בעקבות הקושי של סטודנטים ערביים להתמודד עם לימודים אקדמיים בשפה העברית החליטו באוניברסיטה הפתוחה ברעננה להקים מפעל תרגום הוצאת ספרים מעברית לערבית. המפעל, שהושק לאחרונה, הוא חלק מפרויקט תרגום לערבית שראשיתו כבר לפני כארבע שנים ובמהלכו מאפשרים לסטודנטים להכין מטלות ולהיבחן בשפה הערבית.

עוד ב-mynet:
ארגוני הנשים: המכללה סירבה לקבל את חנין זועבי בשל דעותיה הפוליטיות
החזון: אוניברסיטה ערבית ראשונה בישראל
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"תרגמנו בינתיים כ-11 ספרים בשלושה קורסים במסגרת התחומים היסטוריה, חינוך וסוציולוגיה. התקווה היא שזה יגרום לשיפור ההישגים של התלמידים במגזר הערבי ויצמצם את תופעת הנשירה המוקדמת שנוצרת בגלל מחסום השפה", מציין השבוע ראש פרויקט התרגום שמלווה את הפרויקט, פרופ' מוסטפא כבאה.

לדברי נשיאת האוניברסיטה הפתוחה, פרופ' חגית מסר ירון, הרעיון לתרגום ספרי הלימוד לערבית נוצר בעקבות שתי סיבות עיקריות: "מצד אחד לסטודנטים דוברי ערבית יש קושי בהתמודדות עם לימודים אקדמיים בשפה העברית. הסטטיסטיקה שלנו הראתה שכאשר כל חומרי הלימוד הם בעברית, הסטודנטים הערבים מצליחים פחות מאשר הסטודנטים דוברי העברית. לכל מי שצריך ללמוד לימודים אקדמיים בשפה שהיא לא שפת אמו, יותר קשה".הסיבה השנייה ליצירת הפרויקט היא ערכית תרבותית. "מכיוון שערבית נחשבת לשפה רשמית במדינת ישראל, נראה לנו נכון לאפשר גם ספרי לימוד אקדמיים בשפה הזו, שכן כיום בישראל כלל לא קיימים ספרים שכאלה", אומרת פרופ' מסר ירון.

הסטודנטים עצמם, מעידים כי לחלקם זוהי הפעם הראשונה בה הם לומדים בשפה העברית והדבר יוצר קושי רב. "אני אישית עבדתי כחונכת בליווי סטודנטים חדשים והבעיה הרצינית בה נתקלתי הייתה בעיית השפה", מספרת אמאני אפטימה, סטודנטית מהמגזר הערבי שלומדת לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה.

"לכל הסטודנטים יש יכולת ללמוד, רצון והתעניינות, אבל הבעיה היא שכל הספרים הם בשפה העברית וזה מקשה. אפילו אם יש קורסים במסגרתם אפשר
להגיש מטלות בשפה הערבית, הספרים עצמם הם בשפה העברית, המושגים שונים והסטודנטים לא מבינים כלום", היא אומרת.

לדברי פרופ' מסר ירון, בכוונת האוניברסיטה להרחיב את הפרויקט בעתיד, אולם, נכון להיום אין כוונה להרחיב את תרגום ספרי הלימוד. "הפרויקט הנוכחי ממומן על ידי 'יד הנדיב', אך משנגמר התקציב, אין באפשרותנו לממן את הארכת הפרויקט על חשבוננו", היא אומרת ומוסיפה: "אני חושבת שהקניית השכלה גבוהה לכמה שיותר אזרחים דוברי ערבית בישראל היא יעד לאומי, שנועד להקל על השתלבותם בחברה ובכלכלה בישראל. האוניברסיטה הפתוחה התגייסה למען היעד הזה".

נראה כי המאמצים מניבים תוצאות. שנת הלימודים האחרונה הסתיימה עם כ-4,000 סטודנטים ערבים לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה, כאשר היעד האסטרטגי הינו שילוש מספרם בתוך חמש שנים.