אם ילדכם מתקרב לטלוויזיה, טוען שאינו מספיק להעתיק את החומר מהלוח או משפשף הרבה את העיניים, כדאי שתפקחו עיניים וקחו אותו לבדיקת ראייה, כי אלו הם התסמינים הבולטים לבעיית ראייה אצל ילדים. להורים רבים שימוש בעדשות מגע לילדים נשמע מיותר ולא מתאים בטענה שהילד מפוזר או צעיר מדי.

עוד ב-mynet:
מדדים, מניות ואג"ח: בני 12 לומדים כלכלה
לעשות יום הולדת לילדים בלי לאבד את הראש
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

יש באוכלוסיית ההורים גם כאלה הסבורים שעדיף להרכיב משקפיים כמה שפחות כדי לא להרגיל את העין או לתת לעיניים לעבוד לבד. אולם מחקרים אחרונים מוכיחים שהזנחה עלולה לגרום לפגיעה קשה יותר בכל מערכת הראייה. "יש לתקן מיידית כל לקות ראייה", אומרת השבוע אורית שדמון מאופטיקה CLC ברעננה, מומחית באופטומטריה לילדים ולעדשות מגע.

האם לכל ילד מתאימות עדשות מגע?
"לא לכל ילד, זה בהתאם לבשלות שלו. יש ילדים שבגיל חמש כבר מבינים ומראים רצון להרכיב עדשות מגע ויש בני עשר שעוד לא מוכנים. כמובן שיש לבדוק את כל הנתונים אם זה מבנה העין, בעיית הראייה, לחות העין וכו'".

מה ההבדל בין עדשות מגע של ילדים למבוגרים?
"אין שום הבדל, מדובר על אותן עדשות. חשוב מאוד תמיד לפנות לאופטומטריסט מומחה ולקבל מידע על סוגי העדשות. לילדים אני ממליצה על עדשות יומיות מדור מתקדם ועם מקדם לחות משופר, כך העיסוק ההיגייני פוחת וגם הפחד לאבד אותן".

באיזה קשיים נתקלים ילדים עם עדשות?
"הקושי היחיד שניתן להיתקל בו הוא הרכבת העדשה בעין. מחקרים מראים שההסבר לילדים ארוך ברבע שעה מההסבר לאדם בוגר. בנוסף, ניתן להבחין
שילדים הם צייתניים ומקפידים מאוד על כל הפרטים שלמדו בהדרכה. לאחר ההדרכה אין שום סיבה להיתקל בקשיים".

ומבחינה כלכלית? עדיף משקפיים או עדשות מגע?
"קשה לכמת זאת בכסף. אם כי מניסיוני, הורים רבים עסוקים בלתקן לילדיהם מספר רב פעמים בשנה את המשקפיים. משקפיים עלולים להישבר ולהינזק ובנוסף חייבים להחזיק שני זוגות לפחות בבית".

ילדים רבים מסרבים להרכיב משקפיים מבחינה תדמיתית סביבתית. חלק מהילדים עסוקים בפעילויות רבות שדורשות מאמץ פיזי והמשקפיים מפריעים להם, לדוגמה במשחק כדורגל. "כאשר הילד מגיע לביקורת עם עדשות מגע, אני ממש רואה את השינוי בשפת הגוף שלו, הוא זקוף יותר ונראה שקיבל ביטחון", מסכמת שדמון.