"רצון, דחף ועזרה מידי שמיים". זהו המתכון בעזרתו הגשים לדבריו הרב יעקב נסיר את מטרתו לקבל הסמכה כרב בישראל כבר בגיל 22. במבט ראשון נראה הרב כבחור צעיר, כזה הנמצא בתחילת דרכו, אולם במהרה הופך גילו לשולי, שכן פניו לובשות ארשת רצינית וכל מילה שיוצאת מפיו נשקלת בכובד ראש. הרב נסיר הוא הרב הצעיר ביותר בישראל ומכהן כרב בית הכנסת "יוסף שלום" של קהילת יוצאי לוב ברעננה.

עוד ב-mynet:
בגיל 16 וחצי: חולם להיות נהג הפורמולה הראשון בארץ
הנוער ברעננה דורש: "תנו לנו תחבורה ציבורית בשבת"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הגבות שהורמו בעת הסמכתו לרב קהילה הורדו לדבריו במהרה, והפליאה הוחלפה בפרגון. "זה לא מקובל לגשת בגיל כזה למבחנים", הוא אומר. "בדרך כלל הגיל המקובל הוא בסביבות ה-30 פלוס. היו כאלה שהרימו גבה, אבל בסופו של התהליך כולם הסכימו שההסמכה שלי ראויה. באופן אישי אני מדרבן את הצעירים שאני נמצא איתם בקשר לא לתת לגילם הצעיר להפחיד אותם. גיל הוא לא עניין משמעותי ולא מהווה פקטור בכל תחום שהוא", הוא מציין.מקדש שם שמיים
ניכר כי הרב הוא אדם צנוע. שאלות בנוסח "באיזה גיל זיהו שאתה עילוי?" נותרות ללא מענה והוא מסרב בתוקף להתייחס לתהיות האם הוגדר אי פעם כמחונן או גאון.

ובכל זאת, איך אתה מסביר את העובדה שהוסמכת לרב בגיל כל כך צעיר?
"כיום, כדי לקבל הסמכה של רב רשמי מהרבנות הראשית בישראל צריך לעבור 12 מבחנים. שישה מבחנים בשלב ראשון לרב שכונה ועוד שישה מבחנים להסמכה כרב עיר. אחרי כל מבחן שעוברים, המוטיבציה עולה ומבחן רודף מבחן, עד שבסוף, ברוך השם, מגיעים לתוצאה הסופית, שזאת ההסמכה. ברגע שאדם לוקח פרויקט בכל תחום בחיים, מחליט שהוא נעול על אותו דבר, רוצה לעזור לקהל ומבקש שהדבר יקדש שם שמיים, ממילא עוזרים לו".

הרב נסיר נולד וגדל ברעננה והתחנך בבתי ספר בעיר. כבן למשפחה דתית חרדית, התחיל בגיל 14 את לימודיו בישיבה בבני ברק במסלול רגיל. "גדלתי במשפחה דתית חרדית פה ברעננה, הורים ושישה ילדים", הוא אומר. "כשהייתי ילד לא חלמתי להיות רב. אני זוכר שאמי, עליה השלום, תמיד הייתה אומרת לי ולאחיי שנעשה את המקסימום, שנהיה תלמידים חכמים ונהפוך לרבנים שיעזרו לכל עם ישראל ולכל אחד עם חיוך".

עוד בילדותו למד הרב כיצד להקנות ידע ולהעביר שיעורים. בגיל 11 לימד נערים לבר מצווה ובגיל 14 העביר שיעורי תורה בבית הכנסת.

זה מקובל להעביר שיעורים בגיל כל כך צעיר?
"לא, אבל אני למדתי את נושא טעמי המקרא, שמהווה את הבסיס להכנה לבר המצווה. כשהיו ילדים שלא היה מי שילמד אותם מבחינה כלכלית ופיננסית, לימדתי אותם בהתנדבות".

כשהיה בן 17 שמע לראשונה על מבחני הרבנות הראשית לישראל. "בהתחלה, כשרק שמעתי על המבחנים רציתי להיבחן לא כדי להיות רב, אלא כדי לחייב את עצמי במסלול של לימוד אמיתי, מכיוון שהמבחנים מאוד מקיפים", הוא מסביר. "בגיל 17 ניצני המחשבה התחילו לעלות אצלי בראש, אך התחלתי בתהליך עצמו ובמבחני הרבנות בפועל בגיל 21".

בית הכנסת בו מכהן הרב נסיר מונה כ-200 מתפללים. "לא קל להתמודד עם מגוון כזה רחב של דעות ואנשים, אבל תמיד בכוח הרצון אפשר להצליח לגשר על כל ההבדלים ולחבר את כל הקהילה ביחד", מספר הרב. "מדובר פה בשכונה חמה מאוד. אנשים נפלאים, ממש כמו בני משפחה"

איך אתה רואה את היחסים בין חילונים לדתיים ברעננה?
"אני זוכר כילד, כנער, כבחור וכאדם בוגר שהיחסים בין הדתיים לחילונים היו מצוינים. כל השכנים שלי לא היו אנשים שומרי תורה ומצוות, אך מעולם לא היה
דבר שקלקל את היחסים בין השכנים. כמו בכל מקום, יש תמיד חילוקי דעות ומחלוקות בין האנשים, אבל כידוע גם בבית של האדם יש מריבות בין האנשים הקרובים ועל הכול אפשר לגשר ולפשר עם חיוך, אהבה ומילה טובה".

לדבריו, הוא מתכנן בעתיד ללמוד דיינות ולהמשיך בעשייה הציבורית, ברעננה כמובן. "רעננה בעיניי היא עיר מקסימה שמקדמת את ערך השוויון ומהווה מודל לחיקוי בכל התחומים להרבה ערים בישראל. נכון לעכשיו רעננה היא המקום האידיאלי לגור בו, אבל השאיפה של עם ישראל היא שייבנה בית המקדש ונזכה כולנו לגור בירושלים", הוא מציין ומוסיף: "חז"ל אומרים ואהבת לרעך כמוך, שזה למעשה הבסיס לכל התורה. אני מאחל לכל עם ישראל חירות אמיתית ושנזכה לגאולה שלמה ושלמות בעם".