בעלי הכלבים רגילים לראות את כלביהם לועסים חתיכות עץ, אבל רבים מהם לא יודעים כי ההרגל החביב הזה עלול להוות סכנת חיים, כמו שקרה להנרי בן ה-9, כלבו של סער פאר מרעננה.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

פאר נסע באחרונה לחו"ל והשאיר את הכלב לטיפולה המסור של ידידה מרמת השרון. "הכלב שלי מאוד אוהב לשחק במסירות", מספר פאר. "הוא אוהב שזורקים לו, והוא תופס ומחזיר. הוא הביא לחברתי חתיכה של מקל במבוק, והיא שיחקה איתו בזה ־ זרקה, והוא הביא בחזרה".

כשבאחת הפעמים הנרי ניסה לתפוס את המקל, הוא נשבר בתוך פיו, מה שגרם להנרי חתך בלשון. "השבר של המקל נכנס לו לתוך הגרון", מספר פאר. "חברתי שמה לב שהוא השתעל, אך לא העלתה בדעתה שהוא ממש בלע את המקל".
לאחר שהנרי המשיך להשתעל, הוא נלקח לווטרינר ד"ר דורון נרי ברמת השרון. בניתוח קצר שביצע ד"ר נרי, הוצא כפיס העץ שהיה תקוע בבסיס הלשון של הנרי, והלשון נתפרה. לכאורה, הבעיה נפתרה, אך לאחר מספר ימים המצב הסתבך.

למרות טיפול באנטיביוטיקה ומשככי כאבים, הראה הנרי סימני התאוששות חלקית בלבד. אמנם היה לו מצב רוח טוב באופן כללי, אך הוא פיתח צליעה ברגל ימין קדמית, חום, ונפיחות משמעותית בצד ימין של הצוואר, שגרמה להיווצרות בצקת לאורך כל רגל ימין הקדמית.

"גם ספירת הדם הצביעה על תהליך דלקתי אקוטי", מדווח ד"ר נרי. "טיפול אנטיביוטי אגרסיבי יותר הביא לשיפור ניכר במצב - החום, הנפיחות והבצקת
ירדו - ולאחר כשלושה שבועות של טיפול, חזר הנרי לתפקוד רגיל כמעט לגמרי. אבל אז, ימים ספורים לאחר שהסתיים הטיפול, הוא חזר לצלוע ואף פיתח נפיחות רצינית מעל כתף ימין".

לאור הדלקות החוזרות והנשנות הועלה החשד שמקור הבעיה הוא פיסת עץ נוספת התקועה אי-שם בגופו של הנרי. "במצב כזה, אנחנו מתחילים לחפש", מסביר ד"ר נרי. "ההשערה הייתה שהנרי בלע חלק מהמקל שבמקור גם חתך את הלשון. אותו החלק יצא דרך הושט שהוא צינור הבליעה ונדד לאורך צד ימין של הגוף, מהצוואר לכיוון הכתף".

הנרי הקיבל זריקת הרדמה כללית והוכנס על ידי ד"ר נרי וד"ר אסף דגן לחדר הניתוח. "ביצענו שני חתכים מעל כתף ימין ולכיוון הצוואר, תוך זהירות לא לפגוע בכלי דם גדולים ועצבים הנמצאים באזור", מספר ד"ר נרי. "בנוסף, ביצענו אנדוסקופיה - כניסה עם מצלמה זעירה לתוך הוושט, על-מנת לחפש את פצע החדירה.

"לאחר חיטוטים ונבירה שנמשכו מעל לשעה כמעט כבר עמדנו להרים ידיים, כשלפתע הצלחנו להרגיש משהו מוזר מתחת לכתף בכיוון בית החזה של הנרי. היה צורך לגשש יחסית עמוק כדי להגיע למקום החשוד, והנה, מצאנו כפיס עץ דק באורך 6 ס"מ. מצאנו גם שני כפיסים נוספים באורך זה, וכן את הממצא העיקרי - מקל במבוק עגול באורך של 16 ס"מ".

חתיכות העץ שהוצאו מגופו של הנרי

ד"ר נרי מוסיף כי מדובר במקרה נדיר, אך הניתוח של הנרי עבר בהצלחה.