עוצמים עיניים. כבר חמש שנים מתמודד דב גליק (82) מרעננה עם מחלת ניוון מקולרי גילי (נמ"ג), בגללה הוא מאבד חלק מראייתו בהדרגה.

כבר חמש שנים שהוא מחכה שתרופה מסוימת תאושר על ידי משרד הבריאות ותוכנס לסל התרופות, והשנה, הוא מקווה, הוא יזכה סוף סוף לישועה בדיוני ועדת הסל שיחלו בימים הקרובים.

מחלת נמ"ג היא מחלה שפוגעת ברשתית העין וגורמת לאובדן הדרגתי ביכולת הראייה. מרבית החולים בה הם מעל גיל 60. במקרה של גליק, המחלה פרצה כשהוא היה בן 77.

כמו גליק, חיים אלפי אנשים בארץ שסובלים מהמחלה ומקווים מדי שנה לתשועה שתאיר את את עיניהם מצד חברי הוועדה שאמורים לאשר את התרופות
בסל הבריאות ובכך למנוע את העיוורון.

"המחלה פרצה אצלי לפני חמש שנים", סיפר השבוע גליק, "יום אחד קראתי עיתון ופתאום האותיות הפכו למאוד קטנות. רופא עיניים שלח אותי מיד למיון ושם אבחנו פגיעה ברשתית".

במיון בישרו לגליק שהוא חלה במחלת ניוון רשתית, והמליצו לו על טיפול מסוים. "בכל התקופה הזו אני רואה אבל מתקשה בקריאה. המחלה, שהתחילה בעין אחת, דווקא בעין הדומיננטית שלי, התפשטה בינתיים גם לעין השנייה. כל השנים ראיתי 6:6, אבל כעת הטיפולים לא עזרו לי כלל".

גליק החליף את הטיפול בטיפול המקובל היום, זריקות מסוימות של אבסטין. בהתחלה, עבור כל זריקה נאלץ לשלם 1,000 שקל, עד שהיא הוכרה לחברי הקופה.

"עד היום אני ממשיך לקבל את הזריקות הללו, אבל הן לא עוזרות כלל. כתוצאה מהטיפולים הללו התפתחה לי גלוקומה בעין אחת, ועברתי ניתוח לפני שנה. הראייה שלי הידרדרה מאוד וכבר לא תחזור לעצמה. אני אל מזהה אף אחד ברחוב, הראייה הלכה לגמרי".

כך מאות אנשים שסובלים מהבעיה ניגשים לבתי חולים לקבל זריקות בעיניים. עבור רבים מהם, הטיפול לא עוזר כלל, והם נאלצים להתמודד עם אובדן הראייה המתמשך.

הפתרון עבורם היא תרופת לוסטנטיס, שמחקרים רבים הוכיחו שטיפול בה מציל את הראייה. "התרופה הזו מצילה חיים", אמר גליק, "בבית החולים 'מאיר' עשרות אנשים מחכים לה, במקום זה הם מקבלים זריקות שגם עולות כסף וגם התוצאות שלהן גרועות.

"גם אשתי לוקה באותה מחלה. אנחנו רואים את העצמים הגדולים, ובמזל אנחנו מסתדרים, אבל זה קשה. הבעיה היא שבשביל לקנות את התרופה לוסטנטיס באופן פרטי, צריך לקחת משכנתא. אני חושב שתרופה שיכולה להציל ראייה של כל כך הרבה אנשים חייבת להיות בסל".

מוועדת הסל נמסר: "אין עדיין החלטה סופית".