לפני 18 שנים פתח יעקב מזרחי מרעננה עסק בעיר. הוא מיהר לקחת טפסים מהעירייה והחל להוציא את כל האישורים הנדרשים לטובת קבלת רישיון עסק. אבל למרות השנים הרבות שעברו, הוא מעולם לא זכה לקבל את הרישיון המיוחל.

למה? ככה. כי בעיריית רעננה, כמו גם בשאר העיריות בשרון, להוציא רישיון עסק הוא משימה כבדה מנשוא. במשרד הפנים, למשל, טוענים כי 120 יום הם זמן מספיק ארוך כדי הוציא רישיון עסק, אבל בדיקה מגלה, כי מעל אלף עסקים בשרון מתנהלים כבר שנים ללא רישיון ויותר מכך, לרובם גם קצרה היד מלהושיע. לחלקם אין אישורי בטיחות אש, לחלקם אין אישורי בריאות, אחרים לא קיבלו את אישור המשטרה, את אישורי מהנדס העירייה, איכות הסביבה וכן הלאה וכן הלאה.

על כל האישורים האלה, דורשת כל רשות מקומית אישורים נוספים משלה והתוצאה: בעלי העסקים המטורטרים בסבך הבירוקרטיה, פשוט מרימים ידיים וממשיכים לנהל את העסק שלהם ללא רישיון. והרשויות? ברוב המקרים מטילות עליהם קנסות וגורפות כסף נאה לקופתן.

יעקב מזרחי למשל הרים ידיים. "בעבר אמרו לי כמה פעמים שהנה רישיון העסק שלי מוכן", הוא מספר. "הגעתי לעירייה, מוכן נפשית לאחר התשה ארוכה, אבל תמיד ברגע האחרון חזרתי ללא רישיון כשהתירוץ המוזר שלהם היה שזו הוראה מגבוה. תחלופת האנשים ובעלי המקצועות בעיריית רעננה היא רבה. כל יום מגיע מישהו חדש ונראה שהוא מתחיל הכל מהתחלה.

"אני בעל עסק שרוצה לעבוד על פי חוק. מסרתי לעירייה את כל האישורים שנדרשו ממני במשך שנים, עמדתי בכל הטרטורים ובכל הניסיונות הכושלים להוצאת רישיון, שילמתי קנסות, הגעתי לבתי משפט. כלום. לא הצלחתי להגיע אל הרישיון הנכסף. הסאגה נגמרה בזה שהניחו לי. גורמים בעירייה פשוט אמרו לי: 'תעבוד בשקט ולא יעשו לך בעיות'. הייתי בהלם. אני לא מצליח להבין איך כבר חמש שנים הם יודעים שאין לי רישיון ונותנים לי להמשיך לעבוד, כשידיי כמובן כבולות".

הטרטור, אין לו סוף
מסכת ההתשה הכרוכה בהוצאת רישיון עסק היא בעייתם של לא פחות מאלף בעלי עסקים בכל אזור השרון. על פני השטח פועלים העסקים כרגיל ופותחים את דלתותיהם לקהל לקוחות גדול, אך מתחת לפני השטח, הם נאבקים, לעתים שנים רבות, במערכת הבירוקרטית והמסורבלת של הרשויות.

ואנחנו מדברים פה על עסקי ענק. לא על חלטוריסטים שהיום הם פה ומחר הם שם. לסניף "קפה קפה" ברמת השרון אין רישיון עסק. גם לסניפים של "שופרסל" ברעננה ורמת השרון אין, ואפילו שני סניפים של "מגה", אחד ברעננה ואחד ברמת השרון, פועלים כרגע ללא רישיון עסק קבוע. המשמעות: הם פשוט עוברים על החוק. לא שהם רוצים לעשות את זה, אלא שברוב המקרים אין להם ברירה.

לפני שלוש שנים הכריז משרד הפנים על מלחמת חורמה בעסקים הפועלים ללא רישיון. שר הפנים דאז, מאיר שטרית אף קרא לציבור להצביע ברגליים ולא לקנות, לאכול או לבלות במקום הפועל ללא רישיון. לפני חצי שנה הגה משרד האוצר תוכנית מהפכנית שלדעתו עשויה לשנות לחלוטין את המנגנון הבירוקרטי המתיש הזה, ולפשט את הליכי מתן הרישיון. אז הגה. בינתיים התוכנית עומדת על סף גניזה בגלל ויכוח בין משרד האוצר למשרד הפנים שדורש שהאישור יהיה מותנה בכך שהעסק לא יפעל בשבת.

ב', בעל עסק בהרצליה, מייחל כבר שלוש שנים לרישיון כזה. "להוציא רישיון עסק זה תהליך של דם, יזע ודמעות", הוא אומר. "העירייה לא קשובה. נראה שלאף אחד אין כוח לבצע את העבודה שלו, ואתה נלחם בטחנות רוח. זו סחבת של אישורים וטרטורים.

"נתקלתי בחוסר הבנה וחוסר שיתוף פעולה, ואני יודע שאם לא אסדיר את הכל, אני צפוי לקבל תביעות על סך מאות אלפי שקלים. לדרוש מאיתנו זה קל ופשוט, אבל כשאני מגיע כבר לעירייה ורוצה לברר ולהתקדם עם התהליך, אני נתקל בעובדים שפשוט לא יודעים מה הם עושים. העירייה מטרטרת אותנו, וכל הזמן הזה מרוויחה כסף על גבנו".

י' רכש לפני חצי שנה עסק בהרצליה. העסק קיים כבר 20 שנה, ולא תאמינו, יש לו רישיון. רק מה, העסק הזה החליף כבר במשך ימי חייו שמונה בעלים, והרי לכם צרה חדשה. למרות ש-י' טוען כי רכש את העסק עם רישיון, דרשו ממנו בעירייה להנפיק תוך 30 יום את כל האישורים מחדש, ולא, ייקנס.

"כל הבעלים שהיו לפניי נדרשו לשלם 300 שקלים כדי להעביר את הרישיון על שמם", הוא קובל, "אבל ממני דורשים פתאום את הכל מהתחלה. הגיע אליי מכתב מהעירייה שבמידה ותוך חודש לא אביא אישור, יסגרו לי את העסק. מה שלאנשים לוקח חודשים ושנים, אני צריך לעשות תוך 30 יום. למרות הקושי הגדול הצלחתי בסופו של דבר להשיג את כל האישורים, העברתי אותם לעירייה ואני עדיין יושב כאן ללא רישיון".

אתה מכיר עוד בעלי עסקים שנתקעו כמוך?
"מה זה מכיר? רק בבניין בו אני עובד יש שתי חנויות סגורות שבעליהן נכנעו לבירוקרטיה. גם ברחוב המקביל עומדות חמש חנויות סגורות.