לפני שנה בדיוק, בתאריך 3.4.2011, הגיעו נציגי כיבוי אש לביקורת בבית העסק 'גנים' באזור התעשייה ברעננה. הם הופתעו לגלות כי במקום אין עמדות תקינות לכיבוי אש, אין אישור למערכת חשמל תקינה, אין מערכת אוטומטית לגילוי אש ובאופן כללי המקום אינו בטיחותי. הדו"ח שהונפק בעקבות הביקורת היה חמור ובעלי העסק נדרשו למלא בדחיפות אחר הדרישות כדי למנוע דליקות ובכך גם סיכון חיי אדם.

עוד ב-mynet:
במצב חירום לא יהיה לאן ללכת: "חרדים השתלטו לנו על המקלטים"
המפגעים הבטיחותיים שמעטרים את השוק
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הדו"ח נשלח גם לעיריית רעננה, ולטענת מפקד איגוד ערים השרון, אלי מרציאנו, הומלץ לעירייה לסגור את העסק, יותר מפעם אחת. העירייה טוענת כי מעולם לא הומלץ בפניהם לסגור את המקום.

ביום ראשון השבוע, בדיוק שנה אחרי, התלקחה אש עזה בבית העסק שנשרף כליל. במקום היו בשעת השריפה עשרות בלוני גז וחומרים דליקים כגון חביות צבע שסיכנו עסקים מסביב ובעיקר חיי אדם באזור שהיה שוקק חיים באותה שעה. המחזה היה מחריד. עשרות אנשים ברחו בבהלה והיו בטוחים כי מדובר בפיגוע. לאוויר התנדפו חומרים רעילים ובנס הסתיים האירוע בפצועים בלבד.בדיקה של "ידיעות השרון" השבוע מגלה כי למרות שמדובר בעסק למכירת חומרי בניין, הוחלט בעירייה בפברואר 2011 להכריז עליו כעסק שאינו טעון רישוי. בדיוק חודשיים אחרי, דווח כאמור לעירייה על הליקויים הבטיחותיים, אולם מאחר שהעסק אינו טעון רישוי כהגדרתה, לא התקיימה בו ביקורת כבר למעלה משנה, וזה האבסורד הגדול: מחד העירייה יודעת על הליקויים הבטיחותיים, ומנגד אינה עושה דבר משום שמדובר בעסק שאינו טעון רישוי.

פיצוץ בצהרי היום
יום ראשון, השעה 15:00 בצהריים בערך. פיצוצים עזים נשמעים בעיר ועשן שחור מיתמר לשמיים מאזור התעשייה. אלפי עובדים ותושבים הנמצאים באזור ממהרים לתפוס מחסה. קירות הבניינים הסמוכים רועדים, זגוגיות נשברות. בלוני גז, חלקי מתכת ופיסות אזבסט מתעופפים באוויר וגזים רעילים משתחררים לחלל. התחושות הראשונות הן כי אירע פיגוע רב נפגעים. כוחות הכיבוי, מד"א ומשטרה מגיעים למקום בכוחות מתוגברים, ואז מתברר כי חנות "גנים-אספקה טכנית חקלאית ובניין בע"מ" עולה באש.

במהלך האירוע נפצעו קל-בינוני מספר אנשים, אחד מהם מרסיס שפגע בראשו והשאר משאיפת עשן, ביניהם שני שוטרי משטרת כפר סבא, רס"מ אלכס שוורץ ורס"מ אסף בן-יקיר, שהיו מהראשונים שהגיעו למקום ונפגעו בשעת פעולות פינוי שביצעו במקום.

הבהלה אחזה בכולם. "ישבתי במשרד שלי, שנמצא 300 מטרים בלבד ממקום האירוע", מספרת מורן בן ישראל. "לפתע שמענו פיצוץ חזק וכל חלונות הבניין רעדו. מיד אחריו נשמעו עוד כ-2 פיצוצים. היינו בטוחים שמדובר בפיגוע. ברחנו החוצה ואז נקלענו לעשן כבד. היה קשה לנשום בגלל גזים שהתפזרו לאוויר. חלק מהעובדים לא יכלו לנסוע הביתה כי הרכבים שלהם היו ברחובות סמוכים שנסגרו".תני עוזיאל, עובדת בחברת HP הסמוכה למבנה סיפרה: "שמעתי בום חזק ומיד צעקה. ראינו אש שמתחילה לבעור מכיוון המוסך. להבות גדולות ועשן שחור. ואז התחילו הבומים. חשבנו שזה פיגוע. לקחתי את הרכב, העמסתי עליו אנשים שאני לא מכירה וברחנו מהמקום. היה כאוס טוטאלי".

כוחות המשטרה שהגיעו למקום והחלו בחקירת נסיבות האירוע עצרו את בנו של בעל המקום ואחד מבעלי העסק, כבן 50, בחשד לעבירה של שימוש פחזני באש או בחומר דליק. בית המשפט החליט להאריך את מעצרו, עד ליום חמישי (אתמול) והשופטת קבעה כי מחומר הראיות עולה כי אופן ניהול העסק מקיים עילת מעצר של מסוכנות לביטחון הציבור.

פצצה מתקתקת
בתחנת הכיבוי המקומית לא הופתעו מהשריפה שפרצה במקום ומתריעים כי לא מדובר במקום היחידי המהווה סכנה של ממש לחיי אדם. "זה היה נס של ממש שלא קרה כאן אסון כבד ושלא היו הרוגים", טען השבוע רוני מוסלי, ראש המדור למניעת דליקות בתחנת הכבאות וההצלה. כבר שלוש שנים שאנו ממליצים בפני העירייה על סגירת המקום, אבל אף אחד לא עשה דבר. את המכתבים ששלחנו לעירייה שלחה העירייה אלינו חזרה בטענה, שהם לא מטפלים במקום, כי מדובר בעסק שאינו טעון רישוי".לדברי מוסלי, המבנה של 'גנים' הוא מבנה מאוד ישן, כמו לא מעט מבנים באזור התעשייה של רעננה. "המבנה קיים משנות הארבעים של המאה הקודמת וכמוהו יש מבנים נוספים באזור", מסביר מוסלי. "אלו מבנים שצריך להרוס אותם, אחד מהם הוא המבנה שנשרף. רק לפני כשנה ערכנו במקום ביקורת. שלחנו מכתב לעירייה ובו התרענו כי במקום חסרים גלאי עשן, 'ספרינקלרים', אישור חשמלאי בודק, עמדות כיבוי ועמדות לשיחרור עשן.

"בנוסף, המקום עבר שיפוץ והיה אמור להגיש תוכניות בנייה מסודרות בכדי לקבל אישור, אך אלו לא הוגשו עד היום. בעירייה טענו