בקיץ הקרוב יחגוג רוי קינן מרעננה את יום הולדתו התשיעי. באותה הזדמנות הוא גם יחגוג את עלייתו לאוויר של פורטל אינטרנטי חדש הנקרא "העולם של רוי", שהגיח לרשת בעקבות בלוג הנקרא "יומן אישי" שבו הוא כותב כבר זמן רב את חוויותיו היומיומיות. רוי, ככל הנראה צעיר הבלוגרים באזור, החליט להקים רשת חברתית משלו, שתחבר בין חבריו הקרובים, ותהווה עבורם תחליף לרשתות הקיימות.

"יש ברשת שלנו מקום רק לעשרה חברים", מסביר רוי. "כל אחד יקבל ממני פרטים, שם וסיסמה, והם יקבלו דף משלהם בתוך האתר. יש מקום שנקרא 'החברים פנויים', בו כל אחד יוכל לסמן מתי אין לו חוג, שיעורי בית, התחייבויות משפחתיות וכו' והוא פנוי בשביל לשחק עם חבריו. ככה נוכל לתאם בינינו את הזמנים והפגישות שלנו. חוץ מזה, יהיה גם מקום בו הוא כל אחד יוכל לכתוב את ההמלצות שלו למשחקי מחשב, למשל, או סתם כל מה שהוא רוצה שנדע".

אתה כבר יודע מי יהיו עשרת המאושרים?
"כן, אבל עוד לא גיליתי להם".

משה קינן, אביו של רוי והאחראי העיקרי לפעילות האינטרנטית של בנו, הינו מפעיל ובונה אתרי אינטרנט במקצועו. כשבנו הציג בפניו את הרעיון והסביר שהוא רוצה שחבריו יצטרפו לפורטל, הוא היסס: "הוא שאל אותי: 'אבא, מה יקרה אם אני אתן למישהו סיסמה ואחר כך נריב?'. הסברתי לו שמדובר באתר שלו, והוא יכול לחסום את מי שהוא לא רוצה".

מעבר לרשת החברתית, פורטל "העולם של רוי" מכיל תכנים רבים ומגוונים. כך למשל ניתן למצוא בדף הבית למעלה מעשר לשוניות, כל אחת לתחום אחר בחייו: "החברים של רוי", "המשפחה של רוי", "התחביבים של רוי", "סרטי הווידיאו של רוי" ועוד. "במשך חצי שנה רוי לחץ עליי ונדנד לי שהוא רוצה אתר אינטרנט", מספר אביו משה. "שאלתי אותו מה הוא רוצה לעשות בו, והוא אמר לי שהוא רוצה לשים בו את כל הדברים שהוא אוהב. אז בנינו ביחד אתר והוא היה מעורב כל הזמן, כשהוא אפילו אמר לי איזה צבעים הוא רוצה".

נו, איזה?
"נו באמת, את צבעי קבוצת הכדורגל של ברצלונה".

"רוי מעדכן את האתר לבד, בקצב שנוח לו", אומרת אמו, חוה. "אנחנו לא אומרים לו מה לעשות ומתי, ומצד שני הוא גם לא מכור לאינטרנט. יש ימים שהוא יושב על האתר שעתיים או שלוש, ויש ימים שבכלל לא בא לו. העיסוק באתר גורם לו לדעת אנגלית בצורה טובה יותר, והוא שוחה בכל מה שקשור לאותיות ולשפה. הוא גם משקיע מאוד במקצוע הזה, כי הוא מבין כמה זה חשוב".

רוי, איך בעצם הכל התחיל?
"בגלל סבתא שלי. היא גרה בזכרון יעקב ורציתי לשמור איתה על קשר ולספר לה מה עובר עליי. הייתי מתכתב איתה במייל, שולח לה תמונות או סיפורים שכתבתי, וככה זה התפתח לבלוג. כשפתחתי את האתר ריכזתי את כל הדברים הללו תחת אתר אחד".

רוי הוא פריק של כתיבה. הוא מעלה על הכתב כמעט כל חוויה שהוא עובר. על טיול שעשתה משפחתו, למשל, הוא כתב: "בשבת יצאנו לטיול משפחות לבית אורן שליד חיפה על הכרמל...יצאנו בשעה 10.00 בבוקר מרעננה בשלוש מכוניות. אני שיחקתי במשחקי מחשב עם הטלפון של אבא ומיקה אכלה דובונים ושמעה שירים ברדיו. הגענו אל תחילת מסלול ההליכה ואכלנו ארוחת בוקר...התחלתי ללכת ברגל יחד עם עידו והובלנו את כל הקבוצה... אבא הרכיב את מיקה על הגב עם מנשא מיוחד לילדים קטנים. היה כייף גדול ונהנינו מאוד. בדרך חזרה ביקרנו אצל סבתא, חזרנו עייפים אך מרוצים".

בעקבות טורניר קט-רגל שנערך בין בתי הספר ברעננה לפני כמה חודשים הוא כתב: "השחקן הצעיר והמוכשר רום עזרא כבש שער כאשר בעט לגובה, הכדור ירד ונכנס לשער".

משה וחוה מעודדים ככל יכולתם את עיסוקו זה של רוי, אבל חלוקים ביניהם בעניין הביטחון ברשת והחדירה לפרטיות. "אני חושבת שיגיע יום ואני ארצה לחסום את האתר", אומרת חוה. "כרגע אני עוד לא מרגישה שיש בעייתיות איתו, אבל אני מניחה שעוד יהיו וכשנגיע לזה נאלץ להתמודד עם רוי. כשנגיע לרגע הזה, אז נחליט מה לעשות".

לעומתה, משה לא הכי מודאג: "רוי היה הראשון שהיה לו פייסבוק, היה הראשון שהתחיל להתעסק עם היו טיוב, ואני מאמין שנגיע ליום שבו לכל ילד יהיה אתר אינטרנט כזה", הוא אומר. "זו עובדה שאי אפשר להתכחש לה. המטרה היא שהכל יהיה יותר נגיש לו ולחברים, וליצור קהילה משותפת. אנחנו בהחלט חושבים על נושא הפרטיות, אבל כרגע זה עוד מוקדם לדבר על זה".