הכרה הדדית ופעילות חברתית משותפת, המעודדת תחושת אזרחות, צדק ושוויון בקהילה. זאת המטרה של פרויקט חינוכי, "מנהיגים צעירים-שותפים לשינוי", שהחל לפעול השנה ברעננה ובטירה על ידי "איפקרי", המרכז הישראלי-פלסטיני למחקר ומידע שמטרתו לגשר על הפערים בין בני הנוער.

עוד ב-mynet:
אם לחמישה: "בכל יום אני דואגת מה נאכל מחר"
עומס בהסעות: התלמידים חזרו הביתה רק ב-19:00
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

במסגרת הפרויקט, בו משתתפים כ-40 בני נוער בגילאי 16-15, 9 מהם בלבד מתיכון "מטרו ווסט ברעננה" ו-32 תלמידים מבית הספר "טומאשין" בטירה, נפגשים התלמידים ודנים בנושא הזהות הלאומית והקהילה ודנים על ההבדלים ביניהם, הקהילות השונות. זאת במטרה לפתוח נתיבי שיח והידברות בין תלמידים יהודים לערבים. יש לציין שכל המפגשים יתועדו על ידי התלמידים בסרטי וידיאו אותם יביימו התלמידים בעצמם."הרצון שלנו הוא שנבקר את עצמנו לפני שאנו מעבירים ביקורת על אחרים," מסביר ראאיד פדילי, רכז חברתי בבית הספר "טומאשין". "החברה הערבית לא מובנת מאליה. ישנם נושאים רבים לטיפול כמו הנושא המגדרי, העדתי ואפילו הדתי. הרעיון מאחורי הפרויקט הוא שהתלמידים ילמדו צילום ויכינו סרטונים על חייהם, מנקודת המבט האישית שלהם, וכך יוכלו גם להביע את עצמם וללמוד אחד על השני".

יש לציין כי בעוד בבית הספר בטירה נרשמה התרגשות לקראת ההשתתפות בפרויקט ו-32 תלמידים נרשמו אליו, למרות שמדובר בפעילות מחוץ לשעות הלימודים, בתיכון "מטרו-ווסט" נרשמה היענות נמוכה מאוד לפרויקט החדש ורק 9 תלמידים החליטו להשתתף בו.

"אנחנו באמת נמצאים כרגע בנחיתות מספרית אבל הסיבה האמיתית היא שהתלמידים שלנו נורא עמוסים", מנסה להסביר תמי ברק, אחראית על הפרויקט ב"מטרו-ווסט". "יש להם פעילויות רבות, כמו מוזיקה, ספורט, תנועת הצופים ומבחנים. פשוט אין להם זמן. מדובר ביוזמה יפה לקירוב לבבות ואנחנו רק בתחילת הדרך. אני מאמינה שעוד יצטרפו תלמידים לפרויקט".