים ודנו בזה כמה וכמה פעמים וזה היה נראה יוצא מהכלל. מה לעשות, לפעמים גם גופים גדולים נופלים בפח. חשוב לי לציין, שאנחנו בדרך כלל לא היינו משקיעים בנדל"ן, ולא בדברים שהם מסוכנים, אבל תודה לאל שעד היום חברה קדישא שמרה יפה על הכסף והרוויחה יפה. אז פעם אחת זה קרה. זו תקלה שקרתה".

באשר לשאלת החוקיות של המהלך טוען אותו גורם, כי בשעתו טענו בפני כל מקבלי ההחלטות כי העניין כשר למהדרין. "למיטב הבנתי הדבר נבדק והתברר שזה בסדר להשקיע בעניין ולכן לא עשינו שום דבר לא חוקי. הדבר היחיד שלא היה בסדר הוא שהחברה הזו הלכה פייפן בדרך".

הגורם שופך אור גם על הדרך שבה התקבלה ההחלטה להשקיע בנכס בריגה. "כולנו היינו בעד בסופו של יום, כי שכנעו אותנו ולמיטב זכרוני השכנועים היו ממש טובים, עם המון דוגמאות. היה שכנוע פנטסטי, הייתה פה הצעה רצינית של אנשים רציניים, והעסק נכשל. מה לעשות שלאורך הרבה שנים מדי פעם זה קורה".

לדבריו, הוא מבין את הבעייתיות בזה שמדובר בכסף של אנשים פרטיים שרכשו חלקות קבורה בעיר ושהיה אמור לשמש לשיפור בית הקברות, אך טוען: "נכון, זה כסף של אנשים וצריך לשמור עליו ולאורך השנים שמרנו עליו בשבע עיניים. אז קרה. מאז הצלחנו לייצב את עצמנו, והמשכנו להשקיע ולהרוויח כסף בדברים אחרים. עוד רבים נפלו באותו סיפור, לא רק העמותה שלנו".

תושב העיר והפעיל הציבורי אבי גבע, פנה בשבוע שעבר בעקבות העניין במכתב לשר נפתלי בנט ולמשרד המשפטים. "נראה לי שהימרו כאן, על 2.6 מיליון שקלים מכספי הציבור וטרם נשאלו כל השאלות ובראשן, האם גם בכסף שלהם הם היו עושים כך", אמר גבע.

מחברה קדישא נמסר: "כיוון שחברה