נדמה כי חוץ מברק אובמה ודודו טופז, פולישוק הוא השם הכי חם בישראל בשבועיים האחרונים. סדרת הטלוויזיה החדשה המבוססת על פועלה של מפלגת "שינוי" ועל מי שעמד בראשה, השר לשעבר טומי לפיד ז"ל, לא רק שהצליחה בטבלאות הרייטינג, אלא לא פחות חשוב, גם להרגיז את הח"כית לשעבר מאותה מפלגה, מלי פולישוק-בלוך, היום חברת מועצה בעיריית רעננה.

פולישוק, שנולדה בכלל תחת השם כרמלה לפני 56 שנה ברעננה, אם לארבעה, מנהלת היום מאבק איתנים מסוג שונה לו התרגלה במהלך 30 שנות היותה חברת "שינוי".

המאבק שלה היום הוא נגד סדרת הטלוויזיה החדשה, שבמרכזה מינויו של ח"כ אנונימי, חסר עמוד שדרה ולא חכם במיוחד (בלשון המעטה), בכיכובו של ששון גבאי, לשר - ולמרות זאת, אפילו פולישוק, שיוצאת למאבק כנגד שידור הסדרה, מודה השבוע, כי היא נושקת למציאות ולעתים אף למעלה מכך, באופן שצריך להדאיג אותנו, האנשים הקטנים המשלשלים את פתקי ההצבעה לקלפי.

מלי פולישוק-בלוך לא מוכנה לקבל את זה. עוד בטרם עלתה הסדרה לאוויר, היא ניסתה להביא לביטולה (ללא הצלחה), ובימים האחרונים היא עסוקה בכתיבת ספר, בניסיון להציג בפני הציבור הישראלי את פולישוק האמיתית.

מי שטומי לפיד ז"ל נהג לומר עליה: "יש אנשים שאוספים בולים, יש אנשים שאוספים מחקים ויש את מלי פולישוק שאוספת תארים וילדים", מתקשה לצחוק בשבועיים האחרונים. הסדרה, המבוססת לדבריה על אירועים אמיתיים מההיסטוריה של "שינוי", ממש לא מצחיקה אותה.

"הפרומואים של הסדרה הדגישו את העובדה, כי דמותו של השר פולישוק היא דמות של אידיוט, גזען ואהבל", היא אומרת, "בכל ההיסטוריה הפוליטית בישראל אני הפולישוק היחידה שהייתה. הספרי הודה שלפני הכתיבה עשה תחקיר ארוך על מפלגת 'שינוי' ומתרץ את מתן השם לשר כחיבור של שתי מילים: פוליטיקה ושוק. אפשר לתת הרבה תירוצים, אבל העובדה שרק את השם שלי לא שינו והלבישו אותו על דמות שהיא ממש לא אני".

פולישוק טוענת, כי היא חוששת מהתדמית שתידבק לשמה בעקבות הסדרה, עובדה המטרידה אותה עקב רצונה לשוב לכנסת ביום מן הימים, אך גם היא מודה שקווי הדימיון בין הסדרה למציאות עולים על כל תסריט.

אולי זה מה שמרגיז אותך, שאכן הדמות אמיתית?
"אין ספק שטומי לפיד היה איש בוטה ואמר לא פעם שהוא מעדיף שלא תהיה מפלגה, אבל הסדרה הזו לא קרובה למציאות. אמנון דנקנר, שהודה שהוא מבסס את דמותו של השר שליט על דמותו של לפיד, מקצין זאת מאוד. אנחנו לא היינו בובות על חוט. הציבור אוהב ללעוג לפוליטיקאים ולשנוא אותם, אבל אם נמשיך בכך, אנו למעשה כורתים את הענף עליו אנו יושבים".

צוחקים מאחורי הגב
עכשיו פולישוק, מי שהייתה בין היתר מועמדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה במקומה של יהודית נאות ז"ל, טוענת כי הציבור בישראל מתקשה לעשות הבחנה בין המציאות לבין תוכנית הטלוויזיה, וכי התוכנית מהווה לשון הרע נגדה. "צוחקים עליי מאחורי גבי", היא אומרת.

"צוחקים על בני בבית הספר בו הוא לומד, ואני לא רוצה שמה שייתפס בקרב אנשים שלא מכירים אותי, יהיה מה שמציגים בסדרת הטלוויזיה. לא הכל מטומטם בכנסת. אליי אף אחד לא העז לדבר כך, ולא נתקלתי בעוזר שר שמעז לשאוג ולצרוח על הבוס שלו.אומרים עליי שאני טרחנית ולא יודעת לצחוק, וזה לא נכון. הסדרה הזו אולי מצחיקה לפעמים, אבל רובה לא מצחיק וזה בגלל הרדידות שלה".

אם הסדרה מבוססת על המציאות, כמו שאת בעצמך מודה, אז אולי גם יחסו של חומי שליט לשר פולישוק מבוסס על יחסו של טומי לפיד אלייך?
"ביני לבין לפיד הייתה מערכת יחסים של הערכה. הדמות של השר שליט מבוססת אולי על לפיד ועל איך שהוא ראה אחרים, אבל לא על איך שאני התנהלתי".

בשנת 2006, לאחר הבחירות לכנסת, החליטה פולישוק-בלוך לפרוש מ"שינוי". ההחלטה, כך היא אומרת השבוע, הייתה קשה, אבל היא התקבלה תוך חמש דקות בלבד. "השבר במפלגה היה כל כך נורא, והגועל היה כל כך עמוק, שהחלטתי לפרוש ולנסות להקים מפלגה ליברלית. הקמתי את התנועה 'כיוון חדש' שלבסוף לא נרשמה ברשם המפלגות".

לסיכום, יש לך הסבר למה לדעתך יוצרי הסדרה נטפלו דווקא אלייך?
"אולי בגלל שאני אישה. לא יודעת, עובדה שתמיד זכיתי להערכה רבה לא רק מצדו של לפיד, אלא גם מצדו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון".