משהו רע עובר על העיר רעננה. העיר שנחשבה לאחת הערים החזקות ביותר בארץ, עוברת טלטלה כלכלית והתושבים מתחילים להרגיש זאת היטב. הם משלמים ארנונה גבוהה מאוד, לא מאובטחים יותר בפארק העירוני ובגני הילדים, בתי הספר שלהם לא יעברו שיפוצים בקיץ והם ייהנו מאירועי תרבות במתכונת מצומצמת.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

לכך אפשר להוסיף את הקיצוץ בתקציבי התמיכות לעמותות, מה שמשפיע ישירות בעיקר על עמותות הספורט בהן לוקחים חלק ילדים רבים בעיר. בתוך כל הכאוס הזה, החליטה העירייה גם לפטר למעלה מ-100 עובדים. אבל נראה שהמכה הגדולה ניחתה השבוע כאשר משרד הפנים לא הותיר לעירייה ברירה אלא לעצור את פרויקט "כיכר העיר" הגרנדיוזי, בו השקיעה העירייה כבר למעלה מ-6 מיליון שקלים.

איך הגיעה העירייה למצב בו היא נאלצת להדק חגורה ולעצור את כל תוכניות הפיתוח שלה? אם שואלים את ראש העירייה נחום חופרי, קודמיו בתפקיד אחראים. והתושבים? הם ייאלצו לשאת בתוכנית הקיצוצים גם בשנתיים הבאות. בראיון מיוחד מודה חופרי: "מצב הפיתוח העירוני לא טוב, אבל זה מה יש".

לדברי חופרי, משרד הפנים הציב לו אולטימטום: אם העירייה תבצע את פרויקט 'כיכר העיר', משרד הפנים יעצור את אישור כל תוכניות הפיתוח העירוניות האחרות, כמו למשל השלמת ההקמה של מרכז המוזיקה, הפסקת בניית הבריכה העירונית, עצירה בניית גני הילדים המתוכננים, הפסקת השיפוץ בבתי ספר ועוד.

נשאלת השאלה מדוע הכרחי להפסיק עבודות, חלקן מחויבות מכורח המציאות, על מנת לאשר פרויקט שהיה אמור להוות השקעה לטווח הרחוק ולהבטיח את מצבה הכלכלי של רעננה בעוד כ-20 שנים? חופרי תולה את התשובות לשאלה במשרד הפנים, אבל ברור כי מישהו במשרד הפנים הבין כי המצב אליו נקלעה העירייה לא יכול לאפשר לה גם וגם.

"כשסירבו לנו, באתי לשר הפנים, אלי ישי, לפני שבועיים ואמרתי לו שרק עכשיו לקחנו אג"חים (אגרות חוב) וקיבלנו דירוג אשראי גבוה", אומר חופרי. "אז מה פתאום משרד הפנים מגביל אותנו? ישי הבטיח בעבר שהפרויקט יאושר, אך הוא חזר שוב לפקידים, ששוב לא אישרו זאת. לא נתקלתי אף פעם במגבלה כזו. משרד הפנים מבחינתי פאסה. אני לא הולך יותר אליהם".

אז מה השתנה במצבה הכלכלי של רעננה בשנה האחרונה, שגרם לשינוי בדעתו של משרד הפנים? דבר אחד ברור - העיר רעננה לא מתפתחת כפי שחשבו חופרי ובכיריו בעירייה. "המצב של העיר מבחינת פיתוח, אינו טוב", מודה ראש העיר, "שום נכס גדול, כולל שכונת 2015, עדיין לא אושר, כבר שנים. אנחנו לא נהנים היום ממה שחשבנו שנהנה, מבחינת כספי הפיתוח. יכול להיות שמשרד הפנים אומר שאין לנו זרם של כספי פיתוח, ועל כן לא נוכל לבנות".

"המצב לא טוב. בשורה התחתונה, אנחנו לא היכן שהאמנו שנהיה מבחינת כספי הפיתוח", הוא מודה. "עלינו לנהוג בצורה אחראית עם הכספים, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיכנס לגירעונות. בשנה או שנתיים הקרובות, אנחנו צפויים להיות בצמצומים. אנחנו צריכים לחיות עם מה שיש, מה שאומר שבעיקר בכל הקשור לפיתוח העיר, אנחנו לא נתקדם. אנחנו הולכים להתייעלות ארגונית מאוד מאסיבית, שלא כוללת רק צמצום כוח אדם, אלא גם צמצום משכורות ומסגרות. ביום העצמאות, למשל, רוב ההופעות יהיו של להקות מקומיות".

איך אתה מסביר לתושבים את רשימת הקיצוצים?
"אנחנו נחיה עם מה שיש. זה פשוט. אין מה לעשות, ולא יהיה שינוי בשנתיים הקרובות. אני אומר לתושבים שכל זה נועד כדי שנהיה מאוזנים בתקציב. לו קודמיי בתפקיד היו מוציאים תוכניות פיתוח לפני שהגעתי לפה, לא היינו היום במצב הזה. אתן יכולות לבדוק כמה תוכניות בנייה ופיתוח הוגשו לוועדה המחוזית לפני שהגעתי. אפס".

גורם בכיר בעירייה מסביר גם הוא השבוע, כי המצב הכלכלי של העירייה מחייב קיצוצים. "אני מודה שזה לא נראה טוב, בייחוד עם שאר הקיצוצים האחרונים", הוא אומר. "אך המצב הכלכלי של העיר מחייב זאת. העובדות הן שכרגע אין בעיר שום תנופת בנייה. זאת לעומת כפר סבא, בה נבנית השכונה הירוקה או הרצליה שמרוויחה המון מאזור התעשייה שלה. אם זה לא מספיק, לא תורמים לכך הפרטת תאגידי המים, ביטול אגרת השמירה והעלאת שכר המינימום. נראה כי העיר קופאת על שמריה בהמתנה לאישורי בנייה, בין אם זה פרויקט כיכר העיר או שכונת 2015".

ממשרד הפנים נמסר: "הפנייה של עיריית רעננה והחברה הכלכלית לאישור הפרויקט נבחנה על ידי הגורמים המקצועיים במשרד. טרם ניתן אישור לביצוע הפרויקט משום שהעירייה לא השלימה את העברת כל המסמכים והאישורים הנדרשים על פי חוק ועל פי נוהל".

"חופרי נרדם בשמירה"
מנכ"ל העירייה לשעבר, אורי קידר, טוען כי התנהלות העירייה לא הייתה נכונה. "לאורך שנות עבודתי, העירייה נתקלה בהוצאות בלתי צפויות כעליות בשכר ובתעריפים. העירייה היום מתנהלת בחוסר אחר