זה לא חדש שבגני ילדים לא אוהבים שילדים מגיעים באיחור. באחד מגני הילדים של נעמ"ת ברעננה החליטו לחנך את ההורים שמגיעים באיחור לגן.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

אחת הדרכים היא אי מתן ארוחת בוקר למי שמאחר. מקרה כזה חוותה תושבת העיר קרן קרן, שהביאה את בנה בן השנתיים לפעוטון באיחור. לטענתה, כשביקשה לתת לבנה פרוסת לחם כמו לכל הילדים, נתקלה בסירוב בנימוק כי איחרה. "זו הרגשה משפילה וכואבת. לא האמנתי למראה עיניי", היא אומרת.

גורמים בגן אמרו כי לא מדובר במקרה חד פעמי וכי המטרה היא "לחנך" הורים כדי שלא יאחרו לגן.

קרן לוקחת מדי יום את בנה לגן. לעתים היא מאחרת, אך לפני כשבוע וחצי היא נדהמה לגלות כאמור את מחיר האיחור, לדבריה.

"הגעתי בשעה 9:10 לגן, עשר דקות לאחר שארוחת הבוקר החלה", סיפרה, "כשנכנסתי עוד ישבו ילדים סביב שולחנות ואכלו. הבן שלי התיישב לידם, ראה שהם אוכלים ובאופן טבעי רצה גם. פניתי למטפלת, ביקשתי פרוסת לחם עבורו והיא ביקשה שאגש למטבח להביא.

"בדרך למטבח פגשתי את מנהלת הפעוטון שאמרה לי שהיא לא מוכנה להביא לי לחם כי הגענו באיחור. הייתי המומה ולא ידעתי מה לעשות. לא הצלחתי להבין איך מענישים את הילד שלי כי אני איחרתי.

"הבקשה שלי לא הייתה מוגזמת. לא ביקשתי מאף אחד שייתן לו לאכול בזמן פעילות אחרת, אך באותו היום ובאותו הזמן עוד ישבו ילדים מסביב לשולחן, שלא סיימו לאכול. זו הרגשה משפילה וכואבת. מדובר בילד בן שנתיים שמסרבים לתת לו פרוסת לחם".

קרן לא הסכימה לעבור לסדר היום ופנתה למפקחת נעמ"ת ברעננה, שלומית רגב. "התלוננתי על הנוהל הזה לכאורה, שלא לתת לילד לאכול אם הגיע באיחור. שלומית הבטיחה לי שתבדוק את המקרה וכעבור מספר ימים התקשרו אליי ממשרדה וטענו שהכול תקין. לא הבנתי, ביקשתי הסברים ולא נעניתי".

בדיקה של "ידיעות השרון" מגלה, כי מדובר כנראה בשיטת חינוך שננקטת, לעיתים, כלפי ההורים.

"המקרה אינו מקרה אישי, חד פעמי או מיוחד", אמרו גורמים בנעמ"ת, "אנחנו מקבלים הנחיות לחנך את ההורים כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו איחורים ושכל ילד יאכל בנפרד. לכן אנו נוקטים באמצעים מסוג זה. במקרה הספציפי הזה הילד קיבל את הארוחה לאחר שאמו הלכה".

הוריו של הילד החליטו לא לוותר ולקבל תשובה ברורה ופתרון לבעיה. הם פנו למפקחת הראשית של נעמ"ת ונפגשו איתה לשיחה בה נכחה גם מנהלת הגן.

"המטרה שלנו לא הייתה להתווכח" אומר האב, "רצינו למצוא פתרון ולהבהיר שזה לא הגיוני שלא מתייחסים לטענות של הורים. הבהרנו שבפיקוח בעיר לא קיבלנו הסברים מספקים. המפקחת הראשית של נעמ"ת הקשיבה לנו, אבל לא ברור למה היינו צריכים להגיע לזה.

"זה לא הגיוני שילד יסתכל על ילדים אחרים אוכלים ולא יקבל פרוסת לחם כי ההורים שלו הביאו אותו באיחור לגן. מדובר בדיני נפשות עדינות וקטנות שמזלזלים בהן. נדהמנו מהאטימות שהייתה בנושא ואנחנו מאוד מקווים שהמקרה הזה יוביל לקצת יותר רגישות בנושאים כאלה".

מנעמ"ת נמסר בתגובה: "בשום הזדמנות לא נמנעה ארוחת הבוקר מבנה של האם, אף כי הפעוט קיבל את ארוחת הבוקר לאחר עזיבתה של האם את המעון ולא בנוכחותה. נדגיש כי נעמ"ת רואה חשיבות מן המעלה הראשונה בהגעה למעון לפני תחילת הפעילות.

"אנו רואים בארוחות המשותפות חלק בלתי נפרד מהפעילות הפדגוגית החינוכית וסבורים כי איחורים תכופים פוגעים בפעוט ומקשים עליו להשתלב בפעילות לאורך היום כולו. הדברים הובהרו לאם לא פעם ונעשה ניסיון לתאם שיחה עימה בשיתוף מנהלת המעון וגורמים מקצועיים נוספים.

"תואמה פגישה עם המפקחת הפדגוגית ואנו מקווים כי הפגישה תיישר את ההדורים ותבהיר לאם את כוונותינו הטובות, לטובת בנה ולטובת ההתנהלות התקינה של הכיתה כולה".