אמצע השבוע, אחד הימים בחודש שעבר, השעה 3 בלילה. שמונה חניכים מתנועת הצופים בשבט 'הדר' ברעננה מניעים את רכביהם ונוסעים לשבט נווה מגן ברמת השרון.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

הם מגיעים למקום, מורחים חרדל וקטשופ על הדלת וניגשים לדגל השבט על מנת לקחת אותו איתם. באותו רגע רואה אותם מדריך בשבט ומנסה למנוע מהם לתלוש את הדגל. הצעירים מרעננה בורחים כשפיסה מהדגל שנתלשה, בידיהם. המקרה הזה, טוענים חברי השבט ברעננה, הוא תוצאה של אירוע לא נעים שחוו במחנה הקיץ. לטענתם, מספר חברים בצופים עשו את צרכיהם בשטח המחנה שלהם.

את האצבע המאשימה הם מפנים לחברי שבט הצופים של נווה מגן ברמת השרון, זאת למרות שאין הוכחה לכך. אי לכך, יצאו לפעולת תגמול באישון לילה. הם רק לא ידעו שהמחיר למעשה הזה יהיה חמור מאוד עבורם - הנהגת התנועה הארצית של הצופים החליטה לבטל לשלושה מהחניכים את שנת השירות, אליה היו אמורים לצאת בשנה הבאה, ובמחאה שוקלים ארבעה מחבריהם לבטל את שנת השירות.

"אנחנו נלחמים בשביל להיות יחד בשנת שירות, אבל בעיקר בשביל הצדק והאמת", אמר יובל לוין (17) שבעקבות העונש שקיבלו שלושה מחבריו, שוקל אף הוא לבטל במחאה את שנת השירות שלו.

אבל זו המחאה הקטנה - בשבוע האחרון התערבו בהחלטת התנועה הארצית גם ראש העירייה, נחום חופרי והורי החניכים, אולם נכון לשעת סגירת העיתון, הענישה עומדת בעינה. בניסיון אחרון לבטל את רוע הגזירה הרחיבו החניכים את המחאה שלהם גם לדפי הפייסבוק. "התייחסו אלינו כמו אל פושעים", טוענים החניכים, "בחרו להעניש אותנו ולא לחנך".

מחאה רשתית
המקרה אירע לפני מספר שבועות. זה לא מעשה הקונדס הראשון בתנועות הנוער, ולאורך השנים ישנם סיפורים רבים על מעשים דומים שנעשים לעתים כמסורת בסופי שנה בתנועות הנוער השונות.

החניכים מרעננה לא תיארו לעצמם שמעשה הקונדס יוביל לענישה חמורה של ביטול שנת השירות לכמה מהם.
כאמור השבוע פתחו החניכים במחאה גם בדפי הפייסבוק. הם פתחו קבוצה תחת השם: 'מאבק השמיניסטים למען שנת שירות'. "קיבלנו כבר דחיית שירות מהצבא, דחינו גיבושים לסיירות, יחידות מובחרות וטיס וסיימנו את סמינר ההכנה והכול כדי לצאת לשנת שירות איכותית ולתרום לקהילה כפי שחונכנו בתנועה", כתבו החניכים.

החברים שהיו מעורבים במקרה היו אמורים לצאת הקיץ לשתי קומונות חברים בדרום תל אביב. הם חברים בתנועת הצופים כבר תשע שנים, חלקם מדריכים בתנועה שזכו במהלך השנים לשבחים על פעילותם. "נכנסנו לשבט בנווה מגן בזמן שהוא היה פתוח והיו בו אנשים, מרחנו חרדל על מנעול שער החצר ולקחנו דגל שהיה תלוי בחצר השבט. זה המעשה ועל זה בלבד לקחנו אחריות", כתבו בדף המחאה. "החלטנו כמעשה של בגרות ואחריות אישית לקחת אחריות ולהודות במעשה".
לטענתם, אמרו להם בהנהגת הצופים כי אם יודו במעשה לא יפגעו להם בשנת השירות.

רז אורן (17), אחד מהשלושה שקיבל את העונש, אמר השבוע: "מהרגע שהודינו במעשה לא היה לנו עם מי לדבר בהנהגה. אחרי כל השנים שרק תרמנו הפנו לנו את הגב. התאכזבנו, והתחושה היא שהתנועה כבר לא מייצגת נאמנה את מדי החאקי והערכיות".

גם לאו סגרה (18) הוא בין מקבלי העונש ולדבריו, הנהגת התנועה הרחיקה לכת עם הענישה. "העונש מוגזם", הוא אומר, "בחרו באופן שרירותי שלושה צעירים והענישו אותם רק כי הם אמרו שהם מצטערים. זו הייתה שיחה משפילה. הייתי בעבר חניך מצטיין ומדריך חוץ, אבל זה כבר לא נחשב בעיניהם. אני מאמין בתנועה ובמה שהיא מסמלת, אבל מקבלי ההחלטות לא מייצגים את ערכי התנועה. מדי החאקי הם שלנו ולא שלהם".

לאחר שהודו במעשיהם, יצאו החניכים מרעננה לשבט נווה מגן בו בוצע המעשה והתנצלו בפניהם. בתגובה חניכי שבט נווה מגן אף מחאו להם כפיים. אך את ההוקרה וההערכה על ההתנצלות הם לא קיבלו לטענתם מהנהגת הצופים. "התהליך שהם העבירו אותנו היה משפיל, לא מידתי ולא חינוכי", כתבו החניכים במחאתם ברשת, "לענישה שלהם עלולות להיות משמעויות מרחיקות לכת מבחינת גיוסנו לצה"ל. יחסה של ההנהגה אלינו היה מחפיר, התייחסו אלינו כמו אל פושעים".

חופרי מתערב
משראו הורי החניכים כיצד העניין מידרדר, החליטו להיכנס לתמונה. בתחילה אמרו להם בהנהגת הצופים שילדיהם נהגו שיכורים, פרצו למקום ועשו מעשה ונדליזם. אולם הילדים טוענים כי לא היו שיכורים וכי המקום היה פתוח, שהרי הם נצפו על ידי רכז השבט שהיה בסניף. "אמרנו ליו"ר תנועת הצופים שמדובר בחניכים טובים ושחבל שלא אכפת לו מהנזק שהוא עושה להם", סיפר השבוע אחד ההורים המעורבים בפרשה. "הטיחו בילדים האשמות בדברים שהם לא עשו ובדברים שאין להם שום הוכחה. למרות השיחות הרבות שלנו מול ההנהגה, ההחלטה לצערנו כבר נפלה.

"גם ראש העירייה נחום חופרי ניסה לשוחח עם ההנהגה, אך ה