"אני כישלון", "כולם ילעגו לי", מחשבות שליליות כאלה ודומות להן מתעוררות לא אחת בקרב מתבגרים הסובלים מחרדה חברתית. במיוחד עבורם עומדת להיפתח בחודש הקרוב, לראשונה בשרון, סדנה להתמודדות עם חרדה חברתית.

עוד ב-mynet:
מפחדים מבית הספר
הילד שלכם מוחרם בלימודים? כך תתמודדו
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הסדנה אותה מארגנת "קבוצת רקפת", פועלת בשנים האחרונות בתל אביב, גבעתיים וראשון לציון. כעת לראשונה תופעל גם ברעננה. עומרי, תושב אזור השרון, סבל במשך שנים מתופעות של חרדה חברתית, שמנעה ממנו ליצור קשרים חברתיים. אחרי שנתיים שבהן השתתף בסדנה במרכז הארץ, הוא מספר על השינוי לטובה שחל אצלו. "הגעתי לקבוצה", אומר עומרי, "כי הרגשתי בודד והתקשיתי ליצור קשרים חברתיים.

"פחדתי להתבטא ולדבר בפני אנשים. הסדנה עזרה לי להרגיש משוחרר יותר. אני כבר לא מתבייש במי שאני ובסוג התקשורת שלי. כיום נוח לי יותר עם עצמי ובקרבת אנשים, יש לי יותר חברים וקל לי יותר ליצור קשרים חברתיים. הסכר נפתח".

חרדה חברתית מתבטאת בתחושות אי נוחות המתעוררות במצבים חברתיים כמו רעד, הסמקה, פעימות לב מואצות, גמגום ומחשבות שליליות שאינן משקפות את המציאות. החרדה מעיבה קשות על חייהם של אלה הסובלים ממנה וגורמת להם לעתים קרובות להתבודד, לסגל לעצמם דימוי שלילי ולשקוע בדיכאון.

היוזמה להקמת "קבוצת רקפת" שייכת לאדם חשין וליואב בן ישי, אשר גם מנחים את הסדנאות, לאחר שהם עצמם סבלו במשך שנים מסימפטומים של חרדה חברתית.
"כיום אין מספיק מודעות בציבור לתופעות האלה", אומר חשין ל"ידיעות השרון", "ואין מענה ממשי למתבגרים הסובלים מחרדה חברתית. במקרה הטוב מתבגרים שכאלה מתויגים כמופנמים או כביישנים שעדיין 'לא יצאו מהקליפה', וכל שמוצע להם הוא פגישה זריזה עם היועצת הטרודה בבית הספר, או מפגש שבועי עם הפסיכולוג, שיעילותו, מניסיוני האישי לפחות, אינה תמיד מושלמת. במקרה הרע, המתבגרים האלה סובלים מחרדה, נידוי, לעג ואי קבלה חברתית, המלווים בדימוי עצמי נמוך ובתחושת דיכאון".

חשין מאמין בכוחה של קבוצה להביא לשינוי. "לפני הקבוצה היה לי קושי עצום לדבר בפני קהל - היום אני מורה. סיפורים דומים לשלי יש לרבים בקרב בני הנוער המשתתפים בקבוצות. אני מאמין כי אם הייתי הולך לקבוצה כזו כנער, ייתכן מאוד שמסלול חיי היה מלווה בפחות סבל. אם השיתוק החברתי שנזרע בגיל הנעורים, אינו מטופל בזמן, הוא עלול להתפתח למחלה הרסנית".