דוד קורנגרין, מנהלו המיתולוגי של תיכון "אוסטרובסקי" ברעננה, הלך לעולמו בשבוע שעבר כשהוא בן 80. מאות אנשי חינוך, תושבים ותלמידים ליוו אותו בדרכו האחרונה, ביום שישי לפני עשרה ימים, וסיפרו על אדם שהפך לאגדה בחייו.

קורנגרין ניהל את התיכון במשך 35 שנים והיה דמות חינוך מוערכת מאוד בעיר. למנהל בית הספר הפך כבר בגיל 30 לאחר ששירת בשורות הפלמ"ח. הוא היה ידוע כמנהל קפדן שהשקיע רבות בתלמידיו ושאף למצוינות. קורנגרין היה פעיל מאוד בתחום החינוך בעיר ועל עשייתו הוענק לו אות יקיר העיר. בשנה שעברה, בעת חגיגות היובל לתיכון אוסטרובסקי, הוא אף קיבל פרס מפעל חיים מטעם העיר.

"הוא היה מאוד קפדן. בשעה שבע בבוקר בדיוק הוא היה מתייצב בבית הספר וכל היום עובד במרץ לטובת התלמידים והמורים", סיפרה השבוע טובה וולף, מורה לתנ"ך שעבדה עם קורנגרין 34 שנים. לדבריה, "הוא דאג למשמעת ברזל במוסד, אבל יחד עם זאת היה איש רגיש, אכפתי ומלא אהבה. כולנו ידענו שיש למי לפנות בשעת הצורך".

בזמן ניהולו לימד קורנגרין מקצועות ריאליים וספרות בתיכון. "הוא היה מורה בחסד עליון. התלמידים היו מהופנטים. בתקופתו בית הספר פרח. היו 18 כיתות מקבילות, 1,800 תלמידים ו-200 מורים, והוא הכיר את כולם. לא אשכח את האושר שניכר על פניו כשראה שהתלמידים שלו הפכו לחיילים ביחידות קרביות וכשהם הזמינו אותו לטקס קבלת דרגת קצונה. אף תלמיד לא שכח אותו", הוסיפה וולף.

בראיון ל"ידיעות השרון" לפני כשלוש שנים מתח קורנגרין ביקורת על המתירנות בחינוך בשנים האחרונות. הוא גינה את החופש המוגזם בבתי הספר, הלוליינות של שרי החינוך לדורותיהם וההתרפסות בפני ההורים. "אני יודע שנחשבתי לקשוח", אמר אז, "אבל היום מבינים שצדקתי". קורנגרין זקף את הצלחתו בין היתר לחוסר כניעתו לתכתיבי משרד החינוך והתגאה בכך שבכל 35 שנות ניהולו לא הגיע נגע הסמים לבית הספר, אולי במקרה אחד.

לטיפה שמיע, שהייתה סגניתו ויד ימינו של קורנגרין, סיפרה על העבודה עם האדם שממנו למדה המון. "הדבר שהכי בלט אצלו היה היושר. הוא לא דאג אף פעם לעצמו. במשך 35 שנים הוא לא לקח יום חופש אחד. אני זוכרת שיצאנו לטיול שנתי ונותרו כמה מאות שקלים. הוא לא הסכים בשום אופן לשמור את הכסף לטיול הבא. הוא ישב וכתב צ'קים לכל תלמיד ותלמיד והחזיר להם את כספם. הוא היה דוגמה ומופת".

איתן גינזבורג, סגן ראש עיריית רעננה היה תלמידו של קורנגרין. "הייתה לי הזכות הגדולה ללמוד בתיכון אוסטרובסקי תחת ניהולו של מר קורנגרין. כך כולם כינו אותו, מתוך יראת כבוד. אין לי ספק כי מר קורנגרין, מנהל דגול ויקיר העיר, היה מדור הנפילים אשר הותיר אחריו מפעל חיים. הוא הוביל עשרות אלפי תלמידים בתקופת בגרותם עד גיוסם לצה"ל והקנה לכולנו ערכים וכלים להתמודד עם החיים. מפעל חיים מפואר של ממש".

גינזבורג מדגיש את צניעותו של קורנגרין. "את כל מה שעשה, עשה בענווה, תוך דבקות במטרה וללא פשרות, כיאה לאיש חינוך המבקש להנחיל את הטוב ביותר לתלמידיו. כל הזמן הוא היה בבית הספר. כבר משעת אפס היינו רואים אותו, בהפסקות כל הזמן הנוכחות שלו בלטה. בכל רגע הוא היה דומיננטי. הוא מעולם לא ויתר לתלמידיו. תמיד האמין בדרכו, על אף שידע להתאים את עצמו לשינויים ולתקופה, והשקיע את כל כולו בבית הספר ובנו במטרה ברורה להעמיד דור של אנשים טובים".

ראש העירייה, נחום חופרי, שהחליף את קורנגרין בניהול בית הספר, ספד לו בהלוויה. "היית לאגדה מהלכת בקרב תלמידיך, הכרת כל פינה בבית הספר והיית מעורב בחיי תלמידיך. הייתה לי הזכות ליטול ממך את שרביט ניהול בית הספר ולהמשיך להוביל אותו לאורם של הערכים החברתיים והשאיפה להישגיות... היית ונשארת דמות מיתולוגית, סמל לאדם המאמין בכל מאודו בתפקידו ובשליחותו החינוכית, סמל לאלפי תלמידיו וסמל לעיר רעננה".