סימולטור הנהיגה החדש במחלקה לשיקום נהיגה בבית החולים לוינשטיין מזכיר מאוד משחק מחשב, בפועל הוא ממלא תפקיד חשוב בהרבה. בדומה למשחקי מכוניות למיניהם, גם כאן קופצים לכביש אנשים ובעלי חיים, והמטופלים צריכים להתמודד עם כל אלה על מנת לסיים את הנהיגה בהצלחה.

הסימולטור נועד לעזור לרופאים להחליט האם מטופלים שנפגעו במוחם יכולים לחזור לכביש, ובאילו תנאים. מעתה, על בסיס המלצת הרופאים, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יאשר, או לחלופין ישלול את רישיון הנהיגה של הנפגע, גם על סמך נהיגתו בסימולטור החדש.

הסימולטור הוא רק חלק מתהליך ההערכה של המרפא בעיסוק, בשיתוף עם הרופא המטפל, שתפקידו לבחון האם קיימת פגיעה ביכולת החשיבה של המטופל, שעלולה לפגוע בנהיגה שלו.

"אחת הפעולות החשובות ביותר לאדם היא הנהיגה, כיוון שהיא מסמלת עצמאות וחזרה לשגרת החיים אצל הנפגעים", מסבירה המרפא בעיסוק והאחראית על הפרויקט, עדינה שריד.

"כיום אנחנו מטפלים בשני סוגי אנשים. הסוג הראשון הם החולים שמטופלים אצלנו ונפגעו בראשם, והסוג השני הם אנשים שמופנים אלינו מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים. החזרה לנהיגה היא תהליך ארוך, בן כמה שלבים, שהאחרון מביניהם הוא נהיגה בפועל על הכביש, עם מורה לנהיגה. את השלב הזה אנחנו עושים לאחר שבחנו את הנהיגה של המטופל על הסימולטור ועבדנו על כל הבעיות".

מניסיון אישי אפשר להגיד שבהתחלה לוקח קצת זמן להתרגל לדוושות ולהגה, אבל כשמתרגלים הנהיגה בסימולטור דומה מאוד לדבר האמיתי. בסימולטור בודקת שריד כיצד מגיבים המטופלים למצבים שונים בכביש, בודקת את היכולת שלהם להישאר בנתיב מסוים, וכן מדברת עם המטופלים תוך כדי הנהיגה כדי לבחון האם הם מסוגלים להישאר מרוכזים בכביש ולהאזין לשיחה גם יחד.

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של ידיעות השרון