ארבעה ימים בשבוע, במשך 50 שנים, מגיע איתן שגיא (72) למקום בו טיפח וגידל את קבוצת בני הנוער של מכבי רעננה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

שגיא נכנס למטווח ברחוב ההסתדרות בעיר, פותח את דלתות המקום, מביט בתמונות של הנבחרות שהגיעו להישגים ארציים ועולמיים בקליעה למטרה ומתמלא גאווה.

בקרוב יחגגו במטווח רעננה, שמהווה אחד משלושה המטווחים הספורטיביים הפעילים בארץ, יובל להיווסדו. בראיון הוא מספר על הדרך להקמת המטווח ברעננה, על ההצלחה העולמית ועל היתרונות שבעידוד נוער להחזיק רובה.

שגיא סיים את שירותו הצבאי בשנת 1960. לפני הגיוס שיחק כדורסל, וכשהשתרר מהצבא פנה אליו זאב ברגמן ז"ל, שהיה בזמנו יו"ר מכבי רעננה, וביקש ממנו להתחיל לאמן את הנוער של מכבי בכדורסל. הוא לא האמין שהוא ימצא את עצמו בענף הקליעה למטרה.

הוא החל לעבוד עם קבוצת הנוער של מכבי רעננה. הם התאמנו במבנה ברחוב מכבי בעיר ובו בריכת שחייה. יום אחד פנו אליו הנערים, וביקשו ממנו למצוא להם פעילות שתהיה ייחודית רק להם. "מיד סיפרתי להם על האהבה הגדולה שיש לי לקליעה למטרה", הוא משחזר.

"התחלנו להתאמן בבריכת השחייה שבימי החורף הייתה ריקה. הבריכה התאימה בדיוק לצרכים שלנו מכיוון שאורכה היה 50 מטרים, שזה אורך מטווח".

משם עברה הקבוצה להתאמן בשדות, בחורשות ובכל מקום שרק היה ניתן, אך מהר מאוד הבין שגיא שזה לא בטיחותי. "פניתי להתאחדות לקליעה, שהמטווח העיקרי שלה אז היה באצטדיון רמת גן וביקשתי שיקבלו אותנו להתאמן שם", הוא מספר.

"כל שבת הייתי יוצא עם הקלעים, כשהם רוכבים על אופניים, מרעננה לרמת גן ואני איתם מאחור נוהג על ג'יפ שכתוב עליו 'זהירות רוכבי אופניים'".

באותו הזמן נחמיה סורקיס, אלוף ישראל לשעבר בירי בשכיבה, אימן את הקבוצה והאהבה לתחום גברה. שגיא המשיך לנסות להביא לפתיחת מטווח רעננה.

"לימים יצרתי קשרים עם יצחק שקולניק, שהיה ראש המועצה והסברתי לו את החשיבות של מקום כזה. הוא ביקש תכנית מסודרת ואני הכנתי. תוך שנה הקמנו מטווח, שבהתחלה כלל מבנה אחד עם 15 עמדות ירי, ששימשו לירי רובה זעיר שנקרא טו-טו".

בשנת 1964, נבחרת הקלעים של מכבי רמת גן התפרקה מחוסר תקציב והם ביקשו לעבור להתאמן ברעננה. "הגיעו אלינו קלעים בכירים ברמה עולמית והנוכחות שלהם נתנה כוח למועדון", מספר שגיא.

לאחר מלחמת ששת הימים הוקם מטווח רובה האוויר, לזכר שמונה חללים שנפלו במלחמה. לימים הפך למתקן האימונים העיקרי במטווח. "רוב האימונים שלנו הם ברובה אוויר", מסביר שגיא. "ברגע שקלע מגיע לרמה סבירה, הוא עובר לעבוד עם רובה זעיר".

היום בישראל קיימים שלושה מטווחים ספורטיביים פעילים - ברעננה, הרצליה ואשקלון. המועדון של רעננה שומר על המקום הראשון בירי בארץ כבר שנים. חברי הסגל של המקום מצליחים גם בעולם - סרגיי ריכטר, אחד מהחברים, הוא אלוף אירופה ברובה אוויר. ליאור מדלל הוא סגן אלוף העולם לנוער, חן טל השתתפה באליפות אירופה והשמות עוד רבים.

שגיא, מעבר לטיפוח המטווח היה בעברו גם מחנך ומורה להתעמלות בתיכון "מטרו-ווסט". "אני בתור מורה להתעמלות גופנית, מודע ליתרונות הרבים שיש לענף הקליעה בעיצוב דמותו של הספורטאי", הוא אומר. "כשהייתי מחנך בכיתת אתגר בתיכון, הבאתי אותם למטווח להתאמן.

"זה עזר להם בצורה מהותית. העזרה מתחילה בהקניית הביטחון העצמי כתוצאה מהצלחה, שיפור הריכוז, שיפור הדיוק ושיפור הקורדינציה".

באוגוסט יציינו במטווח יובל להקמתם. "אנחנו מזמינים את כל קלעי העבר של המועדון החל משנת 1961 לחגוג איתנו את הצלחת המקום", אומר שגיא. "המטרה שלנו להמשיך ולקדם את הענף. לצערי, לא שומעים עליו מספיק".