מכת פריצות לבתים בחודשיים האחרונים בשכונת רסקו ברעננה גרמה לתושבים לתחושת פחד בבתיהם. לטענתם, העירייה והמשטרה לא עושות מספיק על מנת למנוע את התופעה ולכן במקום לשבת בפחד בבתים, החליטו תושבי השכונה להרים את הכפפה.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

בשבוע שעבר, הם חנכו משמר שכונה משלהם, בתקווה שזה ירתיע את הפורצים. "כיוון שהעירייה לא עושה דבר, החלטנו לפעול", הם מספרים השבוע. גיל חלפי, תושב השכונה שרק בשבוע שעבר חתכו את הסורגים בחלון הבית שלו ופרצו אליו, הוא מפקד המשמר השכונתי החדש. "אני ועוד מספר תושבים בודדים בשכונה החלטנו להתאגד על מנת לשמור על ביטחון התושבים", הוא אומר.

"אנחנו עושים סיורים באמצע הלילה, ובנקודות מסוימות אנחנו יושבים ומתצפתים. התחלנו עם היוזמה עכשיו מכיוון שהמצב ברחובות הוא פשוט בלתי נסבל. ברגע שאנחנו רואים משהו חשוד, אנחנו מתקשרים למוקד העירוני, אך בפועל, העובדה שיש תנועה ברחובות בשעות הלילה מרתיעה פחות או יותר את הפורצים".

בחלק מהפריצות, לטענת המתנדבים, נכחו תושבים בבית באותו הזמן. "אנשים נופלים למעשי שוד והפורצים ככל הנראה מגיעים חמושים. אחת מתושבות השכונה, אישה מבוגרת, נכחה בביתה בשעת פריצה ואיימו עליה. עד היום היא בטראומה. אנשים פשוט לא ישנים כל הלילה".

חלפי עצמו היה קורבן לפריצה בביתו. "עקרו לי את הסורגים בבית בשבוע שעבר. זו הייתה עבודה של מקצוענים לחתוך סורגים בעובי כזה, זה פשוט לא נתפס. הם הפכו את הבית ונמלטו. תושבים נוספים שנפלו קורבן לפריצות כבר לא מתלוננים כי איפשהו הם איבדו אמון במערכת". חלפי אומר שהתושבים לא מקבלים מענה מהעירייה. "העירייה גובה אגרת שמירה אך לא שומרת עלינו. אנחנו לא רוצים לחכות שהעירייה תעשה משהו ולכן אנחנו עושים בעצמנו".

ב', מתנדב נוסף במשמר החדש בעיר, מסביר כי המוקד של רעננה עושה את עבודתו נאמנה אך על העירייה לתגבר אותו באופן דחוף. "בחודשיים האחרונים סבלנו מעשרות פריצות או ניסיונות לפריצות שעל חלקן אפילו לא דיווחו למשטרה מתוך תסכול", הוא אומר. "כל בית שני בשכונה נפרץ, והפחד הגדול הוא שפורצים לבתים בזמן שהתושבים בתוך הבית".

עוד מוסיף ב', כי המצב מוביל לתחושה קשה בקרב התושבים. "אנשים ממורמרים ומתוסכלים, ועוד יקרה כאן אסון. אם המצב הזה לא ייגמר, אנחנו נפגין ונעשה רעש גדול. הבית זה המקום בו אתה אמור להיות הכי בטוח".

מעיריית רעננה נמסר: "מניעת פריצות לבתים ואחריות על הפעילות הפלילית היא בידי המשטרה. העירייה עובדת ביחד עם המשטרה ומתגברת, באופן משמעותי, את כוחותיה. הפעילות המשותפת היא פעילות גלויה וסמויה והתושבים אינם יכולים לראות או להבין מה נעשה בשטח. משמר שכונה הוא דבר חיובי וטוב, וקב"ט העירייה נפגש עם מתנדבי השכונה ומתדרך אותם".

מדובר משטרת מרחב השרון נמסר: "המשטרה מודעת לנושא ומטפלת בו באופן נמרץ תוך שיתוף פעולה מלא עם גורמים נוספים".