ארנונה הייתה נושא כאוב עבור תושבי רעננה תקופה ארוכה. בשלוש השנים האחרונות העלתה העירייה שוב ושוב את שיעור המס. התושבים התלוננו, חברי מועצה ניסו באמצעות כוחם לנסות לבטל את רוע הגזירה, משרד הפנים התערב וההחלטה הגורלית האם להעלות את שיעור הארנונה שוב ב-7.5 אחוזים, נקבעה לישיבת מועצת עיר שהתקיימה בחודש נובמבר 2010.

בואו להצטרף לדף הפייסבוק של "ידיעות השרון"

באותה ישיבה, התגודדו תושבים בחוץ וציפו כי העירייה תתחשב בזעקתם, אבל כשדלתות האולם נפתחו והם שמעו כי המהלך אושר ושיעור הארנונה בעיר יעמוד על 9 אחוזים, הם הבינו כי דרוש מאבק רציני יותר והחליטו לעשות מעשה.

מספר תושבים בעיר הבינו כי הברירה היחידה שנותרה להם היא לצאת לרחובות. מה שהתחיל ברעיון של תושבים בודדים סחף עד מהרה אלפים מהעיר. הם לא פסחו על אף שלב. הסתערו על הפייסבוק, החתימו עצומות, יצאו לרחובות, עירבו במאבקם את שר הםנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ. השבוע, אחרי מאבק של למעלה מחצי שנה, הם הרשו לעצמם לחייך, כשמשרד הפנים קיבל את דעתם וקיזז בכך לתושבים את שיעור המס מ-9 אחוז ל-4 אחוז.

השבוע הם מספרים על הניצחון שפתח עבורם פתח למאבקים נוספים במטרה להחזיר את רעננה למה שהייתה בעבר. "כשאנשים מעוטי יכולת מנסים להתקומם הקול שלהם, לרוב, לא נשמע. הייחוד במאבק שלנו הוא שהצלחנו לאחד את כל שכבות האוכלוסייה בעיר. יצרנו מהלך נכון לחברה מתוקנת, וניצחנו".

מנותקים מהתושבים
המסע הארוך וההצלחה בסופו, החלו כאמור בישיבת המועצה בה הודיע ראש העירייה נחום חופרי, על העלאת הארנונה. ההעלאה של העירייה הסתכמה ב-7.5 אחוז ובתוספת שנתית של 1.4 אחוז הקבועה על ידי משרד הפנים, נאמד שיעור הארנונה ב-9 אחוז.

באותה ישיבה בה אושר המהלך, עזבו סימה פרי ודן ברוך את שורות הקואליציה ועברו במחאה לאופוזיציה.
ימים ספורים לפני הישיבה כינס ראש העירייה נחום חופרי מסיבת עיתונאים בה הצהיר על כוונת העירייה לאשר את ההעלאה בארנונה.

אביחי ארביב, תושב העיר בן 42, זוכר היטב את הרגע בו אישרה מועצת העיר את המהלך. "נוצרה הרגשה בקרב תושבי רעננה שהעירייה מנותקת מהתושבים", הוא אומר השבוע, "הרגשנו הזנחה ולא קיבלנו את העובדה שכל שנה במשך שלוש שנים מעלים את תשלום הארנונה מעבר לסטנדרט".

מאז השתנה אורח חייו של ארביב. הוא הצטרף בכל כוחו למאבק ומדי יום שישי ניתן היה לראות אותו ברחובות העיר מחתים תושבים על עצומה הקוראת להורדת תעריף הארנונה. "נוצר רושם שאין פיקוח על הוצאות העירייה והעלאת הארנונה זה מין עלה תאנה למחדלים של העירייה. יחד עם סימה פרי ודן ברוך החלטנו להרים מאבק, להראות כמה אנשים מתנגדים למהלך ועד כמה אנחנו רוצים שתיערך ביקורת בעירייה לפני שמחליטים להעלות מסים".

ארביב פתח קבוצה בפייסבוק נגד העלאת הארנונה, רשימת מחאה באינטרנט ויצא כאמור לרחובות יחד עם תושבים נוספים לאסוף חתימות. "ההיענות הייתה אדירה. תושבים עמדו בתור אחד אחרי השני על מנת לחתום. האזרחים הפשוטים אמרו את שלהם וזה היה מעורר התפעלות. לא האמנתי שכל כך הרבה אנשים יצביעו ברגליים. חשבנו שתהיה היענות מאוד קטנה, אבל בפועל אנשים מחו על כך שהם משלמים יותר ומקבלים פחות", הוא אומר.

רמת ההיענות נתנה השראה למחתימים והם החלו לאסוף את החתימות בשלל דרכים. פעם בשבוע, מדי יום שישי, הם יצאו לרחובות, התפזרו במקומות מרכזיים וקראו לתושבים לקחת חלק במחאה שנראתה כמעט בלתי אפשרית. "היו אנשים שפחדו לחתום בשמם המלא עם כל הפרטים שלהם, היו תומכי עירייה שנכנסו לקבוצות באינטרנט והביעו את תמיכתם באופן כללי בעירייה, אבל הרוב הכריע", אומר ארביב.

"מעבר למאבק ברחובות, העלינו באינטרנט את המצב בו אנו נמצאים מבחינת המחאה ואת רמת ההתקדמות, ביקשנו רעיונות נוספים והעלינו רעיונות משלנו, הלכנו עם זה עד הסוף. לא רצינו לתקוף את ראש העירייה, אלא את המהלכים האחרונים שמצריכים ביקורת".

האמנת שתצליח?
"נכון שמדובר במאבק של תושבים נגד העירייה, משרד הפנים ומשרד האוצר, אבל הייתי אופטימי. האמנתי מהרגע הראשון שנצליח, כי זה היה הכי הגיוני. העלאת הארנונה באחוזים כאלה היא פשוט לא הגיונית ולא האמנתי שבממשלה ייתנו לזה לקרות". ביום שלישי השבוע התבשרו התושבים כי מאבקם נשא פרי. "זו הייתה תחושה עילאית. שמחה אמיתית, ולא רק בגלל שהצלחנו, אלא בגלל שמדובר במהלך צודק. כתושב העיר, אני שמח על הדרך בה המאבק התנהל. הצלחנו לרתום את כולם, ללא הבדל. זה היה מאבק של כלל האוכלוסייה".

הדרך עוד רבה
למרות תחושת הניצחון, התושבים לא נותנים לעצמם להיכנס לאופוריה. ברור להם כי דרך ארוכה עוד לפניהם. "זו לא הייתה תקופה קלה", מספר אבי סיטון (54), אחד ממובילי המאבק, "העלינו את הבקשה מול ראש העיר לא אחת,