ט"ו בשבט שמח ברעננה: ברחוב השריון ברעננה נטוע עץ שיזף בן 200 שנה. העץ, שנראה שהיה קיים מאז ומתמיד, גדל ללא הפרעה במרכז שטח של שני דונם פנויים.

הפוטנציאל הטמון בקרקע קרץ ליזם נדל"ן, שהציע לעירייה תוכנית לבנייה במקום של ארבעה בתים. בתוכנית נטען שהעץ מהווה סכנה לציבור מחשש לנפילת ענפיו הישנים ושבכל מקרה העירייה תאלץ לפנותו ואפשר לכלול את הפינוי כחלק מהתוכנית להקמת הבתים.

תושבי האזור ברחובות הצנחנים והטייסים שנהנו כל חייהם מהצל והנוף שהעניק העץ, שמעו על התוכנית והחלו לאסוף כסף כדי לשקמו. הם פנו למעבדה החקלאית "שלפ" כדי שישפרו את מראה העץ, למען הסביבה ולמענם.

יועץ הגינון של המעבדה עודד יפה: "מעז יצא מתוק. בזכות הצורך לשפר את מראה העץ כדי למנוע את עקירתו, שיפרנו את תנאי המחיה שלו ואפשרנו לו להאריך את חיו בשנים רבות".


עץ השיזף שניצל מכריתה. התושבים אספו כסף

יפה גזם את הענפים שסומנו כגורם מסוכן וניקה את צוואר השורש שהתכסה בלכלוך ופסולת במשך השנים. במהלך השיקום אותרו בין ענפי העץ שורשים חדשים שנלקחו לגידול במעבדה, כדי שיתאפשר לשתול אותם בחזרה בט"ו בשבט הבא כדור ההמשך של העץ.

בעזרת לחץ משותף של התושבים והעירייה נמנעה עקירתו של השיזף העתיק ונמצאה דרך טובה לבנות סביבו מבלי לפגוע בקיומו. במקום לבנות בכל השטח ארבעה בתים, יבנו רק שניים וישאירו את העץ במקום.

בתוכניות החדשות שמרו לשיזף על שטח המחיה שדרוש לו, עם מרחק של 11 מטר בין הגזע לגדרות הבתים. יפה מוסיף שבמלחמת ההישרדות של העץ שיחקו גורמים של כסף ונדל"ן, אך הניצחון הוא דוגמא שכסף לא צריך להכריע כשמדובר בטבע.

"את העתקת העץ למקום אחר יכלו לפתור בהשקעה שתעלה 100 אלף שקל, אבל כל עץ סוחב סביבו מורשת של החיבור בין האנשים החיים סביבו לטבע ולאדמה, דבר שלא ניתן למדוד במחיר", סיכם יפה.