שרה פרוינד, תושבת רעננה שאיבדה שתי חברות ממחלת סרטן השד, כבר לא ידעה מה לעשות. לאחר מותה של חברה שלישית, לפני כמה חודשים, היא החליטה לקחת על עצמה את העלאת המודעות למחלה, שיכולה להימנע על ידי בדיקה פשוטה.

ביום שישי, ה-16 באוקטובר, ביוזמתה של פרוינד וכמה נשים רענניות נוספות, ביניהן שרה שטרק תתקיים צעדת ענק והפנינג שמטרתו הגברת המודעות לסרטן השד בפארק רעננה. "למרות שזה נושא עצוב, ויש המון חרדה מסביבו, אנחנו רוצות שזה יהיה אירוע של תקווה", אומרת פרוינד.

מעורבתה של פרוינד במחלת הסרטן החלה לפני שמונה שנים, אז היא גילתה שחברתה הטובה חלתה בה.

"היא הייתה מאוד צעירה עם שלושה ילדים קטנים", מספרת פרוינד. "היא הייתה מחוץ לסטטיסטיקה לגמרי, ובהתחלה חשבו שיש לה משהו לא רציני. בסוף גילו את המחלה, והיה לה מאבק מאוד קשה, כשבמהלכו מצאו עוד גידולים.

"אני גם הייתי צעירה עם הרבה ילדים, וכבר עליתי לארץ מארה"ב. היא נפטרה בדיוק כשגיסתה של חברה נוספת שלי נפטרה גם היא. שוחחנו על זה בינינו, וידענו שאנחנו צריכות לעשות משהו בנידון.
תמיד דיברנו על כך שצריך להביא צעדה לרעננה, כי צעדות התעוררות כאלו הן נפוצות בארה"ב".

מאז ועד היום, אומרת פרוינד, שתי נשים נוספות שהיו שכנות שלה, עימן קיימה קשרי ידידות, נפטרו מהמחלה.

"על שמן נקראת הצעדה. אחת נפטרה והשאירה חמישה ילדים, והשנייה השאירה שבעה ילדים. בשני המקרים לא היה גילוי מוקדם, והן גילו את המחלה בשלב מאוד מאוחר, בשלב שאולי אפשר להאריך חיים, אבל לא לצאת מזה. כשאחת מהחברות נפטרה ממש לפני כמה חודשים, אמרתי לעצמי שאני חייבת לעשות משהו".

על פי פרוינד וחברותיה, מטרת הצעדה היא לעורר את המודעות למחלה, ולגרום לכל אישה להבין שבבדיקה פשוטה, ניתן למנוע את התפשטותה.

בנוסף לצעדה, בה ישתתפו על פי הערכות כאלף נשים, כל אזור הפארק יתמלא בדוכני הסברה הקשורים לנושא, ביוזמתה של עמותת "תשקופת", שפועלת ברחבי הארץ ומסייעת להתמודדות מנטאלית עם המחלה.

בין היתר יינתנו הרצאות על גנטיקה של המחלה, דרכים לגילוי מוקדם והרצאה על ספורט כגורם למניעת סרטן השד. קופת חולים כללית תעמיד לרשות המשתתפות באירוע ניידת שבה יתקיימו בדיקות שד.

"חשוב לנו שהאווירה תהיה שמחה, למרות שהנושא העצוב", מסבירה פרוינד. "חשוב להדגיש את החשיבות של הגילוי המוקדם".