מדי יום חולפים אלפי נהגים על פניהם של שני רוכלים בצומת רעננה מרכז, מבלי לשים לב לשניים. במקרה הטוב כמה מאיתנו קונים מהם בייגל חם או ארטיק צונן בעת המתנה לאור הירוק שיתחלף ברמזור. רובנו לא מודעים כלל למצבם הקשה של הרוכלים, הנאלצים לעבוד תחת השמש הקופחת ובתנאי גשם עז וקור מקפיא, רק כדי שיוכלו לקנות מעט מזון להאכיל בו את ילדיהם הקטנים.

עוד ב-mynet:
ניצולת השואה: "כבר לא אזכה לקבל את הכסף בחיי"
מי הצית את רכבה של הנכה מול המצלמות?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

השניים, דני טויטו (38) ואהרן חנניה (44), מתמודדים, לצד ההישרדות היומיומית, עם מעצרים חוזרים ונשנים מצד המשטרה. זאת בשל העובדה שהם עוסקים ברוכלות ללא רישיון עסק ולטענת המשטרה הם אף מסכנים את עצמם ואת הנהגים במקום.

"אני עובד בצומת כל יום, בקיץ ובחורף. אין יום שלא הייתי כאן בשנים האחרונות", מספר טויטו, גרוש ואב לבן שמונה, המתפרנס מרוכלות בצומת מאז שנולד בנו. בתום יום העבודה אין לטויטו, החי לבדו בארץ ללא משפחה תומכת, בית חם לחזור אליו. את הלילה הוא מעביר בצריף קטן בצומת, שם הוא מתגורר בתנאים תת אנושיים, ללא חשמל, מים ומקלחת.

"אני עובד בצומת כדי שאוכל לשלם דמי מזונות עבור בני וקצת אלכוהול בשבילי, כדי לשכוח את כל מה שאני עובר והאופן בו אני חי", מסביר טויטו בכאב רב. חברו לעבודה, חנניה, נשוי בשנית ואב לשישה, עוסק ברוכלות מאז שנת 1996."חי כמו חיה"
השניים מספרים כי העבודה בצומת אינה פשוטה, במיוחד עקב העובדה שהם נעצרים שוב ושוב על ידי המשטרה ומדי מספר שבועות מוצאים את עצמם מאחורי סורג ובריח. רק לפני כשבועיים נעצרו השניים בחשד כי תקפו קבצן שהגיע לקבץ נדבות במקום, אך למרות המעצרים החוזרים ונשנים, הם לא נרתעים מלחזור לעיסוקם, גם אם פירוש הדבר הפרת תנאי שחרור והסיכון במעצר נוסף - כפי שקבע בית המשפט.

"בעבר פניתי לעיריית רעננה, אמנם לא באופן רשמי, אבל ביקשתי שיסייעו לי בהקמת דוכן למכירת מזון, אבל לא קיבלתי מענה וגם נאמר לי שאף אחד לא ייתן לי אישור מסוג זה", אומר טויטו בייאוש. "אני באמת כבר מיואש. אין לי חשק ורצון לעשות כלום. אני לא רוצה להמשיך את חיי בצורה הזו. אני מוכן לוותר על העיסוק ברוכלות בצומת אם רק תהיה לי קורת גג. אני חי כמו חיה. מתוך שינה אני שומע ומדמיין את קול דלתות בית סוהר הנטרקות".

גם חנניה מבקש סיוע בהוצאת רישיון עסק לרוכלות כדי שיוכל להקים דוכן בעיר. "אני רוצה להתפרנס בכבוד וביושר", הוא אומר. "אם יעזרו לי בכך, זה הרי ברור שאעזוב את הצומת ולא אשוב אליו יותר".

זלזול מצד הרשויות
לפני כשבועיים, לאחר שנעצרו השניים שוב, בפעם המי יודע כמה, והובאו לבית המשפט לצורך הארכת מעצרם, מתח שופט בית משפט השלום בכפר סבא, דוד גדול, ביקורת חריפה על המשטרה ועל הרשויות המקומיות. "אני מנסה להבין האם ועד כמה חלם הגיע לפה", אמר השופט גדול בבית המשפט. "אם מדובר במדינת חוק ובשלטון החוק, החוק מתחיל כאן. לא ייתכן מצב שבו אנשים מסתובבים בצומת, שהוא אחד הסואנים במדינה, בין אם מדובר במי שרוכלים בסחורה או במי שמבקשים להיטיב עם עצמם או עם זולתם לצורכי צדקה".

עוד הוסיף השופט גדול ואמר כי עצם עמידתם של השניים בצומת מסכנת קודם כל את עצמם, ולא פחות מכך את המשתמשים בדרך. "לא ברור לי כיצד שלטונות החוק מאפשרים זלזול כה בוטה בנורמות בסיסיות של רישוי עסקים, של הקפדה על חוקי מס והקפדה על תקנות בריאות הציבור מכל סוג שהוא", קבע השופט. "ברור גם שהדין הפלילי יש לו מה לומר בעניינים אלו".

השופט אף הפנה את דבריו למפקד משטרת כפר סבא, שלדבריו, "מתבקש, לטובת הציבור והאינטרס הציבורי, לנקוט ביד ברזל ולהרחיק מן הצומת את כל מי שאינו צריך להיות שם, וזאת לפני שיקרה אסון, בין אם לאותם פורעי חוק לכאורה, ובין אם למשתמשי הדרך.

לדברי טויטו, המצב אליו נקלע הביא אותו לא פעם להעלות מחשבות אובדניות. "בזמן האחרון לא פעם חשבתי לסיים את החיים שלי", הוא אומר בעיניים דומעות. "מה שמחזיק אותי ומונע ממני מלעשות את הצעד הזה ולהביא סוף למצב הזה, גם אם על ידי מותי, הוא הבן שלי. אני לא רוצה שהוא יגדל ללא אב. יש חוק שאוסר עליי להתפרנס אבל אין חוק לעזור לי? הרשויות צריכות לדאוג לאזרחיהן, ולי כאזרח ותושב רעננה. אני לא מקבל עזרה מאף אחד ומאף גורם. הדבר היחיד שאנחנו מקבלים זה זלזול וכולם פשוט מסתכלים וצוחקים עלינו ועל המצב אליו נקלענו".

עו"ד דנה גרין, המייצגת את טויטו וחנניה, מסרה: "מדובר בתלונה שאין לה כל בסיס. בית המשפט הורה, לא סתם, על שחרורם המיידי של מרשיי".

ממשטרת מרחב שרון נמסר: "משטרת כפר סבא שותפה להחלטת בית המשפט ואף פועלת ברוח זו. השניים טופלו במסגרת הליכי רישוי, כמו