"יש לה שתי אימהות, זה לא יכול להיות", כך צעק ילד באחד מגני הילדים ברעננה כשהבחין באירית ועינת צביאלי-אפרת מרימות את בתן בחגיגת יום ההולדת שלה בגן. זה היה מקרה אחד מיני רבים שהבהירו לשתיים כי במערכת החינוך חסרה הרבה מודעות לנושא של משפחות חד מיניות.

בסוף השבוע קיים ארגון חוש"ן (חינוך ושינוי), בראשו עומדת אירית, אירוע גדול שיעסוק בנושא המפגש בין המשפחות האחרות למערכת החינוך בגיל הרך. בראיון מיוחד מספרות אירית ועינת, אימהות לשלושה ילדים, על החיים כמשפחה חד מינית בשכונה דתית ברעננה, על הסתגלות הסביבה אליהן ועל השינויים שמערכת החינוך חייבת להפנים. "נתקלנו בחוסר מודעות ואנחנו מבקשות להעביר את המסר שלא כל המשפחות הן אמא ואבא, יש גם ילדים שנולדו מתרומת זרע ואין שום אבא", אמרו השבוע.

מזה שנה שאירית היא מנכ"לית ארגון חוש"ן - ארגון ההסברה של הקהילה הגאה בישראל. "אחרי הרצח בבר נוער בתל אביב, הבנו שאסור לנו לשבת בחיבוק ידיים, במיוחד מתוקף האחריות ההורית שלנו", סיפרה אירית.

על אף ששיעור הקהילה ההומוסקסואלית בארץ עומד על 10 אחוז לפחות, ברעננה משפחות חד מיניות הן עניין נדיר. "בהתחלה רשמנו את הילדים לגן של ויצ"ו. קיבלו אותנו מאוד יפה, אבל עם הזמן הבנו שמערכת החינוך לא ממש יודעת איך לאכול אותנו. כל השירים בגן התייחסו למשפחה הטרוסקסואלית. בימי הולדת הגננת אמרה 'קבלו במחיאות כפיים את אמא' ואז הייתה צריכה לבוא האמא השנייה.

"כשהילדים נכנסו לגן עירוני הבנתי שהעירייה לא נותנת שום מידע לגבי אילו סוגי משפחות מגיעים לגן. באסיפת ההורים הראשונה, קצת הזענו ונלחצנו כי ידענו שאנחנו צריכות לספר לגננת שאנחנו שתי אימהות. זה נחת עליהם כמו רעם ביום בהיר".

לדבריהן, במערכת החינוך חסרה מאוד מודעות לקבלת משפחות חד מיניות והן הבינו כי חייבים להגביר את המודעות באמצעות הסברה. "רצינו לבוא ביום המשפחה ולהקריא את אחד הספרים שמתעסק במשפחות מהסוג שלנו, אך הגננת ביקשה בסוף שנימנע מזה", אמרה אירית.

חשבתן לעבור לתל אביב, שם יש פתיחות רבה יותר לנושא?
אירית: "ממש לא. להיפך, מחובתנו להתפזר בארץ. בקצרין אין נער או נערה שמתלבט עכשיו בינו לבין עצמו? שם לא צריך לעשות שינוי ולדבר על משפחות אחרות?".

היו תגובות מיוחדות מהסביבה הדתית?
"במקרה הגענו לבניין בו מתגוררים הרבה דתיים, אבל זה לא הפריע לנו. אמנם היה סביבנו באז ודיבורים כמו 'הנה הגיעו לסביות לקומה שלישית', אבל לא נתקלנו בהתנגדויות".

בכנס שהתקיים בסוף השבוע בגן מאיר בתל אביב התקיימו דיונים ופעילויות לאנשי חינוך והורים בנושא. "ההסברה מאוד חשובה. זה בעייתי שבגן למשל יש משאיות לבנים ובובות לבנות או שמשחקים תמיד ב'אמא, אבא'. בשישי האחרון הם שיחקו כך שהאב עובד בצבא והאם מחכה בבית. זה מסר שגוי".