כשענת נאות מכפר הנופש לכלבים "פט קלאב" שברעננה מצאה את הכלבה שושקה ביום חורפי במיוחד בפרדסים של רעננה, היא חשבה שמדובר בעוד כלבה זרוקה ורגילה לחלוטין. אלא שעם הזמן היא גילתה שכלל לא מדובר בכלבה רגילה.

עוד ב-mynet:
פקחי העירייה: הכניסה לחוף עם כלבים - אסורה
מי מאמץ כלב ואז נוטש אותו לגורל של אי ודאות?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"מצאתי אותה כשהייתה בת חודש וחצי", מספרת נאות. "היא הייתה רטובה כולה מהגשם". נאות החליטה לקחת את הכלבה תחת חסותה ולהיעזר באמיר שדה מעמותת "נתניה אוהבת חיות" כדי לחפש לה בית מאמץ. במהלך נסיונות החיפוש, גילתה נאות שהליכתה של שושקה הולכת ומתעוותת. "היא גדלה אצלנו, ואחרי חודשיים שמנו לב שכפות הרגליים שלה עקומות לחלוטין, מעוותות ממש", מספרת נאות.

שושקה נלקחה לווטרינרית ד"ר עירית אילן, שניסתה לאבחן את הבעיה. "ד"ר אילן חשבה בתחילה שהמצב קרה בגלל גדילה מהירה והיא הדריכה אותי להחליף לשושקה מזון, ועם זאת לשים לב שהיא לא תעלה במשקל מהר מדי", מספרת נאות, אלא שהמצב רק הלך והחמיר, ושושקה נלקחה לבדיקות נוספות אצל ד"ר אילן."לאחר זמן מה, גילינו שיש לה גמישות יתר בגידים ובמפרקים. זו בעיה שלפעמים מופיעה במפרק אחד, אך היא לקתה בה בכל המפרקים", מסבירה ד"ר אילן. "לא נראה שזה מפריע לה, אבל אני יכולה לספור על יד אחת מקרים דומים שראיתי בכל 15 שנות עבודתי כווטרינרית, כך שמדובר בליקוי נדיר.

"לפעמים כלבים יכולים לגלות זאת לאחר שעברו תאונות, אבל במקרה של שושקה, אנחנו חושבים שזו תופעה גנטית או שקשורה לתזונה לא מאוזנת - דלה או עשירה מדי במרכיבי מזון שחיוניים לגדילה. המצב יכול להשתפר אם שומרים על אורח חיים תקין, אבל אצל שושקה המצב די סטטי. מבחינה תפקודית, לא נראה כאילו זה כואב לה, והיא כלבה מלאת שמחת חיים".

"מדובר בגורה מקסימה עם אופי מדהים, חברותית מאוד וקופצנית, אבל לא אנרגטית יותר מדי", מוסיפה נאות. "היא עברה סדרת בדיקות וצילומים לפני
כחודש, ואנחנו יכולים להגיד בוודאות שזה לא כואב לה והיא חיה בשלום עם התופעה".

כרגע שושקה מחפשת בית חם שיעניק לה את האהבה שמגיעה לה. "יש לה רק בעיה אחת קטנה שהיא בעיה אסתטית, היא מעוותת, נראית כמו ארנבת", אומרת נאות. "היא מחוסנת לחלוטין ומעוקרת, היא כלבה יפה וחברותית לכלבים אחרים ולילדים והיא לא עושה נזקים.

"הטיפול היחיד שצריך להעניק לה הוא תזונה נכונה - מזון גורים מגזע גדול, כי הוא טוב למפרקים שלה, ולשמור לא לאמץ אותה יותר מדי. היא תגדל ותהיה בסביבות ה-30 קילו, וצריך לשמור עליה שלא תשמין, כי אם תשמין - היא עלולה לסבול מכאבים".