סכנה לחופש הביטוי או ניסיון לעשות שימוש ציני במתקן עירוני? זו השאלה שעולה מביטול הופעתו של הרב אמנון יצחק, ראש ארגון "שופר" העוסק בהפצת יהדות, שהייתה אמורה להתקיים ביום ראשון השבוע במשכן לאמנויות ברעננה.

מאות תושבי העיר רכשו כרטיסים להופעה, הרב הגיע למקום עם כל פמלייתו, אבל דקות לפני שנפתחו הדלתות נאלצו המארגנים להודיע על ביטולה, מה
שגרם לחילופי האשמות קשים בין הצדדים.

העירייה טוענת כי סיגל סיבוני, מארגנת הרצאות של הרב אמנון יצחק, הטעתה את מנהלת המשכן לאמנויות ואמרה לה כי מדובר באירוע התרמה לחולת סרטן.

נציגו של הרב, עו"ד חיים כפיר, מכחיש את הטענה הזו בכל תוקף: "זה שקר גמור. סיבוני מעולם לא אמרה את המילה 'התרמה', ומלכתחילה נאמר לעיריית רעננה כי מדובר בהרצאתו של הרב יצחק".

ראשיתו של האירוע בסוף חודש ינואר, אז חתמה סיבוני על הסכם התקשרות עם עיריית רעננה, במסגרתו השכירה את המשכן לאמנויות ברחוב הפלמ"ח לאירוע ביום ראשון.

ב-26 בינואר שילמה סיבוני לעירייה 330 שקלים עבור מודעות, שהופצו ברחבי העיר. מישהו בעירייה הבחין במודעות שנשאו את הכותרת "היכונו למלחמה על תל אביב" והבין שככל הנראה לא מדובר באירוע התרמה תמים.

מנהל אגף תרבות ופנאי בעיריית רעננה, ד"ר אבישי יער, נדרש לסוגייה, ולאחר דיון בעירייה הוחלט לא לאפשר את קיום ההרצאה.

לטענת עו"ד כפיר, שעה לפני האירוע התקשר ד"ר יער לסיבוני ואמר שהזדעזע לשמוע שמדובר בהרצאה של אמנון יצחק. לטענתו, לא ייתכן שיער גילה על ההרצאה באותו יום, שכן עובדי העירייה הם אלה שתלו את המודעות. בעירייה הסבירו, כי "המודעות הועברו ישירות למחלקת התחזוקה ולא הובאו לידיעת מנהלת המשכן".

ככל שנקפו השעות, ההמולה סביב המשכן הלכה והתגברה. עובדי הבמה של הרב, שביקשו להרכיב את הציוד הטכני, לא הורשו להיכנס לאולם, ורוכשי הכרטיסים דרשו הבהרות מהמארגנים. כשהלחץ על הדלתות גבר הוזעקו למקום ניידות משטרה וסיירת של הביטחון העירוני שניסו לשווא להרגיע את הרוחות.

ראש סיעת הליכוד בעיר, אילן כהן, שהגיע למקום, נשמע נסער מההתרחשויות סביב ההופעה של הרב: "אל לנו לנהוג כסותמי פיות ולמנוע מאמנון יצחק לומר את דבריו. הקהל של הרב יצחק מגוון ויש בו קהל מסורתי וחילוני".

לעומתו, נציגי מרצ שהגיעו למקום, הביעה שביעות רצון גלויה מהחלטת העירייה. "עצירת מופע של מטיף משיחי, אנטי ציוני, במתקן עירוני, היא בדיוק קיום ההבטחה שנתנו לבוחר במהלך הבחירות", אומר חבר המועצה שי אבן".

לקראת עשר וחצי בלילה הגיע למקום הרב אמנון יצחק עם פמליה גדולה והתושבים קיבלו אותו במחיאות כפיים ושירה אדירה. עו"ד כפיר ניסה לשנות את רוע הגזירה כשהגיש לשופטת ריקי שמואלביץ' בקשה דחופה, אולם מכיוון שטענות הצדדים הגיעו באיחור כבר לא היה טעם לקיים את האירוע.

"זו שערורייה שאין לתאר אותה", אומר עו"ד כפיר. "ד"ר אבישי יער אולי מבין באמנות ובתרבות, אבל יש לו כמה דברים ללמוד על חופש הביטוי. מה שקרה השבוע זה ממש תעודת עניות לעיריית רעננה".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "סיבוני ביקשה לשכור אולם לאירוע התרמה. מנהלת המשכן שאלה האם ההרצאה של הרב תישא אופי של תעמולה, ונענתה כי מדובר בהתרמה בלבד. בית המשפט קיבל את תגובת העירייה והחליט לתמוך בעמדתה".