שני מעשי ונדליזם בשבועיים האחרונים בוצעו בשני בתי כנסת ברעננה. המקרה האחרון אירע בבית הכנסת המסורתי קונסרבטיבי ברחוב בורוכוב בעיר, בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר. בסיעת מרצ בטוחים כי קיים קשר בין המקרים. המשטרה פתחה בחקירת שני האירועים.

שבוע לאחר שבית הכנסת הרפורמי ברחוב פרדס משותף ניזוק, לאחר שנזרקו לעברו אבנים ושמשות בית הכנסת נופצו, הגיע בשבוע שעבר תורו של בית הכנסת המסורתי קונסרבטיבי ברחוב בורכוב בעיר, שהושחת גם הוא. בבית הכנסת הקונסרבטיבי ברעננה חברות למעלה מ-60 משפחות. לדברי יו"ר הקהילה, קולין מרקס, מאז שהוקם בית הכנסת, לא נתקלה הקהילה באף התנכלות או ונדליזם ומדובר במקרה חריג.

"קיבלתי טלפון מהשכן שלי ביום שישי בבוקר. הוא אמר שהחלונות בבית הכנסת נופצו", סיפר השבוע מרקס, "באתי למקום וראיתי שהכל שבור ומלא זכוכיות, ראיתי גם אבנים על הרצפה. הגשתי תלונה במשטרה, ומהר מאוד החלפנו את החלונות ותיקנו את כל הנזק".

גורמים בעיר חוששים כי קיים קשר בין שני המקרים וכי לא מדובר במקרה האחרון. "שמעתי כמה ימים לפני כן גם על הוונדליזם שהיה בבית הכנסת הרפורמי, אבל אי אפשר לדעת אם יש קשר בין המקרים", הוסיף מרקס. "ב-35 השנים שקיים בית הכנסת, דבר כזה בחיים לא קרה. אנחנו בקשר עם התנועה הארצית המסורתית, והם עודכנו על כך. הנושא אפילו הועלה במהלך דיון בכנסת, כי היו כמה אירועים לא נעימים בקהילות בארץ, אבל ברעננה זו פעם ראשונה שקורה דבר כזה".

בסיעת מרצ ברעננה, לעומת זאת, חושבים אחרת ובטוחים שיש קשר בין המקרים הסמוכים. "האירועים הללו אינם מקריים, ואינם מעשי ונדליזם", אמר חבר המועצה שי אבן, "מדובר באלימות על רקע דתי. אלימות מסוכנת, שעלולה בקלות להוביל לפגיעות בנפש. הוויכוח על אורח החיים בעיר מבחינה דתית הוא חיוני וחיובי, אך אסור שיגלוש לפסים אלימים".

בסיעה ביקשו השבוע מוועדת הסבלנות העירונית להתכנס ולדון במקרים האחרונים שהתרחשו בעיר, ואף הציעו לעשות זאת בבית הכנסת הרפורמי שנפגע לפני שבועיים.

מעיריית רעננה נמסר: "העירייה רואה בחומרה כל ניסיון לפגיעה והשחתה של מבני ציבור ומוסדות הפועלים בעיר. עם היוודע פרטי המקרה, התלוננה העירייה במשטרה".

מהמשטרה נמסר כי נפתחה חקירה.