מתגוררים בבית ישן ללא מקלט לשעת חירום? חבר המועצה שי אבן מרעננה יוזם מהלך להקמת מקלטים עירוניים רחבי היקף לשימוש כל תושבי העיר שאין בבניין בו הם מתגוררים מקלט.

המקלטים, כך על פי הצעתו של אבן, ייבנו מתחת לפרויקט "כיכר העיר", שרוקמת עור וגידים בימים אלה, בדומה למה שעשתה עיריית תל אביב מתחת למתחם "הבימה" החדש.

מטרת פרוייקט "כיכר העיר" להפוך את כל שטח החניון שנמצא בצמוד ל"משביר לצרכן", לשעבר ברחוב אחוזה, למתחם
בו יבנו משרדים, חנויות וכן בית עירייה חדש.

"יש מעט מקלטים עירוניים בעיר, ואלו שקיימים ישנים מאוד", מסביר אבן. "היום בכל הבניינים החדשים בונים ממ"דים במקום מקלטים, אבל בבניינים הישנים אין מקלט".

"המתחם התת- קרקעי יכול לשמש מקלט שיקלוט כמויות גדולות מאוד של אנשים, מאות ואולי אלפים. בתל אביב, למשל, עשו את זה במסגרת תוכנית אב לשעת חירום".

"על פי ההיגיון, יש חשיבות בריכוז קבוצות גדולות של אוכלוסיות בשעת חירום, לדוגמה אוכלוסיות חלשות, או אם צריך לפרוס ציוד רפואי בכמויות במקום ממוגן".

"פיקוד העורף הכין תוכנית שמכשירה מתחמי ענק מתחת לאדמה בדיוק למקרים כאלו, אז ראוי שגם אצלנו יהיה אחד מרכזי לכל מקרה שחס וחלילה יבוא".

השבוע פנה אבן בעניין לראש העירייה, נחום חופרי, ולמנכ"ל החברה הכלכלית, מוטי רזניק. "אבקשכם לבחון לעומק את האפשרות, גם אם מדובר בהרחבת העלות התקציבית של הפרויקט", כתב אבן במכתבו.

"מיגון תת-קרקעי אמנם לא יתרום לכדאיות הכלכלית של הפרויקט אך הוא יבטיח מרחב בטוח לכל מקרה שעלול לבוא בעתיד".

מהעירייה נמסר בתגובה: "גורמי התכנון ויועצי הפרויקט הונחו לטפל בסוגיה. הנושא ייבחן בכפוף להנחיות ואישורי פיקוד העורף".