מוטי אטיאס שעלה לכיתה י' השנה בעיר מגוריו רעננה, לא הולך כבר למעלה משבוע לבית הספר כמו כל חבריו. הוא לא מבין מדוע העירייה לא מאפשרת לו ללמוד בתיכון רגיל כמו כולם, ושיבצה אותו ללמודים בבית ספר מקצועי "מפתן".

את השבוע הוא פתח על מדרגות העירייה, עם תלמיד נוסף ששובץ גם הוא לבית הספר, ונתמך באימו גלית, שמצהירה: "אני לא מתכוונת לוותר עליו".

אטיאס למד בחטיבת "השרון" בעיר, אבל בשנה שעברה, בכיתה ט', הוא הועבר בבית ספר בנתניה, בגלל מעברה של המשפחה. לאחר שנה החליטה המשפחה לחזור לרעננה, ולמרות שאטיאס התחנן ללמוד בתיכון "אביב", הוא התבשר כי לא ישובץ לתיכון רגיל.

"זו הייתה הדרך של העירייה לקבל אותנו בחזרה לעיר", הוא אומר. "ביקשתי להתקבל לכיתת "אייל", שזו כיתה עם בגרות מלאה, רק עם עוד קצת עזרה לתלמידים ותוספת שעות.

"היו לי כמה בעיות התנהגות בבית הספר הקודם, אבל הכל היה ענייני משמעת ואף לא פעם אחת נהגתי באלימות או התחצפתי למורה. אני לא מתאים למפתן". אמו של אטיאס מאשרת ואומרת, כי התנהגותו מאוד השתפרה בכיתה ט', ואילו העירייה מצידה לא מתחשבת בעובדה זו.

וכך, לאחר ששובץ לבית ספר מקצועי, אטיאס, מצויד במכתב המלצה מהמחנכת שלו, בו נכתב כי יש לתת לו הזדמנות להשתלב בתיכון רגיל, פנה לאגף החינוך בעירייה בתחינה אחרונה. "שלחתי להם מכתבים, וגם לפניות הציבור וללשכת ראש העיר", הוא מספר.

"הייתי אצל מנהלת האגף, מיכל הירש נגרי, והיא אמרה לי שהפערים שלי גדולים מדי בשביל תיכון. אמרתי לה שלא ביקשתי להשתלב בכיתה רגילה, אלא בכיתה
קטנה יותר, ויש אחת כזו גם ב"מטרו ווסט", אבל היא לא הסכימה".

ב"מפתן", הממוקם באזור התעשייה בעיר, לומדים תלמידים בגילאי 18-12, בעלי קשיים לימודיים וקשיי התנהגות. בבית הספר חמש מגמות מקצועיות, והן: כלכלת בית, תפירה, ספרות, מכונאות רכב ונגרות. בתום הלימודים, התלמידים מקבלים תעודה של סיום שנות הלימוד מטעם רשת החינוך "אורט".

"הוא לא ילד אלים, ובחיים לא עשה משהו למישהו אחר", מספרת אימו של אטיאס. "הוא יושב בעירייה, ומצמידים לו איש ביטחון. זו הרגשה נוראית. רעננה צריכה לתת לו הזדמנות, זה ברור ש"מפתן" הוא לא בשבילו.

"הם הציעו לי פיתרונות בכל מקום אחר, חוץ מבתוך העיר, וזו לדעתי בושה. כל הבית שלנו בטירוף בגלל מה שקורה, ואני אפילו עזבתי את העבודה כדי לבוא ולהיות עם מוטי".

למרות שחולפים להם הימים, גם אטיאס מצהיר כי הוא לא מתכוון לוותר. "אני לא מוכן לוותר על בי"ס תיכון רגיל, ואני פשוט אמשיך לשבת בעירייה עד שמשהו יקרה".

מעיריית רעננה נמסר: "התלמיד שובץ לבית הספר מפתן "אלמוג", בהתאם לחוות הדעת המקצועית של גורמי העירייה ומשרד החינוך, ולפיה בית הספר יספק את המסגרת המיטבית לצרכיו של התלמיד".