תושבי הרחובות השריון והעבודה ברעננה, יצאו לפני כמה חודשים למאבק להצלתו של עץ שיזף נדיר בן מאות שנים, שעמד בפני סכנת כליה כתוצאה מבניית ארבעה בתים בסמוך אליו. בשבוע שעבר המאבק הצליח, חברי מליאת הישיבה לתכנון ובנייה החליטו לצמצם את תוכנית הבנייה, ובמקביל לפעול לשיקום העץ.

אך התושבים עדיין לא מרוצים: "אנחנו נגד בנייה בכלל במגרש", אומר ראובן נחושתן שהתנגד להריסת העץ.
"אנחנו רוצים שהשטח יישאר שטח ריק לחלוטין. כך עשו גם בנתניה, ובנו סביב העץ העתיק פארק קטן".

המאבק על העץ נמשך כבר חודשים רבים, ותחילתו בוועדת המשנה לתכנון ובנייה, בראשותו של עו"ד איתן גינזבורג, שאישרה על המגרש השומם ברחוב השריון הקמת ארבעה בתים, אבל לאחר מכן שינתה את תוכנית הבנייה לשלושה בתים.

עבור תושבי הרחובות, שהבינו את משמעותו העצומה של העץ, זה לא הספיק, ולאחר אישור התוכנית הם הגישו ערר לוועדת הערר. הוועדה שדנה בערר החזירה את התיק לוועדת המשנה, וקבעה שלפני מתן האישורים יש לשמוע את חוות דעתו של אגרונום ובמידת הצורך למצוא חלופות לבנייה.

בשבועות האחרונים דנו בסוגיית העץ כמה פעמים בישיבות ועדת המשנה, כשבמרכז הדיונים עמדה השאלה האם העץ יינזק, אך תשובה חד-משמעית לשאלה זו, אף אחד מהגורמים לא יכול היה לתת. "לדעתנו השטח צריך להישמר כפי שהוא", אומר נחושתן. "ללא קשר לנזק לעץ. למה שלא יעשו מסביב העץ גינה, שתוכל למשוך מבקרים?".

לאחר דיונים רבים, החזירו את ההחלטה למליאת תכנון ובנייה, בה משתתפים כל חברי מועצת העיר, כולל ראש העירייה, נחום חופרי. על הפרק כבר הייתה תוכנית בנייה בעלת מבנה אחד, אבל כמה חברי מועצה, ביניהם חברי סיעת מר"צ ומלי פולישוק בלוך, התנגדו בכלל לבנייה, אפילו אם מדובר רק בבית אחד.

לבסוף, לא התקבלה החלטה בעניין הבנייה, אך חופרי הטיל על חבר המועצה, דן ברוך, לדאוג לשימורו של העץ.
כעת, במשך ארבעת החודשים הקרובים, ברוך ואנשי מקצוע, יחדשו את מצב העץ וישקמו אותו. נקבע כי החלטה סופית בנושא העץ תתקבל רק לאחר פעילויות השיקום.

"לכאורה נראה שאנחנו מתעסקים עם עץ אחד כל כך הרבה ישיבות, והיה מישהו שאמר שאנחנו לא נורמליים", אומרת פולישוק- בלוך. "אני דווקא חושבת שזה לכבוד לנו. לא הכל נמדד בכסף, וצריך לשמר את העץ גם לדורות הבאים".

עיריית רעננה מסרה: "בשלב זה החלטנו על ארכה לתקופה של ארבעה חודשים, במטרה לאפשר למחלקת הגינון לשקם ולרפא את העץ, על פי חוות דעת אגרונום מומחה".