שש שנים של שקט עברו על הקהילה הרפורמית ברעננה. הקהילה שידעה התנכלויות רבות בתחילת דרכה, חשבה שאלה הגיעו אל קיצן, אבל בשבוע שעבר, הגיע הדז'ה-וו. בלילה שבין חמישי לשישי, נופצו כל חלונות בית הכנסת הרפורמי ברחוב פרדס משותף. בחמש בבוקר צלצל הטלפון בביתה של הרבה של הקהילה, תמר קולברג, והיא מיהרה להגיע למקום.

"אב הבית הזעיק אותי למקום. הגעתי וחשכו עיניי", סיפרה השבוע, "כל חלונות המבנה נופצו וכל רחבת הכניסה לבית הכנסת התמלאה בשברי זכוכיות. זה יכול להיות רק ונדליזם, אבל זו יכולה להיות גם התנכלות אישית כלפינו".

קולברג מיהרה להגיש תלונה במשטרה. חייה ברעננה לא היו קלים מאז שמונתה לרבת הקהילה לפני תשע שנים. העיר בעלת ציבור דתי גדול לא קיבלה בתחילה בהבנה את הקהילה הרפורמית והעומדת בראשה. קולברג לא הוזמנה לישיבות וכינוסים של רבני העיר, ומנהיגים דתיים העדיפו להתעלם מקיומה.

כאמור, זו לא הפעם הראשונה שמתרחש מעשה ונדליזם כזה. בעבר כבר השחיתו את מבנה הקהילה הרפורמית, כמה וכמה פעמים. "בשנתיים או שלוש ראשונות מאז שהקמנו את הקהילה, ונדליזם מסוג זה היה קורה כל הזמן", סיפרה קולברג, "התקנו מצלמות אבטחה, אך כמה פעמים שברו לנו גם אותן. בסופו של דבר הורדנו אותן, ולשמחתי במשך שש שנים היה לנו שקט יחסי. ההתנכלות פסקה, עד לאירוע שקרה בשבוע שעבר".

בקולה של קולברג נשמע הזעזוע על הוונדליזם בבית הכנסת, אך היא נשארת אופטימית ומעדיפה להאמין שמדובר בוונדליזם לשמו. "בכל אופן, אני מצפה מראש העירייה חופרי שיגנה את מה שקרה", היא אומרת. "צריך להעביר מסר חד וחלק שלא נאפשר פגיעה כזו בבתי כנסת, או בכל מבנה ציבורי אחר ברעננה".

סגן ראש העירייה מטעם המפלגה הדתית המאוחדת, אריה פרידמן, נשמע השבוע מזועזע. "שמעתי על מה שקרה רק ביום ראשון והזדעזעתי מהמעשה, "בבית הכנסת שבו אני מתפלל ריססו בעבר צלבי קרס, אבל לא זכורים לי מקרי ונדליזם כאלו בבתי הכנסת. אני מקווה שהמשטרה תחקור את הנושא ותמצא את האחראים".

מעיריית רעננה נמסר: "אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגיעה והשחתה של מבני ציבור ומוסדות בעיר. ראש העיר שוחח עם תמר קולברג ובעקבות המקרה אף הנחה להגביר את סיורי הביטחון באזור ולתעד את הפעילות בו באמצעות המצלמות העירוניות".

מסגן מפקד תחנת משטרת כפר סבא, רפ"ק רואי שפר, נמסר כי המשטרה פתחה בחקירה.