שמעתם פעם על רישיון נהיגה שמוענק לילדים בני 10? אם לא, אז כדאי שתקראו על התוכנית החדשה של עיריית רעננה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועמותת "קרן רועי לא אחסר".

מדובר בפרויקט חינוכי שמתוכנן לשנת הלימודים הבאה, החל מחודש ספטמבר. הרעיון הוא להעביר לתלמידי כיתות ד' ו-ה' בכל בתי הספר היסודיים ברעננה קורס מיוחד, שבסופו הם יקבלו רישיון נהיגה נוצץ,
שיכיל בחובו גם "הולך בטוח" וגם "רוכב בטוח".

"פעם היו מגרשי אופניים נייחים, והיו לוקחים אליו תלמידים ועושים להם פעילויות בנושא רכיבה ותמרורים", מספרת איילת דליות, רכזת העצמה חינוכית במחלקה לחינוך בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים בעיריית רעננה.

"לאחרונה עלה הרעיון לעשות מגרש נייד, שזה מעין ניידת שתסחב עליה מקבץ אופניים, קסדות וכל מיני סימוני דרך ותמרורים".

"המתקן הזה יעבור בין בתי הספר, ביחד עם מדריכות שיוכשרו לשם כך, ובכל שבוע או שבועיים, הניידת תהיה בבית ספר אחר בעיר".

לדברי דליות, כך תוכל הפעילות להיעשות במגרש הספורט הבית ספרי, שיהפוך בן רגע למגרש רכיבה על אופניים, וכל כיתה תקבל שלוש שעות פעילות, שיכללו גם תיאוריית רכיבה וגם רכיבה מעשית.

"המטרה של הפעילות היא לדבר על בטיחות רכיבה על אופניים, כללי זהירות ונראות בחושך, וזה בכלל מתחבר לכל הנושא של תחבורה חלופית, לעודד שימוש באמצעים אחרים ולא ברכבים פרטיים", אומרת דליות.

"בשלב הראשון אנחנו עושים את הפרויקט לתלמידי היסודי, ואולי אחר כך נרחיב את הפעילות. מעבר ללימודי האופניים, ההנחה היא שכאשר ילד יבין את מורכבות המשימה של נהג, הוא יבין שכלי רכב לא תמיד יכולים לראות אותו, ויידע גם איך לעבור מעברי חצייה או להתנהג באזור כביש".

דליות מספרת עוד, כי ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים מאוד התלהבו מהרעיון, ואמרו כי אם יצליח הפיילוט, יקדמו אותו גם בערים אחרות.

"הם מממנים את המדריכות והפיתוח, ואת כל הציוד והאופניים תרמה משפחה מהעיר, דרך עמותת 'קרן רועי לא אחסר'. העירייה מצידה תתחזק את הציוד וכמובן תעביר את ההפעלה".

בסוף הקורס, אומרים בעירייה, יקבלו הילדים מעין רישיון, עם שמם ותמונתם. "אנחנו רוצים גם שהשוטרים יהיו אלו שיעניקו לילדים את הרישיון, כדי שיהיה רשמי".

לגבי העדר שבילי האופניים בעיר, אומרת דליות, כי הפרויקט מכין את התשתית לכך. "העיר מתכוננת לפיתוח מסיבי של שבילי אופניים, וכמו שמכינים לכך את התשתית, אנחנו מכינים גם את הילדים לקראת זה".