מאז החלו גלי העלייה הגדולים של יהדות צרפת, בתחילת שנות ה-2,000, נחשבה רעננה לאחת מהיעדים המבוקשים ביותר בקרב העולים, ובמיוחד בקרב המבוססים שבהם, אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים. במהלך חמש השנים האחרונות, הגיעו לרעננה אלפי עולים מצרפת, שהביאו לפריחה בענף הנדל"ן בעיר, כשרכשו מספר לא מבוטל של נכסים.

אלא, שבחודשים האחרונים פסק הזרם הגדול של העולים והפך לטפטוף קל בלבד. על פי נתונים של משרד הקליטה, אשר נחשפים לראשונה ב"ידיעות השרון", במהלך השנתיים האחרונות חלה ירידה דרסטית במספר העולים מצרפת שהתיישבו ברעננה.

כך למשל, בחודש ספטמבר, שהסתיים זה עתה, הגיעו לעיר שמונה עולים חדשים בלבד מצרפת, זאת לעומת 27 עולים בתקופה המקבילה אשתקד, ו-58 עולים בתקופה המקבילה ב-2006. בחודש אוגוסט הגיעו לעיר 43 עולים בלבד, לעומת 69 עולים בתקופה המקבילה אשתקד, ו-94 עולים בתקופה המקבילה ב-2006.

בחודש יוני, על פי נתוני משרד הקליטה, הגיעו לעיר 51 עולים בלבד, מעט יותר משליש מכמות העולים שהגיעה לרעננה ביוני שנה שעברה - 147.

אם לא די בכך, לאחרונה מתרבים הדיווחים, הן מקרב הקהילה הצרפתית ברעננה והן ממתווכי העיר, על הגירה שלילית של צרפתים, שעושים את דרכם בחזרה למולדתם. המתווכחים מספרים כי בהיצע יש כיום נכסים של צרפתים שעומדים למכירה, דבר שלא התקבל על הדעת עד לפני כשנתיים.

כיום מתגוררות ברעננה כ-2,000 משפחות שעלו מצרפת בשנים האחרונות. גורמים בקהילה מספרים שגם שם מרגישים היטב את הבלימה שנרשמה בכמות העולים הצרפתים המגיעים לעיר, ומונים מספר סיבות למצב. הראשונה קשורה למחירי הנדל"ן בעיר, שלאחרונה שוברים שיאים חדשים. באופן אירוני, עליית המחירים נוצרה גם בשל הביקוש שיצרו הצרפתים עצמם בשנים הקודמות.

סיבה נוספת לירידה במספר העולים מצרפת היא הקושי של רבים מהם למצוא פרנסה, לא רק ברעננה, אלא בכלל. דניאל קסדו, שעלה לארץ לפני כשנתיים והתיישב ברעננה, אומר שיהודים רבים שעדיין מתגוררים בצרפת שומעים מחבריהם שכבר עלו שקשה למצוא פרנסה ונמנעים מלהגיע.


מגדל אייפל. היהודים מעדיפים להישאר בצרפת. ארכיון ynet


אפקט סרקוזי
מעבר לעלייה במחירי הדירות וקשיי ההסתגלות, הסיבה שאולי היא המשמעותית ביותר לירידה בכמות העולים, אינה קשורה כלל לרעננה, אלא לפוליטיקה הפנים ארצית בצרפת. לאחר שנים בהם התגברו בצרפת מגמות איסלאמיות ואנטישמיות, אשר הביאו יהודים רבים למסקנה כי לא יוכלו לבנות בצרפת את עתידם ואת עתיד ילדיהם, חל שינוי בארץ הטריקולור.

במאי 2007 עלה לשלטון ניקולה סרקוזי שהחזיר את תחושת הביטחון ליהודים החיים שם. מי שמרגיש את הירידה במוטיבציה לעלות לישראל הוא גם דוד ראש, מנהל איזור צרפת-אירופה מטעם הסוכנות היהודית. "ישנה ירידה משמעותית בעליה מצרפת בחודשים האחרונים. זו ירידה שחזינו עוד לפני שסרקוזי נבחר, ולצערנו היא התבררה כנכונה", הוא אומר.

"היהודים בצרפת קיבלו תחושה של ביטחון. תחושה שהדברים השתנו בצרפת". לדברי ראש, השינוי החיובי בעמדת צרפת כלפי ישראל וכלפי היהודים בכלל, שבא בעקבות עליית סרקוזי, אמנם האט את כמות העולים, אך לדעתו מדובר במגמה חולפת.

"יש הרבה נכסים ריקים שמחכים לקונה היום, דבר שלא היה לפני שנתיים", מספרת כרמית קלף-ויס, זכיינית סוכנות realty executive בעיר. "היום אני בשלב שאני מוכרת את הנכסים שלהם. חלק מהם משתדרגים לנכסים יותר טובים בתוך רעננה, וחלק מהם עוזבים".

עוזבים לאן?
"זה מאד תלוי בגיל. אנשים עם ילדים נשארים ברעננה ומשדרגים. אנשים שכבר גידלו את הילדים יוצאים לתל אביב. חלק חוזרים לצרפת".