החלטתה של עיריית רעננה לקיים "רחצה נפרדת" לגברים ולנשים בבריכה העירונית החדשה, במהלך שני ערבים בשבוע, הוציאה משלוותם את אנשי סניף מרצ בעיר.

ראשי הסניף שלחו מכתב חריף אל ראש העירייה, נחום חופרי, בנושא ובו מחו על מה שהם מכנים "כניעה ללחצים מצד חופרי".

המצב כעת הוא שמדי יום שני בערב, בשעות 19:00עד 22:00, סגורה הבריכה לרחצת גברים בלבד, ומדי יום רביעי בערב, באותן השעות, אך ורק נשים יכולות לרחוץ בבריכה.

"רוב רובו של הציבור הרענני הוא חופשי, וגם רובו של הציבור המסורתי-דתי בעיר לא דורש רחצה נפרדת לגברים ונשים", כתבו יושבת ראש סניף מרצ, דבי סלוצקי ויושב ראש צעירי מרצ בעיר, שי אבן.

"עצם קבלת ההחלטה היא עוד שלב בהכשרה של רעננה לטובת ציבור חרדי, שכמעט ואינו מתגורר בעיר. אנו קוראים לך ולעיריית רעננה לא להיכנע ללחצים של קבוצות שוליים בעיר, ולזכור כי אתה והעירייה אשר אתה עומד בראשה אמורים לשמור על צביונה של רעננה כמו שהיא - לשמור על רעננה חופשית".

לדברי אבן, שמוצב במקום הרביעי ברשימת מרצ למועצת העיר, ההחלטה על רחצה נפרדת היא תקדימית, שכן מעולם לא היתה קיימת כל הפרדה בין גברים לנשים בכל פעילות עירונית שאורגנה על ידי העירייה.

"זה משנה את הצביון של העיר כי זו עיר שרוב הציבור בה הוא חופשי. אולי מחר בבוקר העירייה תחליט גם לסגור בשבת רק רחוב אחד שמרבית דייריו הם דתיים, כי צריך להתחשב, ואחריו עוד אחד וכן הלאה. יש סטטוס קוו בעיר וצריך לשמור עליו".

בכל זאת, 30 אחוז מהציבור ברעננה מגדיר עצמו כדתי. לא מגיעה להם רחצה נפרדת?
"רובם של אותם 30 אחוז הם מסורתיים, או דתיים-לייט, שאין להם שום בעייה עם רחצה במשותף. מתוך ה-15 אחוזים הנותרים, רק אחוז אחד הוא חרדי. זו לא החלטה שהתקבלה בעקבות לחץ ציבורי כלשהו. אלו פשוט קבוצות שוליים שמנסות 'להכשיר' את העיר ולשנות את האופי שלה".

על אף הביקורת, חופרי אינו מתכוון לשנות את המצב. "ייחודה של רעננה הוא בין היתר בדו קיום בין דתיים לחילוניים, בהיותנו קהילה מכילה וסובלנית למגוון האוכלוסיות ואורחות חייהן", הוא כתב בתשובה לסלוצקי ואבן.

"כשם שהעיר מכבדת את תושביה החילוניים, ולרווחתם פועלים בשבת בתי קולנוע, מסעדות, חנויות והבריכה העירונית, כך מכבדת העיר את תושביה הדתיים, ומאפשרת גם להם, ליהנות מהבריכה העירונית החדשה".

חבר מועצת העיר מטעם המפד"ל, צבי קניג: "ההחלטה נבונה וכך צריך להיות. אין סיבה למנוע מציבור כל כך גדול בעיר ליהנות מבריכה שהעירייה הקימה. גם בהרצליה, שבה מכהנת ראש עיר מטעם מרצ, ישנו חוף ים המוגדר כחוף לרחצה נפרדת. הקומוניקט שהוציא סניף מרצ ברעננה הוא קומוניקט של ערב בחירות".